Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie przeszkodowe - jakie źródła światła?

sp5wcx 06 Maj 2008 10:46 4780 9
 • Poziom 33  
  Mam uruchomić nieczynne od wielu lat oświetlenie przeszkodowe na pewnym obiekcie, wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku. W kloszach istniejących tam lamp znajdują się żarówki wolframowe z typowym gwintem Edisona, o mocy 60W. Oczywiście żadna z tych żarówek nie jest sprawna. Ich napięcie znamionowe to 260V, dzięki temu przy 220V miały wydłużoną żywotność. Obecnie na rynku takich wynalazków nie ma. Co polecacie w zamian? Świetlówki kompaktowe odpadają, bo przy niskich temperaturach ledwo się jarzą, zwykłe żarówki mają za krótką żywotność. Wymiana opraw na nowoczesne z LED-ami nie wchodzi w rachubę z powodów ekonomicznych.
 • Poziom 24  
  Jeśli te żarówki 60W przy napięciu znamionowym 260V zostały zasilone z 220V to dawały ok. 50W. A gdyby kupić porządniejsze żarówki 60W/230V np. Philips lub Osram i do tego małe oporniki dużej mocy włączone szeregowo, tak aby ograniczyć prąd i też uzyskać te 50W (tak jak w "oryginale")...?
 • Poziom 35  
  Częściej przepalają się żarówki większych mocy, szczególnie gdy są zamknięte w kloszu. To głównie z racji występującej tam wyższej temperatury. Także gdybyś zastosował żarówkę 40W, to powinna wydłużyć się jej żywotność. No niestety ze stratą dla jasności.
 • Moderator
  Przed jakimikolwiek pracami przy takim oświetleniu radziłbym zapoznać się ze zmianami w przepisach dotyczących lamp przeszkodowych. Od pewnego czasu przepisy te uległy istotnym (dość rewolucyjnym) zmianom i lepiej nie posługiwać sie przypuszczeniami "co lepiej".
 • Poziom 24  
  Dokładnie, jak pisze przedmowca. Możesz skontaktować się np. z firmą Nextnet z Warszawy, oni robią tego typu rzeczy.
 • Poziom 33  
  Obiekt na którym te oprawy są zamontowane nie podlega już pod przepisy Rozporządzenia określającego obiekty stanowiące przeszkody lotnicze. Wojsko też wykreśliło go ze swojej listy z uwagi na zmianę charakteru ćwiczeń na pobliskim 12 Poligonie Lotniczym. Uruchomienie tego oświetlenia to tylko i wyłącznie działanie marketingowe nowego właściciela obiektu. To swojego rodzaju reklama, bo 15 lat temu jak oświetlenie działało, to elewator ten było widać w nocy z odległości kilkunastu kilometrów.
  A obniżenie napięcia na przykład autotransformatorem to bardzo dobry pomysł.
  A co sądzicie o takich żarówkach:
  http://www.sklep.amical.pl/index.php?products=product&prod_id=772
  Czy faktycznie mogą te 4000 godzin wytrzymać? Wszak to 4 razy dłużej niż normalna żarówka. Jak by dać jej jeszcze obniżone napięcie to zapewne jeszcze dłużej by chodziła.
 • Moderator Robotyka
  Moja firma (gdzie pracuję, nie jako właściciel) ma pod "opieką" URE górkę zwałkową niedaleko lotniska. (W zasadzie to samoloty przelatują niecałe 100m od górki, na osi pasa. Nierzadko na wysokości szczytu górki.
  Używamy w oprawach żarowych, zwykłych świetlówek energoszczędnych 11W. Samo lotnisko narzuciło tę formę. Z tym, że lampy są wsparte oznacznikami siatkowymi o powierzchni 9m2 (3x3m) i malowanymi w szachownicę, farbami odblaskowymi.
  Lampy pracują parami - dwie oprawy na jednym maszcie (3m wys.) każda zasilona z innej fazy.
  Świetlówki, palą się non-stop. Wytrzymują około roku z tym, że dość często następują w tej sieci oświetlenia wyłączenia i załączenia, oraz silne zakłócenia (złodzieje tną nam kable).
  Te same lampy, świecą też na pobliskim kominie (43m wys.), który nie ma takich ciężkich warunków pracy - świeci się na okrągło. Ostatni raz, wymienialiśmy świetlówkę na nim jakieś 2 lata temu. Pozostałe mają ponad 3 lata i świecą się "eligancko" jak mawiają na ławeczce w Wilkowyjach...
  Niestety, potrafią się trafić wadliwe serie i wtedy świetlówki lecą jedna za drugą. Kupuje się nowy zapas i po staremu spokój.
 • Poziom 27  
  Może popróbować z jakimiś sodówkami - trzeba by poszukać - coś na gwincie E27 i mocy nie większej niż 70 W na pewno się znajdzie. Sodówka ma trwałość około 3-4 lat w takich warunkach używania.
 • Specjalista elektryk
  Z tego co wiem są produkowane żarówki zarówno na 250 V jak i na 280 V. Są stosowane do oświetlenia zasilanego z trakcji w podziemiach kopalń.
  Powinny być dostępne!
  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.