Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolumny stereo <600zl

kaciun 05 May 2008 21:26 2827 26
Optex
    kaciun
    Level 11  
    kolejny nudny temat z cyklu "które lepsze" ale wierzcie mi ze przewertowalem pelno stron tutaj jak i na googlach bez wiekszych rezultatow.

Zaczynam od skladania sprzetu tj wzmak+kolumny. glosniki komputerowe z ktorych dotychczas korzystam zupelnie mnie nie satysfakcjonuja aha muzyka jest grana z komputera tylko i wylacznie, w planach mam zakup jakiegos standardu dzwiekowki od crativa (obecnie fm801...)ale do rzeczy

Wymagania: muzyka-techno, mp3 @ 320kbps (takie glownie "zbieram"), brzmienie (nie jestem dobry w tych subtelnych okresleniach) rozciągla w calym pasmie, bez jakiegos uwydatniania gory czy basu, naturalnie, dynamicznie, w miare precyzyjnie bez wiekszych zaklocen
    Moje propozycje:
    - STX F-130 (jak cena ciutke spadnie badz znajde jakies uzywki to oczywiscie sklanialbym sie na F-180). nie ukrywam ze to moj faworyt mimo baardzo róznych opini, parametry są kuszące a ja wymagan co do stawianego dzwieku nie mam tak jak w tych opiniach negatywnych z ktorymi sie spotkalem. Szkoda ze nie mam jak ich sobie posluchac...
    - Tonsil Mildton 80/170/200 wszechobecne słodzenie tych glosnikow nie powinno mi sprawiac klopotu przy wyborze wlasnie tych ale cos nie jestem przekonany. Duza rozbierznosc dlatego bo jest to model popularny i jest juz mozliwosc znalezienia new mildtonow 200 za 400zl ale jak dla mnie wlasnie wspomniany mildton 80 gra przecietnie, jedno wielkie dudnienie, slaba gora...
    - Magnat Monitor 880 nic nie moge powiedziec na temat grania tych kolumn poza rowniez pozytywnymi opiniami, po prostu tutaj nie jestem przekonany do 170mm przetwornika...techno to techno ale glosno tez by wypadalo czasem zagrac :)

prosze o wskazanie badz danie jakiejkolwiek propozycji do 600zl.z gory dziękuje :)
  • Optex
    trance84
    Level 28  
    Co do karty dźwiękowej to polecam Creativa Soung Blaster Audigy 2 Platium .
    Fajna karta dźwiękowa spore możliwości korekcji dźwięku a i gra bardzo naturalnie ....

Co do kolumn

STX F-130 to poprostu popularny altus 140 wydany przez STX na jego głośnikach (STX) do techno się nadają (Altusy były robione jako sprzęt dyskotekowy) jeżeli są wierną kopią Altusa...

Tonsil Mildton 80 - ładnie grają bardziej czysto i cieplej od altusów ale to takie subiektywne spostrzeżenie. generalnie to jest dobry Tonsil którego teraz już nie ma i zasypują nas STX-ami i innymi chińskimi zabawkami.

Magnat Monitor 880 nie słyszałem ich więc nie posiadam opini na ten temat
    Shadowek
    Level 31  
    A może diy?
    Za 600zł można już w miarę fajne kolumny zrobić :)
    jezeli techno to może 2xarn150 + sc10n albo dx25.

Albo sławne tannoy'e m2
  • Optex
    kaciun
    Level 11  
    na tannoye mnie nie bardzo stac a tym bardziej m2 :P

diy szczerze to przegladajac te forum nabralem na takie przedsiewziecie niesamowitego smaka problem tkwi w mojej osobie moge stracic zapal, cos skaszanic, badz niechcący wydac kase a czekac do nastepnej wyplaty lipa :P chyba ze powiesz mi gdzie namierze gotowe obudowy i czy to jest oplacalne w ten sposb ze gotową obudowe kupie i do tego jakies glosniki zwratnica itd (wiem ze lipa takie diy no ale...)

posiedze jutro jeszcze nad allegro tymczasem dobranoc :)
    szczurek102
    Level 12  
    Trance84 napisał i się popisał:

STX F-130 to poprostu popularny altus 140

Może najpierw się poucz i zacznij zauważać różnicę bo jakoś podobieństwa sugerowanego nie jestem w stanie zauważyć. Mam wrażenie, że jesteś za przeproszeniem „młody” a po za tym manipulujesz prawem autorskim.

