Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kod bezpieczeństwa

JIIIS 06 Maj 2008 02:50 8847 19
  • Kod bezpieczeństwa

Ten elektroniczny kod bezpieczeństwa do wpisywania hasła wykorzystuje 12-klawiszową klawiaturę. Może on służyć do otwierania elektrycznego zamka lub innego urządzenia przy pomocy sygnału, a po drobnych zmianach także do uruchamiania urządzeń elektrycznych. Oparty jest na 8-pinowym mikrokontrolerze PIC 12F629.

Klawiatura jest typową regularną macierzą, Dzięki użyciu diod 1N4148 wykorzystywane są tylko 4 porty I/O. Po pierwszym uruchomieniu obwodu domyślnym kodem jest 0000, kod jest przechowywany w pamięci EEPROM. Po każdym naciśnięciu klawisza zapala się dioda, przytrzymywanie klawisza powoduje miganie diody co oznacza, że wartość klawisza jest przesyłana kilkakrotnie.

Jak wpisywać kod:

- naciśnij '*';
    - wpisz 4-cyfrowy kod;
    - jeżeli kod jest poprawny zaświeci się dioda na 1 sekundę, a pin wyjściowy przez 2 sekundy będzie w stanie dodatnim;
    - jeżeli kod jest zły nie ma żadnej reakcji;
    - jeżeli się pomyliłeś przy wpisywaniu wciśnij 2 razy '*' i spróbuj ponownie.

Jak zmienić kod:

- naciśnij '#';
    - wpisz stary kod;
    - jeżeli kod jest poprawny dioda zaświeci się 2 razy;
    - wpisz nowy 4-cyfrowy kod;
    - dioda zaświeci się 2 razy;
    - wpisz ponownie nowy 4-cyfrowy kod w celu weryfikacji poprawności;
    - jeżeli nowy kod został zaakceptowany dioda zaświeci się na 1 sekundę;
    - jeżeli nowy kod nie został zaakceptowany dioda zamruga szybko i zostanie przywrócony stary kod.

Kod bezpieczeństwa

Kod programu: http://www.josepino.com/pic_projects/security_keypad/JP6296.hex

Źródło: http://www.josepino.com/pic_projects/index.php?security_keypad.jpc

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    JIIIS
    Poziom 17  
    JIIIS napisał 246 postów o ocenie 16, pomógł 28 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
    bandzior2
    Poziom 26  
    Ciekawe ;) Tylko gdzie nakładka na klawiaturę?
    enigma
    Poziom 12  
    bandzior2 napisał:
    Ciekawe ;) Tylko gdzie nakładka na klawiaturę?

Można kupić gotowe klawiatury numeryczne, nie jest to duży koszt.
    mlody91
    Poziom 20  
    Proste w konstrukcji, a co za tym indzie niezawodne i łatwe w naprawie. Tylko zaprojektować jakąś płytkę, malutkie trafo na podtrzymanie oraz akumulatorek i robi się dobrze zabezpieczające urządzenie. Brawo
    Suiezzak
    Poziom 11  
    Już widzę wiele zastosowań do tej klawiaturki. Zabezpieczenie PC przed uruchomieniem czy otwarciem obudowy, drzwi na rygiel magnetyczny etc. etc., nic tylko złożyć programator do PIC'a. Można tu wykorzystać klawiaturę i płytkę z zepsutej komórki?
    mnich13
    Poziom 15  
    Tylko 4 liczby i żadnego zabezpieczenia ilości możliwych pomyłek?? jeśli autor już użył Uc to trza było zrobić 13 cyfr.
    zattara
    Poziom 13  
    Jak ktoś będzie trochę cierpliwy to szybko złamie to zabezpieczenie. W pełni zgadzam się z przedmówcą.
    Soho
    Poziom 12  
    Wiadomo że czegoś takiego nie wykorzystamy raczej w sejfie domowej produkcji gdzie będziemy kapitał rodzinny trzymać. A nawet jakby ktoś chciał, dorobienie funkcji blokującej (typu PIN i PUK w komórce) nie będzie strasznie skomplikowane dla osoby znającej się na programowaniu.
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Sluchajcie to jest tylko propozycja - przeciez kazdy z nas moze sobie zrobic jaki chce :) Mozna dorzucić jeszcze wyświetlacz - zabezpieczenie przed wprowadzeniem kilkukrotnie zlych liczb... mozna tez na wyswieltaczu wyswieltac podpowiedzi typu kiedy ma urodziny twoja zona, mozna zrobic zabezpieczenie czasowe ze jak ktos zle wprowadzi kod to nastepna proba jest po 10 minutach itd... z prockami jest ta zaleta ze mozna z nimi zrobic prawie wszystko :)
    ziomek gokart
    Poziom 10  
    witam jestem zielony ale jezeli ktos by mi mógł powiedziec jak trzeba ten program wgrac byłbym wdzieczny
    enigma
    Poziom 12  
    ziomek gokart napisał:
    witam jestem zielony ale jezeli ktos by mi mógł powiedziec jak trzeba ten program wgrac byłbym wdzieczny

Najwygodniej odpowiednim programatorem.
    enigma
    Poziom 12  
    ziomek gokart napisał:
    a znasz moze jakis dobry i tani programator

To już nie dyskusja na ten wątek. W odpowiednich działach elektrody jak i na stronach tego forum jest tego tonami, wystarczy poszukać. Zawsze jest jeszcze np. google
    niebieski326
    Poziom 18  
    Wie ktoś gdzie dostać gotową klawiaturę zewnętrzną??
    discolitez
    Poziom 13  
    Proste do wykonania. Moze ktos powiedziesc jak zrobic zamek sterowany przez taki układ?
    chszanek
    Poziom 13  
    Witam.
    Moesz wykozystac:
    - elektromagnes + dzwignia,
    - silnik elektryczny (np.: dc) + 2 przelaczniki krancowe + przekladnia srobowa,
    Te 2 powyzsze sposoby sa najprostrze :) (moim zdaniem)

POZDRAWIAM

P.S.
    Wybaczcie za brak polskich znakow.
    niebieski326
    Poziom 18  
    Może wystarczą siłowniki od centralnego zamka.
    ziomek gokart
    Poziom 10  
    witam to jak pomoze mi ktos z wyszukaniem taniego i dobrego programatora???
    Sinistra
    Poziom 14  
    Witam,
    ja myśle że to jest bardzo dobry projekt, sam kiedyś chciałem takie coś zrobi, ale z kalkulatora, podłączając w odpowiedni sposób nóżki do wyjś wyświetlacza, hehe. A propo programatora, najlepiej jak poczytasz na elektrodzie o tym, bo tematów jest pełno a nie będziemy tworzy następnego.
    ziomek gokart
    Poziom 10  
    witam mam takie pytanie kto zakupi i zaprogramuje mi ten mikroprocesor bo nieopłaca mi sie kupowac programatora na jeden raz zaplace za mikro i programowanie odpowiedzi na pw