Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa pytania odnośnie zasilacza i wskaźników...

Dawid523 05 Maj 2008 12:13 953 2
  • #1 05 Maj 2008 12:13
    Dawid523
    Poziom 14  

Witam

Mam już wykonaną płytkę pod zasilacz z electronics labs, ale wpadłem na pomysł, aby zrobić sobie zasilacz symetryczny, mam transformator 2x24V + 1x12V.
    I mam dwa pytania, czy po prostu zrobić dwa zasilacze z electronics-Labs, zasilać je z osobnych uzwojeń i w razie potrzeby łączyć je dla uzyskania symetrycznego zasilania, czy to zadziała??

Jeśli zrobiłbym tak, to musiałbym zrobić jeszcze kolejne dwa układy amperomierza i woltomierza (ICL7107), więc czy zadziałałaby opcja żeby zrobić tylko po jednym mierniku i przełączać się między zasilaczami za pomocą przełączników hebelkowych, głównie chodzi mi o to czy będzie to działać wtedy, gdy połączę te dwa zasilacze w jeden symetryczny, w woltomierzu będą zwarte minus z plusem i będzie przełączane tylko jedno złącze, nie wprowadzi to jakiegoś błędu??

EDIT:

Doczytałem że mogę zrobić dwa takie same zasilacze i łączyć w razie potrzeby, jeśli jest inaczej niech mnie ktoś poprawi...

EDIT2:

Sam odpowiedziałem sobie na swoje pytania...

Dołączyłem mostki do uzwojeń 24V i 12V transformatora, następnie do przełącznika hebelkowego i do woltomierza, zadziałało :D
    Następnie połączyłem razem plus 24V z minusem 12V i znowu zadziałało :D

Więc wygląda że tak może być, niech ktoś napisze mi jakie wady ma taka opcja, jeśli wogóle ma i czy analogicznie zadziała z amperomierzem...

0 2
  • #2 05 Maj 2008 18:26
    fuutro
    Poziom 43  

Jak zasilasz miernik z osobnego uzwojenia i przełącznikami możesz całkowicie odciąć miernik od dotychczasowych punktów pomiarowych to pewnie musi zadziałać.

0
  • #3 05 Maj 2008 19:08
    Dawid523
    Poziom 14  

No i działa :D

W sumie to jeszcze zastanawiam się nad zastosowaniem popularnego miernika z elfy na Atmega8, ale chyba będą na ICl bo już mam zrobione.

0