1. widziałeś altusa firmy tonsil na 8" głośniku?
    2. widziałeś altusa z normalnym głośnikiem kopułkowym (oprócz dynamicspeaker na zlecenie normalnie słyszącego klienta i traktującego proporcje pasm jako jedną z najważniejszych zasad dotyczących zestawów głośnikowych)?
    3. widziałeś altusa, który nie ma odpustowych błyskotek metalowych?
    4. widziałeś altusa, któryby nie miał sławnego wytłumienia w postaci waty szklanej umieszczonej w folii polietylenowej?
    5. widziałeś altusa, któryby nie miał osłony głośnika średnio tonowego wykonanego z plastiku ( w stx z mdf-u , prawie robi podobno różnicę)
    6. widziałeś sławne przełączniki wiecznie się pierdo... z których się i tak wycofali?
    7. widziałeś okablowanie altusów o średnicy 0,5 dla głośnika nisko tonowego?
    8. widziałeś rozsypane kondensatory zwrotnicy, które rzekomo miały być bipolarne?
    9. widziałeś rozmieszczenie cewek zwrotnicy tym razem w mildtonach (jedna na drugiej)?
    10. widziałeś rezystory w przełącznikach? - ich bezindukcyjność była boska
    11. widziałeś sławne siateczki w otworach basrefleks
    12. widziałeś sławne gniazdo w altusach (mildtonach też) - poezja, po kilkukrotnym wciśnięciu miałeś co najmniej już bez znaczników.

13. na koniec zostawiłem coś co bardzo mnie urzekło w tych kolumnach, otóż jakość podstawek i masywność maskownic, które notabene nie mają nic wspólnego z tym co najważniejsze czyli brzmieniem.

A jeżeli uważasz, że rozmieszczenie głośników jest altusopodobne to powiem Ci, że już dawno w latach sześćdziesiątych powstawały kolumny z układem asymetrycznym T i M.

Za nim coś napiszesz po prostu pomyśl.
    rzezniksas
    Level 15  
    nie no nie moge...

szczurek102 napisal
    Quote:
    1. widziałeś altusa firmy tonsil na 8" głośniku?
    ja widzilem ... altus 65 (dokladnie na tonsil gdn 20/40/1 pioneer licence)

on poprostu chcial powiedziec ze to jest cos pokroju altusa,czyli pierdziawka sredniej jakosci z konturowym pasmem

Quote:
    Może najpierw się poucz i zacznij zauważać różnicę bo jakoś podobieństwa sugerowanego nie jestem w stanie zauważyć. Mam wrażenie, że jesteś za przeproszeniem „młody” a po za tym manipulujesz prawem autorskim
    ...buhahahaha bez komentarza... czy chcesz otym porozmawiac? :D

-----------------------------------------------------

za 600zl to albo te magnaty (to ze 17cm to wcale nic nie znaczy,moje jamo x550 tez maja 2x16,5cm glosniki i bass jest naprawde konkretny,wazna jest jakosc a nie wielkosc) , albo fenix 2, ewentualnie jakies uzywane altusy na allegro sa dosc czesto okazje i mozna w miare tanio kupic
    karlik36
    Level 13  
    przepraszam, ale wg mnie altus to bardzo pożądny sprzet:), miałem juz 5 par różnych altusów, i każde sobie chwaliłem, a nie tak jak voyagery 350, których brzmienie wogóle mi sie nie podobało. i jeszcze ten świetny wygląd altusów poprostu rewelacyjny, za te cene nie kupisz nic lepszego.
    rzezniksas
    Level 15  
    no przepraszam moze troszke przesadzilem ;), hehe , poprostu jak dla mnie jest za duzo wysokich tonow az glowa boli, a ja nie lubie bawic sie korekorem dzwieku :p hehe
    kaciun
    Level 11  
    @szczurek102

nie moge wywnioskowac z twojego posta zbyt wiele tzn ostatecznie ktory co ma a co nie ma no ale trudno :P

jednak z innych postow wydedukowalem ze jednak altus (czy mildton, juz sam nie wiem) tak wiec wychodzi takie zalozenie
    - Altus 110 (jak oczywiscie znajdzie sie w odpowiedniej cenie to sklanialbym sie na A 200, tylko napiszcie mi sie czy oplaca sie wyprezac w poszukiwaniach za tym jak mniemam wyzszym modelem czy sobe darowac...) do tego wzmak unitry z racji wydanej juz kasy
    - Altus 75 czyli nie przeplacac kasy i zainwestowac we wzmaka technicsa/onkyo/pioneer/czy nawet jakiegos taniego marantza

musze dodac ze imprez na tym robic nie zamierzam, jedynie czasem dosc glosny odsluch w pokoju 20m2

czy macie jakies inne propozycje glosnikow do 600zl? i przy okazji jaka do tego integra inwestowac w technicsy/pioneery (choc nie sa drogie ale mowa o czyms za 300zl) czy zostac przy standardowej unitrze PW9013?
    karlik36
    Level 13  
    no ok, a pokaż jakieś lepsze kolmny od altus 300 w tej cenie (600zł) nie ma takich kolumn które zagraja głosniej, przyjemniej i maja lepszy wygląd.

najlepiej kup sobie altus 140 (bardzo dobry dzwięk, cena, wygląd) a kasa która ci zostanie to przeznacz na jakis ładny wzmak i ciesz sie ładną muzą:)
    kaciun
    Level 11  
    no pewnie tylko gdzie ja dostane sprawne altusy 300 w kwocie 600zl, chyba nigdzie :P

no i tak sie wlasnie zdecydowalem na Altus 110/140 plus technics jakis (jeszcze do zastanowienia :) )

powiedzcie mi jeszcze jaka jest roznica pomiedzy altusem 110 a 140 i czy jest az tak widoczna/slyszalna zeby dokladac tą 100 wiecej do 140?

i co powiecie o ALTONACH czym to sie rozni od altusow?
    to samo pytanie o MILDTONACH
    szpara
    Level 28  
    Te magnaty do typowej łupanki się nadają. Bas jakby drewnianą łychą walił w kawał plastiku aczkolwiek jest go sporo.
    karlik36
    Level 13  
    no ja moje 300 tki kupiułem za 450zł z ogłoszenia (skrzynie idealny stan, tylko membrany troche wypłowiałe, ale zwieszenia ok) a co do 140 to polecam, naprawde warto dołozyć tą 100ke a naprawde grają dużo głosniej i potężniej.
    Pablo1964
    Moderator
    Nie mogę doczytać z jakim wzmacniaczem mają grać te kolumny?
    kaciun
    Level 11  
    co do wzmaka to tam pisalem ze ok 300zl chce przeznaczyc przy kolumnach za ok 400zl tj wlasnie altusy 140/110

za 300zl mozna juz miec spokojnie jakas integre technicsa czy pioneera no i to jest problem na inny temat w sumie, bo tyle tych modeli technicsa i pioneera jest, ze po prostu kupie taki na jaki mnie bedzie stac z jak najwiekszą mocą + jakas rekomendacja na necie :) podalem dwie takie firmy czy sa jakies ktore moglibyscie mi polecic? mozna tez w sumie dostac marantza jakiegos starszego tez za 300zl tylko czy to ma sens?

prosze mi powiedziec tez czym roznia sie altusy od altonow i od mildtonow, bo te dwa ostatnie sa tansze przy zblizonych parametrach?
    Pablo1964
    Moderator
    Mildtony mają kopułkę zamiast tuby (choć ja miałem kiedyś Altony 80 z kopułkami) i dlatego najbardziej bym właśnie je polecił.
    trance84
    Level 28  
    Do kolegi szczurek102 .

Zastanawia mnie to co napisałeś w swoim wywodzie na temat altusów i jaka wiedzą się popisałeś:

-który altus miał wate szklaną jako wygłuszenie
    -te odpustowe świecidełka jako obręcze maskownic głośnika to kolego "ring" z aluminum polerowanego
    -co masz do podstawek? Altusy ładnie się prezentowały na nich i miały znaczenie w brzmieniu
    -osłona głosnika średniotonowego była z polerowanego aluminium
    -jakie rozsypane kondensatory na zwrotnicach? no jak się kolumnami rzuca na imprezie lub na nich tańczy to tak jest :D
    -no i wczym przeszkadza rozmieszczenie cewek jedna na drugiej?zakłócają sie nawzajem? oświeć mnie....
    -a jak myślisz poco były te siateczki w bass refelksach jak ty to nazywasz bo dla mnie to jest otwór stratny który musi być w tej kolumnie i jego długość to ok 1 cm ( poczytaj sobie genezę i budowę altusów i dowiesz się dlaczego stosowano ten otwór stratny..)
    -co masz do gniazdka trzeba umieć się nim obsługiwać..
    -mając na myśli maskownice mówisz o tej siatce na konstrukcji drewnianej akurat mnie się to podoba nadaje takiej tejemniczości tej kolumnie i masywności w połączeniu z podstawkami.

Co do manipulowania prawem autorskim to się zastanów co mówisz ...

A teraz powiem tak miałem w swoim krótkim życiu 3 pary altusów :

-Altus 110 grają obecnie u rodziców w salonie i nie narzekamy na nie grają czysto w miarę przejrzyście no oprócz wysokich bo jest ich nadmiar i zbyt są skrzekliwe (urok wysokotonówek tubowych)
    -Altus 140 fajne kolumny na jakąś domową imprezkę
    -Altus 300 miałem w domu tylko parę dni i powiem że robiły naprawdę niezłe zamieszanie w pokoju i całej chałupie.

A wyrób Stx porównałem do Altusa bo to mniej więcej to samo lub tego pokroju jak mnie poprawił kolega rzezniksas.

Wydaje mi sie że do łupanki techno sie nadadzą ja na 140 ani 300 złego słowa powiedzieć nie mogę no oprócz tego wysokotonewgo .

A jak komuś przeszadza ten tłuczący i twardy bass niech dokupi porządny subwoofer do pokoju i ustawi go na 3/4 mocy z filtrem na 100 Hz.

Tyle tematem mojej obrony swojej wypowiedzi ...
    Szkoda że kolega szczurek102 nie powie nam już nic wiecej na temat Altusów.

Chętnie skorzystałbym z jego rad....
    karlik36
    Level 13  
    altus to naprawde bardzo dobry sprzęt. i w dodatku "made in poland", a jak wiemy to trzeba wspierać krajowy biznes:) naprawde polecam te kolumienki
    kaciun
    Level 11  
    wlasnie to mi sie nie podoba w konstrukcjach altusa/altona (teraz nie pamietam jakie slyszalem) ten dudniący bas, brakuje mu tej dynamiki, impulsowosci, jest taki oospaly...no sub bylby najlepszym rozwiazaniem do tego nawet jakies monitorki niekoniecznie wielki altus ale to juz rozwiazanie nieco za drogie...Stad tez wychodzi moje uprzedzenie do altusow, ten ospaly bas bo musze powiedziec ze slucham hardtechno, hardcore, beat jest szybki dobrze naznaczony a przy takich altusach obawiam sie ze to bedzie jedno wielkie i ciągle dudnienie...chyba ze by wymienic na jakies sztywniejsze zawieszenie, guma? pelno jest juz "przewinietych" na gume altusow na allegro.
    baksik00
    Level 12  
    Byc moze najwazniejsze pytanie, w jakim pomieszczeniu miało by to grać? Chodzi oczywiscie o metry kwadratowe .
    altus80
    Level 15  
    Wypowiedź "szczurek102" jest śmieszna. To, że np tobie się nie podobają te jak to nazwałeś błyskotki metalowe to twoja sprawa... Szanuje to, ale ja mam np inne zdanie i się nie zgodzę, że to wygląda jak tandeta, bo jest porządne (żaden plastik) Resztę zostawię bez komentarza. Wypowiem się na temat altusów 110 do pokoju 20m2 spokojnie wystarczą. Fakt mocno syczą, ale przy wzmaku da się to usunąć ;) Bas jest w nich dobry, ale nie zaszkodzi dokupić jakiś subwoofer do nich ;) Nie rozumiem ludzi, którzy narzekają na te kolumny albo tych co porównują je do kolumn wyższej klasy... Po prostu śmieszne.
    trance84
    Level 28  
    A dlaczego zaraz odwet.

Nie twierdzę że Altus to najwyższa półka ale nie dam też na Altusy złego słowa powiedzieć nie mówiąc już o mieszaniu ich z błotem.
    baksik00
    Level 12  
    Ale prawda jest taka i każdy kto o dzwięku ma troche pojęcia powie że altusy nie nadają się za bardzo do czerpania przyjemności ze słuchania muzyki.
    trance84
    Level 28  
    No przecież nie twierdze że sa tak samo warte jak kolumny za 50000zł/kpl

Coś sie da na nich słuchać
    baksik00
    Level 12  
    Ale instnieje wiele zestawów do 600zł i moga byc przyjemne, nie mulic i nie sypac piaskiem, nie będą się nadawały na imprezy ale w 20mkw dadzą sobie spokojnie radenawet przy techno. Nie bede tutaj wklejał linków z allegro ale w ciagu minuty znalazłem pare.