Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna CNC z USA możliwości eksploatacji w Europie

vibro 05 Maj 2008 16:20 3040 13
  • #1 05 Maj 2008 16:20
    vibro
    Poziom 2  

Witam!
    Mam zamiar zakupić w USA maszynę do obróbki drewna sterowaną CNC.
    Jakie mogę napotkać problemy przy podłączeniu do sieci w Europie.

Proszę o rzetelną informację na ten temat

0 13
  • #2 05 Maj 2008 16:40
    irekr
    Moderator

Podstawowa bariera: w Stanach jest 110V 60Hz, w Europie 230V 50Hz.
    Jeżeli jest tam jakikolwiek silnik to albo trzeba to przezwajać albo dostawiać autotransformator.
    Chyba że maszyna ma przełącznik 110/230V. Używam w Maine szlifierki kątowej Black & Drecker i ma taki przełącznik....
    A co to za maszynka...? I jaka moc pobiera...?

0
  • #3 05 Maj 2008 17:04
    vibro
    Poziom 2  

jest to maszyna która posiada wrzeciono 6 kw sterowane falownikiem no i mnóstwo elektroniki do sterowania

0
  • #4 06 Maj 2008 06:11
    Telex
    Poziom 26  

Większąść maszyn ma zasilane zasilacze falowników z napięcia 3x200V. Maszyny firmy AMADA (do obróbki blach) są zrobione uniwersalnie, t.j. różnią się tylko transformatorami zasilającymi nap. Europa 3x400V/3x200V/110V/24V oraz Silnikiem pompy 3x400V 15kW. Choć w nowszych maszynach hydraulika jest zastępowana serwomotorami.

Generalnie przerobić można wszystko, tylko musisz sobie dobrze przekalkulować koszty (Zakup transformatorów o odpowiedniej mocy ew. zasilaczy). Oraz co najważniejsze, poszukać dobrego automatyka co to wszystko poskłada do kupy.

0
  • #5 06 Maj 2008 17:47
    Tuning Marek
    Poziom 20  

panowie miałem do czynienia prze ,ładne kilka lat z maszynami USA i Kanady także CNC lub zwykłymi manualnymi od kilku KW do kilkudziesieciu KW poprostu uzywaliśmy autotrafa ale nie mylic z autotrafem ze slizgaczem hhihito takie autotrafo gdzie miało odczepy i tam regulowaliśmy napiecie w zależnosci od zasilania musisz zobaczyć jakie masz napięcie napisane na silniku powiedzmy od pompy hydrauliki lub chłodziwa bo inne silniki napewno są przez falowniki dajesz główne napięcie odpowiednie sprawdzasz kolejnośc faz doprowadzasz powietrze jeśli jest pneumatyka i heja częstotliwościa sie nie przejmuj nie szkodzi ze 60 Hz troszke sie więcej grzeja ale jast ok pytaj jak chcesz aaa napisz eci z jakimi napieciami miałem do czynienia 3×460, 3×480,3×550 i 3×600 musisz zobaczyc jakie masz na tabliczce silnika lub znamionowej maszyny

0
  • #6 06 Maj 2008 19:37
    Telex
    Poziom 26  

Tuning Marek napisał:
    panowie miałem do czynienia prze ,ładne kilka lat z maszynami USA i Kanady także CNC lub zwykłymi manualnymi od kilku KW do kilkudziesieciu KW poprostu uzywaliśmy autotrafa ale nie mylic z autotrafem ze slizgaczem hhihito takie autotrafo gdzie miało odczepy i tam regulowaliśmy napiecie w zależnosci od zasilania musisz zobaczyć jakie masz napięcie napisane na silniku powiedzmy od pompy hydrauliki lub chłodziwa bo inne silniki napewno są przez falowniki dajesz główne napięcie odpowiednie sprawdzasz kolejnośc faz doprowadzasz powietrze jeśli jest pneumatyka i heja częstotliwościa sie nie przejmuj nie szkodzi ze 60 Hz troszke sie więcej grzeja ale jast ok pytaj jak chcesz aaa napisz eci z jakimi napieciami miałem do czynienia 3×460, 3×480,3×550 i 3×600 musisz zobaczyc jakie masz na tabliczce silnika lub znamionowej maszyny

Kolego zgodzę się z tobą w 100% ale w przypadku kiedy obwody siłowe (pompa hydrauliki, ew. inny odbiornik dużej mocy) może być zastapiony tańszym rozwiązaniem poprzez wymiane silnika na tą samą wielkośc mechaniczną o tyle te autotrafa mogą być zastąpione poprzez transformatory z góry ustaloną przekładnią - np. zasilanie zespołu falowników w osiach układu CNC. Co uważam za tańsze rozwiązanie, tylko co wcześniej wspomniałem musi to zrobić osoba co ma pojęcie (nie mylić z "trochę").

0
  • #7 06 Maj 2008 20:40
    Tuning Marek
    Poziom 20  

ja się nie chce spierać ale to jest sprawdzony sposób wyobraż sobie dla każdej osi trafo gdzie silnik ma kilka kilowatów wyobraz sobie platanine przewodów i jeszcze jedno - każde łaczenie to potencjalna awaria i co najważniejsze czy dobierzesz wszystkie trafa o tej samej przekładni gdy przy jednym zasile masz jedno sztywne napięcie co dalej - mieliśmy przypadek że potrzebna jest mała regulacja napięcia ponieważ jesli jest kilka maszyn powiedzmy z USA napiecie na szynoprzewodzie 400V i puszczały termiki ponieważ w jednej maszynie napięcie nie pasowało a druga chodziła i odwrotnie gdy zmniejszyliśmy napięcie wierz mi mieliśmy na hali maszyny z całego świata także dużo z USA i Kanady frezarki dłutownice obwiedniówki tokarki szlifierki przeciagarki to poprostu był aututrafo z odczepami wystarczyło tylko kilka odczepów by się wstrzelić z napięciem ponieważ nie ta częstotliwość np:440,445,450,455,460. i nie widze problemu po drugie w CNC z reguły są silniki prady stałęgo sterowane przez różne przetwornice choć nie zawsze dzięki

0
  • #8 06 Maj 2008 21:28
    Telex
    Poziom 26  

Co do napedów z silnikami DC oraz Serwomotorami z magnesami trwałymi to najczściej są one zasilane poprzez PFC (Zasilacze z korekcją współczynnika cos). Osobiście obcuję z maszynami pracującymi z obróbka blach. I nie widze żadnych problemów z przerobieniem ich na maszyny pracujące w USA z napięciem 3x200V. I uważam że większość producentów stosująca rozwiązania np.Fanuc'a możana po kilku przeróbkach zastosować w UE. Ze swojej pratyki wiem że w urządzeniach gdzie za zasilanie 24VDC jest odpowiedzialne samo trafo oraz mostek AC/DC nie dokońca jest ok. Podmieniłbym na przetwornicę impulsową AC/DC.

0
  • #9 06 Maj 2008 22:35
    Tuning Marek
    Poziom 20  

ok a po co wnikać w logikę maszyny jak można najprościej podać jedno sztywne napiecie nie wymyślajmy - przerost formy nad treścią i nie w każdej firmie są specjaliści by to zrobić a wtedy trzeba serwis i gdzie tu taniej?????????????????????? po co tworzyć ???/

0
  • #10 07 Maj 2008 19:28
    leszek_w
    Poziom 18  

W Polsce pracuje mnóstwo obrabiarek z zasilaniem 120V. Mają one na zasilaniu dołączone trafo trójfazowe 230/120 i to cała filozofia.

Trafo zrobią na zamówienie, albo szukaj na e-bayu czasem można trafić

Leszek

0
  • #11 07 Maj 2008 19:44
    Telex
    Poziom 26  

Zasilanie jest trójfazowe więc nie 230V/120V a 3x400V/3x200V tak dla ścisłości (chyba że piszesz o maszynce do golenia).

Cytat:
    ok a po co wnikać w logikę maszyny jak można najprościej podać jedno sztywne napiecie nie wymyślajmy - przerost formy nad treścią i nie w każdej firmie są specjaliści by to zrobić a wtedy trzeba serwis i gdzie tu taniej?????????????????????? po co tworzyć ???/

A po to gdy automatyk się do tego zabierze to będzie wiedział jak serwonapedy są zasilane i na co ma uważać a nie elektryk od ciagania drutów który czasem może spalić całe NC maszyny. Ostatnio na Słowacji maiłem przypadek, że na silnik serwonapedu zostało podane napiecie sieciowe (400V) bo kabelki sie "popierniczyły" - silnik na całe szczęście przeżył.

0
  • #12 07 Maj 2008 20:54
    Tuning Marek
    Poziom 20  

możemy pisać bez końca ja nie chcę się targować my poprostu zamawialiśmy trafa i nie sądze , że byłyby takie drogie myśle że są to porównywalne ceny z innymi przeróbkami ale cóż to forum nie jest by walczyć niech napisze autor postu co wybiera wkońcu to jego maszyna i nie sądzę żeby przewinąc silnik od hydrauliki , podajnika wiorów pompy lub pomp chłodziw podajnika włókniny bo takie są w szlifierkach , agregatów chłodzących chłodziwo są to z reguły siniki klatkowe ale to nie tylko o przewinięcie tu chodzi dochodzi jeszcze uszczelnienie wymiana uszczelnień jeśli chodzi o pompy, łożysk jeśli będą podejżane jeśli chodzi o osie to jest zabawa ale te podstawowe napędy bo bez nich to zimny żelaz którym nic sie nie zrobi dzięki

0
  • #13 07 Maj 2008 21:40
    leszek_w
    Poziom 18  

do Telex:

Oczywiście chodziło mi o 3 x 400V / 3 x 230V :D

Takie trafo jest w każdej starszej obrabiarce Japońskiej lub Amerykańskiej
    Producenci pomimo że znają dokładnie budowę swojej maszyny, woleli
    sprzedając do Europy, wstawić trafo niż kombinować jak koń pod górę

Leszek

0
  • #14 07 Maj 2008 22:01
    Telex
    Poziom 26  

leszek_w napisał:
    do Telex:

Oczywiście chodziło mi o 3 x 400V / 3 x 230V :D

Takie trafo jest w każdej starszej obrabiarce Japońskiej lub Amerykańskiej
    Producenci pomimo że znają dokładnie budowę swojej maszyny, woleli
    sprzedając do Europy, wstawić trafo niż kombinować jak koń pod górę

Leszek

Zgodzę się z tobą, ale np. w najnowszych wykrawarkach rewolwerowych Amady z serii EM i AC też takowe są i to nawet jako oddzielne pudło z boku maszyny (już nie w środku jak to było wcześniej - Arcade i Europe). Teraz to sie im kombinować nie chce się.

Pozdrawiam ,
    Telex

0