Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki rodzaj i przekrój kabla

mekkki 05 May 2008 20:28 24347 31
 • #1
  mekkki
  Level 11  
  nie wiem jaki przekrój kabla zastosować do zasilania rozdzielni (na 8 przyczep kempingowych) oddalonej o 100 metrów od źródła zasilania, w starej instalacji położony był kabel doziemny 3x6 ale nie wiem w jakiej odległości od rozdzielni było źródło zasilania, wydaje mi sie ze można by było skorzystać ze wzoru i to wyliczyć ale nie wiem z jakiego, z góry dzięki za pomoc
  pozdrawiam
 • #2
  sledzik1984
  Level 14  
  Witam!

  Szukam już dłuższy czas ale nie mogę niczego znaleźć...

  Potrzebowałbym jakiejś oficjalnej tabeli (normy) obciążalności przewodów. Tylko nie chodzi mi o druty tylko o linki.

  Najważniejsza dla mnie jest teraz obciążalność linki 5x16mm^2 (miedź).

  Ale jakąś tabelkę chciałbym mieć, żeby w przyszłości nie musieć zadawać takich pytań.

  Aha. Nie chodzi o żadną instalację stałą - tylko o kabel bardzo często przewożony w różne miejsca.
 • #3
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  W Googlu na hasło "obciążalność przewodów" masz ponad 600 stron, a tu jest jedna z nich:
  http://systemyogrzewania.pl/projektowanie/pomoce_projektowe2.asp?id_artykulu=107
  a tu jest wykład na ten temat:
  http://www.edwardmusial.info/pliki/iz_przewodow_i_kabli.pdf
  tam na str. 6 jest odnośnik do normy międzynarodowej IEC na obciążalnośc przewodów (jak wklejam numer normy, to "automat" robi z tego numer telefonu ...)
 • #4
  irekr
  Moderator
  Ja tam bym sie nie przejmował wzorami tylko na wszelki wypadek wkopał YAKYS 5x32 (sektorowy aluminiowy) albo chociaż YDY5x16 (miedziany). Dzis projektujesz 8 przyczep, ale za jakis czas sie okaże ze z tych 8miu zrobi sie 16 albo trzeba bedzie pociagnac od tego punktu następne przyłacze do kolejnego.
  I na wszelki wypadek wsadź ten kabel do porządnej rury oslonowej, by jakis przyczepowicz Ci tego kabla nie przyszpilkowal prętem uziomowym.
 • #5
  Audiomaker
  Level 13  
  No kolega ma rację i zgadzam się z nim ale ja bym był tylko za tym YDY 5x16 porostu lżejszy:)
 • #6
  Audiomaker
  Level 13  
  Przecież z tego co pamiętam obciążalność przewodów dało się policzyć ale nie pamiętam wzoru poza tym to w starej ksążce Instalacje elektryczne znajdowała się tabela dotycząca obciążalności przewodów. Postaram się coś znaleźć jeszcze
 • #7
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Tylko dlaczego 5 żyłowy, a nie 4 żyłowy?
 • #8
  Audiomaker
  Level 13  
  A może w zapasie lepiej coś zostawić
 • #9
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Tabel doboru kabli i przewodów jest duzo. Jednej chociaż ksiązce (2001rok) mam do jednego rodzaju przewodu (np typ YDY) 4 tabele wg róznych norm. Dalej zależne od temperatury otoczenia. Dalej zależne od sposobu ułożenia. Pierwszy lepszy wynik to 76A dla takiego 5*16^2 Cu. Ale też jest 51A i 90A dla tego samego przewodu, ale w innej normie, inaczej położony.
 • #10
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Masz na mysli, jakby jjedna żyłe gdzieś się przerwała? Czy aby dwoma była ziemia (neutralny)?
 • #11
  HeSz
  Electrician specialist
  podstawa to norma PN IEC 60364-5-523. I tam jest wszystko. Obciążalność nie zależy od tego czy przewód to drut czy linka, a jedynie od przekroju , rodzaju izolacji, sposobu ułożenia i liczby żył obciążonych.Dla trzech żył obciążonych w powietrzu to 80 A dla izolacji z polietylenu (YKY) i 100 A dla polietylenu usieciowanego (YKXS)
  Pozdrawiam.
 • #13
  HeSz
  Electrician specialist
  Kabel 5 żyłowy dlatego, że większość przyczep to odbiory jednofazowe - stąd przewód neutralny, a jednocześnie "zdrowiej" jest rozłożyć obciążenie na 3 fazy. No i przewód ochronny. Jak by nie liczyć 5 żył.
  Pozdrawiam!
 • #14
  bohun555
  User under supervision
  W samochodówce jest przyjęte-na każde 8 amper prądu kolejny 1mm kw. przekroju.
 • #15
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Ale rozgraniczenie PE i N nastepuje w przyczepie (lub jej pobliżu), a nie na początku zasilania. Więc od zasilania do przyczep te dwa przewody mogą być złączone i iść joko jedno PEN dwiema żyłami.
 • #16
  HeSz
  Electrician specialist
  Nie bardzo się zgadzam z rozdziałem PEN na PE i N w przyczepie. Punkt rozdziału - o ile sobie dobrze przypominam- powinien być uziemiony!
 • #17
  HeSz
  Electrician specialist
  Kolego "MARCIN.SLASK". W linku jest jedna tabela. Norna zawiera ich 12 w zależności od sposobu ułożenia i rodzaju przewodów. Do tego tabele dodatkowe ( ułożenie wielu kabli na jednej trasie, współczynniki korekcyjne zależne od temperatury otoczenia itd itp.) Powtarzam jeszcze raz - wszystko jest w cytowanej przeze mnie normie. A jak - nie daj Boże dojdzie do nieszczęścia, to sąd będzie się opierał wyłącznie na normie! Czego nikomu nie życzę!
 • #18
  mekkki
  Level 11  
  tu się pojawia kolejny problem bo klient nie godzi się na wkopanie kabla w ziemię (jest za drogo) i proponuje kupić taki kabel który będzie stosowany jako przedłużacz, gniazdo przy domu i przy rozdzielni i na czas kempingów będzie sobie rozwijał czymś tam przykrywał i go podłączał, wiem że są takie kable, nie znam ich symbolu ale to nie problem, pytanie czy takie rozwiązanie ma sens i czy aż taki przekrój przewodu jest konieczny, mi doradzano 5x4
 • Helpful post
  #19
  irekr
  Moderator
  Zgodnie z przepisami musi byc 5x dlatego że nie wolno juz budowac instalacji zerowanych. Przewód ochronny musi byc uziemiony w punkcie styku przyłącza natomiast szafka do której sa podłaczone gniazda przylaczowe przyczep musi miec dodatkowe uziemienie podłaczone do przewodu ochrronnego.
  Na zakończenie powinien byc wykonany pomiar skutecznosci uziemienia i odpowiedni protokół.
  Nie radze byc w sytuacji kiedy cos sie stanie i zapyta o to prokurator.

  Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

  Jeżlei chodzi o taki przewód zwijany to powiem tak, ze wcale nie bedzie taniej, gdyz taki przewód jest kilkokrotnie droższy od kabla ziemnego. Kiedyś stosowało sie przewody z serii OPWG i pochodne, ale takich juz nie produkują. Nie jestem na bieżąco ale jak odwiedzisz duzy market budowlany gdzie cos takiego sprzedaja to zobaczysz sam. Obecnie mozna kupic kable z nowoczesnych materialów i bardzo dobrej jakosci. Sa jednak bardzo drogie. 5x4 to troche za cienki jak na taką długość, ja bym użył 5x6 i specjalną szkrzynke rozdzielcza (typu budowlanego lub koncertowego - z bezpiecznikami nadmiarowo - róznicowymi) wolnostojącą w klasie IP54. Uziemienie w tekiej sytuacji nie jest konieczne ale dla spokoju radziłbym takowe wykonac w miejscu gdzie skrzynka bedzie stawiana i podlączac do odpowiedniego zacisku na obudowie.
 • #20
  Tomidlo
  Level 11  
  Witam serdecznie mam pytanie do Panów. Domek jednorodzinny , 3 fazy zab 25 A. Jaki powinien być przekrój przewodu od skrzynki z licznikiem do skrzynki w mieszkaniu . Zab. główne 3x 25 A. I jeszcze jedno pytanie przewód ma byc 5 żyłowy ? l1 l2 l3 n pe.? chodzi mi głównie o przewód ochronny czy PEN jest rozdzielany w skrzynce przyłączeniowej ?
  Pozdrawiam serdecznie
 • #22
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  To jeśli ma być 8 lub więcej kampingów, zasilanie ich 5 żyłowym kablem (3 fazy, neutralny i iochronny) i ta instalacja ma byż zabezpieczona róznicówką (bo tak wymagają przepisy), to czy ma być 1 róznicówka i w razie czego wyłaczyć wszędzie prąd, czy każdy kamping powiniem mieć własną róznicówkę wraz z zabezpieczeniem? Jeżeli to drugie, to widzę tam 4 przewody i przed róznicówką rozdzielone na 5. Zwykle stawia się skrzykę izolowaną, zabezpieczenie, licznik, róznicówka i zabezpieczenie poszczególnych obwodów. Do skrzynki wystarzczą 4 przewody.

