Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester bezwładności monitora

andrzejlisek 05 Maj 2008 22:57 4071 10
  • Napisałem programik umożliwiający pomiar czasu bezwładności monitora LCD. Chodzi w nim o to, że pojawiają się dwa przesuwające się paski, które początkowo dotykają się narożnikami. Użytkownik "rozsuwa" paski od siebie za pomocą klawiatury. W tym czasie pokazuje się na ekranie obliczany czas między końcówką jednego paska, a początkiem następnego. Ten czas jest liczony w ten sposób, że jest znana szerokość ekranu (640 pikseli), odległość między paskami w poziomie (w pikselach), a program mierzy czas przebiegu paska po całym ekranie. Na podstawie czasu przebiegu dla całego ekranu z proporcji można obliczyć czas przebiegu przez określoną ilość pikseli obrazu (nie pikseli wyświetlacza).

Na monitorze LCD nie widać początku i końcówki paska, widać tak, jakby początek i koniec były łagodne. Zadaniem użytkownika jest dobranie takiej odległości między paskami, że paski "stykają się" w takim miejscu, że na ekranie w miejscu, gdzie wygasi się jeden pasek, pojawi się drugi. Wtedy można odczytać czas reakcji.

Testowałem program na monitorze Eizo S1921SH-BK oraz na jakimś byle jakim monitorze TN. W pierwszym przypadku wyszło ok. 20-23 milisekundy, w drugim ok. 10 milisekund.

Program jest napisany w Turbo Pascal 7.0, przeznaczony dla systemu DOS, ale bez problemu działa także w Windows XP.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Maj 2008 03:43
    johny2015
    Poziom 11  

Program nie działa na Win XP z procesorem obsługującym "sprzętowe zapobieganie wykonywania kodu... ". Wywala komunikat, że "NTVDM CPU: napotkano niedozwoloną instrukcję." i masz do wyboru guziki "Zakończ" "Ignoruj". Wciskanie tego drugiego powoduje tyle, że momentalnie okno pojawia się ponownie a tego pierwszego to chyba nie trzeba tłumaczyć... :) Dzieje się tak gdy program próbuje odpalić tryb graficzny (InitGraph). Jakieś propozycje?

• #4 06 Maj 2008 07:56
    riodoro1
    Poziom 22  

Ten pascal ma nieograniczone możliwości jak to mówią stary ale jary :D

• #5 06 Maj 2008 09:29
    __Maciek__
    Poziom 19  

Osobiście proponuję freepascal ... albo klona delphi czyli lazarus-a ( też korzysta z freepascala ).

Zrobiłem, kilka programów, większość z odwołaniami do sprzętu i wszytko działa wyśmienicie. Jest jeszcze jeden plus, kod można skompilować pod Windows, Linux, MacOS, etc ....

• #6 06 Maj 2008 10:48
    mariuz
    Poziom 32  

Program mi się wysypuje, gdy zwiększę długość roku do 18px

Gateway FPD 1750s - około 8ms, ale nie dam głowy ;P

• #7 06 Maj 2008 12:00
    Oli ;)
    Poziom 12  

Pod dosboxem działa OK na linuxie, mój CRT ma pomijalnie niski czas bezwładności ;)

Pozdrawiam

• #8 06 Maj 2008 12:58
    andrzejlisek
    Poziom 28  

schnelltot napisał:
    Program mi się wysypuje, gdy zwiększę długość roku do 18px

Gateway FPD 1750s - około 8ms, ale nie dam głowy ;P

Sprawdziłem, był błąd dzielenia przez zero. Poprawiłem kod i literówkę w wyświetlanych informacjach.

• #9 06 Maj 2008 13:17
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

mój ma 0ms :d LG flatron F900B

• #10 06 Maj 2008 22:03
    satanistik
    Poziom 27  

Kumpel pisze że to zabezpieczenie da sie wyłączyć w biosie ale ja nie mam takiego proca więc nie wiem.

• #11 09 Maj 2008 20:12
    CMS
    Administrator HydePark

Mi bez problemu działa XP, w każdym razie na Philipsie Brilliance 107P (CRT) czas jest nie mierzalny :)