Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składowe symetryczne

Mikhaił 05 Maj 2008 23:23 8473 1
  • #1 05 Maj 2008 23:23
    Mikhaił
    Poziom 16  

Powitac, mam takie małe pytanko, resc zadani brzmi: Do niesymetrycznego źródła zasilania, którego napiecia fazowe wynosza odpowiednio Ea=120 Eb=j120 Ec=-j120 przyłaączono symetryczny odbiornik połaczony w gwiazdę o impdancji każdej z faz Z=(20+j20) i o impedancji przewodu neutralnego Zn=(2+j2) . Obliczyć skłądową zerową, zgodną i przeciwną prądów fazowych.

zadanie mam rozwiazane, ale dziwnym sposobem i nie wiem czy dobrze....Układ został podzielny na schematy jednofazowe dla poszczególnych składowych

dla zerowej rownanie wynosilo Uo=1/3(Ea+Eb+Ec)=40V

Uo-Io(Z+3Zn)=0

Io=Uo/Z+3Zn {skad wzielo sie 3Zn??);

dla skłądowej zgodnej
    I1=U1/Z

dla składowej przeciwnej

I2=U2/Z

nie rozumie w ogole skad sie to wzielo...wiec, czy moge to rozwiazac w taki sposob{ale wyniki nie sa takie same}

Wyliczam najpierw skladowe symetryczne Uo U1 U2

z zasady superpozycji zastepuje układ trzema układami
    i z kazdego wyliczam I0 I1 I2, czy ten sposob jest prawidlowy??

0 1
  • #2 06 Maj 2008 00:05
    Quarz
    Poziom 43  

Mikhaił napisał:
    Powitac, mam takie małe pytanko, resc zadani brzmi: Do niesymetrycznego źródła zasilania, którego napiecia fazowe wynosza odpowiednio Ea=120 Eb=j120 Ec=-j120 przyłaączono symetryczny odbiornik połaczony w gwiazdę o impdancji każdej z faz Z=(20+j20) i o impedancji przewodu neutralnego Zn=(2+j2) . Obliczyć skłądową zerową, zgodną i przeciwną prądów fazowych.

zadanie mam rozwiazane, ale dziwnym sposobem i nie wiem czy dobrze....Układ został podzielny na schematy jednofazowe dla poszczególnych składowych

dla zerowej rownanie wynosilo Uo=1/3(Ea+Eb+Ec)=40V

Uo-Io(Z+3Zn)=0

Io=Uo/Z+3Zn {skad wzielo sie 3Zn??);

dla skłądowej zgodnej
    I1=U1/Z

dla składowej przeciwnej

I2=U2/Z

nie rozumie w ogole skad sie to wzielo...wiec, czy moge to rozwiazac w taki sposob{ale wyniki nie sa takie same}

Wyliczam najpierw skladowe symetryczne Uo U1 U2

z zasady superpozycji zastepuje układ trzema układami
    i z kazdego wyliczam I0 I1 I2, czy ten sposob jest prawidlowy??
    Nie rozumiesz, a to ciekawe, ponieważ do czego służą Google też zapewne też nie wiesz... :cry: ZOBACZ, a tam na pierwszym miejscu jest TO, a w nim temat: Zwarcia w układach elektroenergetycznych i do pobrania plik PDF: pobierz plik, a od strony 9 zastała "wyłożona" tam, w sposób bardzo przystępny, Metoda Składowych Symetrycznych... :D
    Czy potrzeba więcej? Odpowiem, jako biegły i w tym temacie (kilka lat "orki na ugorze" tego zagadnienia z podobnymi Tobie...): nie... :!:
    Wobec powyższego, po co mi 'strzępić moją klapitrę' skoro tam jest wszystko napisane :?:

P.S. Jak już "przetrawisz" teorię Składowych Symetrycznych, to w ramach wprawki rozwiąż poniższy obwód w sposób klasyczny:

Składowe symetryczne

ale na liczbach ogólnych, gdzie poszukiwane (nieznane) są wszystkie prądy przewodowe: IA, IB, IC, In.
    Podpowiem też, iż polecaną tu metodą jest Metoda Napięcia Międzywęzłowego (szczególny przypadek MPW dla dwóch węzłów w obwodzie).
    Następnie skorzystaj z poprzednio opanowanej teorii przekształceń składowych symetrycznych i znajdź z wektora prądów gałęziowych; IABC, wektor prądów składowych symetrycznych; I012.
    Po drodze, dla obliczenia składowej zerowej, warto skorzystać z pierwszego Prawa Kirchoffa i wyznaczyć z niego prąd In (z prądów płynących w pozostałych trzech przewodach fazowych), oraz z Prawa Ohma dla impedancji przewodu zerowego.
    Na koniec porównaj otrzymane wyniki z Twoją wcześniejszą wiedzą o składowych symetrycznych, tylko nie wspominaj mi już o zasadzie superpozycji... :evil:

0