  Czy dalej jestem w błedzie? Wiem, że 5 jest lepiej, ale 4 starczą.
 • #23
  HeSz
  Electrician specialist
  Jeżeli odbiór jest jednofazowy to wystarczą 3 żyły (L,N,PE).Ale to wymaga stałej instalacji i skrzynek przyłączowych. Nie da się ogolić (...) szkłem! Jak mawiali nasi starsi bracia w wierze: "zyskać to trzeba najpierw stracić"
 • #24
  irekr
  Moderator
  Jeżeli ma to byc skrzynka zasilana z trzech faz to kabel MUSI byc pięciożyłowy al każdy z obwodów odbieranych musi posiadać bezpiecznik róznicowy działające niezaleznie. Do gniazd przyłaczowych (w klasie IP54 lub wyższej) podlaczamy po trzy odbiory na każda fazę (jedno gniazdo niech bedzie w zapasie). Jeżlei stac nas to podlaczamy do każdego obwodu oddzielny licznik ale to juz znacznie zwieksza wymiary takiej tablicy.
  Do gniazd przylaczowych podlączamy także przewód ochronny. Jezeli skrzynka jest metalowa lub z zaciskiem to nalezy sprawdzic skutecznośc uziemienia w działajacej instalacji. I zalecam wykonanie dodatkowego uziemienia w pokcie "postoju" skrzynki.
  Zasilanie 8miu przyczep z jednej fazy to mało rozsadny pomysł gdyz ogranicza to pobór mocy dla kazdej przyczepy do kilkuset watów.
  25A to moc tylko 5,7 kW a większego zabezpieczenia nie ma sensu zakładać z uwagi na pętlę zwarciową takiego "przedłużacza".
 • #25
  tyton
  Level 16  
  Witam
  MARCIN.SLASK wrote:
  i ta instalacja ma byż zabezpieczona róznicówką (bo tak wymagają przepisy).

  A można wiedzieć jakie przepisy tego wymagają?
  Pozdrawiam
 • #26
  HeSz
  Electrician specialist
  Norma PN-IEC 60364-4-47 oraz PN-IEC 60364-7-708.
  Pozdrawiam
 • #27
  tyton
  Level 16  
  Witam
  HeSz wrote:
  Norma PN-IEC 60364-4-47 oraz PN-IEC 60364-7-708.
  Pozdrawiam


  Dziękuję za wyjaśnienie odnoszące się do tego konkretnego przykładu.

  Pozdrawiam.

  P.S.Czy normy są do obowiązkowego stosowania?
 • #28
  irekr
  Moderator
  Jak najbardziej. Nie radziłbym na ten temat dyskutować np. z prokuratorem gdyby się komuś (odpukać) cokolwiek stało....
 • #29
  HeSz
  Electrician specialist
  jeżeli chodzi o normy to o obowiązku stosowania decyduje właściwy minister.
  Ale! Jeżeli nie stosujesz norm, to musisz wykazać, że zastosowane metody zapewniają bezpieczeństwo co najmniej w takim stopniu jak norma. to dla wyrobu.A jak napisał "irekr" nie chciałbym dyskutować na ten temat z prokuratorem.
  Pozdrawiam.
 • #30
  tyton
  Level 16  
  Witam.
  Dziękuję za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam