Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ śledzący słońce solar tracking system

JIIIS 06 Maj 2008 10:51 12832 20
  • Układ śledzący słońce solar tracking system

Przykład pokazuje jak bez użycia skomplikowanych obwodów i czujników wykonać prosty układ śledzący słońce. Do działania wykorzystuje on wyłącznie ogniwa słoneczne, silnik i kilka przekładni.

Układ pozwala na pobieranie energii przez 9-12 godzin, co można wykorzystać np. do ładowania baterii akumulatorków. Składa się z dwóch ogniw słonecznych, małego i dużego. Małe ogniwo słoneczne jest wykorzystywane do zasilania silniczka (podłączone jest do niego bezpośrednio bez wykorzystania żadnych czujników, tranzystorów, czy obwodów). Duże ogniwo, wykorzystywane do ładowania baterii, zostało zamocowane przykładowo pod kątem 40 stopni (kąt zależy od pory roku, bardziej poziomo powinno być w lecie).

Wideo: http://www.youtube.com/watch?v=bk8W4tEFcfo

Źródło: http://www.josepino.com/other_projects/index.php?simple_sun_tracker.jpc

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Maj 2008 13:59
    Venom007
    Poziom 27  

Witam,
    Kiepsko u mnie z Angielskim,
    ale z tego co widzę to to działa tak:
    Słońce pada na małe ogniwo słoneczne ogniwo wytwarza prąd dla silniczka, silniczek kręci się obracając całą "głowicą" po przekręceniu się jest zasłonka która zasłania słońce i to powoduje odcięcie prądu a w rezultacie zatrzymanie w odpowiednim miejscu czy tak?

Pozdrawiam.

• #3 06 Maj 2008 14:18
    JIIIS
    Poziom 17  

Venom007 napisał:
    Witam,
    z tego co widzę to to działa tak:
    Słońce pada na małe ogniwo słoneczne ogniwo wytwarza prąd dla silniczka, silniczek kręci się obracając całą "głowicą" po przekręceniu się jest zasłonka która zasłania słońce i to powoduje odcięcie prądu a w rezultacie zatrzymanie w odpowiednim miejscu czy tak?.

dokladnie tak :)

• #4 06 Maj 2008 14:29
    memphis_2007
    Poziom 11  

Układ z deka bez sensu. Co rano trzeba pamiętać o przestawieniu do pozycji początkowej . Mały procesorek i fotodioda pozwoli ten problem rozwiązać . Pozdrawiam

• #5 06 Maj 2008 14:46
    riodoro1
    Poziom 22  

akurat mam wszystkie wymagane elementy więc niedługo...

• #6 06 Maj 2008 15:13
    J_Bravo
    Poziom 27  

Szkoda tylko ze ogniwa słoneczne są jeszcze takie drogie...

• #7 06 Maj 2008 15:25
    JIIIS
    Poziom 17  

memphis_2007 napisał:
    Układ z deka bez sensu. Co rano trzeba pamiętać o przestawieniu do pozycji początkowej . Mały procesorek i fotodioda pozwoli ten problem rozwiązać . Pozdrawiam

hm, wg autora projektu:

"The next morning, the sun will rise from the east side. The sunlight will be reflected by the aluminium foil to the small cell, so the sun tracker will turn to the other side; east. This cycle repeats again and again."

czyli chyba, nie trzeba :P

• #8 06 Maj 2008 18:34
    USZOKUSZOK
    Poziom 10  

Pomysł świetny i nie musi być tylko do ogniw słonecznych bo można zastosować do paneli z "glikolem" z tym że na małym styczniku a prąd z sieci przez prostownik na silniku z eycieraczek (panele podgrzewające ciecz są dużo cięższe)
    Pozdrawiam

Proszę stosować znaki interpunkcyjne!!
    ANDROOT

• #9 07 Maj 2008 00:48
    pelekkk
    Poziom 11  

memphis_2007 napisał:

Przed skomentowanie radze przeczytac artykul a nie wypisywac bzdury.

Uklad bardzo ciekawy, tylko nie tak latwo dostac ogniwa sloneczne (chyba ze rozbebeszymy lampe z telemarketu ;) ).

• #10 07 Maj 2008 20:49
    DUD3K
    Poziom 19  

Pozostaje jeden dość istotny problem.. energia z głównego ogniwa musi sie na coś przydać.. w związku z czym, musi być jakoś przekazywana.. jakieś szczotki ślizgowe etc.. Kabelek nie może być bo by się ukręcił jako, że całość robi 360st/24h.

Ogólnie prosty, bezawaryjny system. Mi się podoba. Prostota jest nie do zajechania :) A nawet jeśli to łatwa w naprawie..

• #11 07 Maj 2008 22:15
    USZOKUSZOK
    Poziom 10  

Całość robi góra ok 180 stopni reszta to noc. A przewody elektryczne z plecionki (miedź) z naddatkiem mogą być, dla cieczy zastosować można przewody w połączeniach podobnych do węży ogrodowych tylko odpowiednik miedziany a nie plastik możliwie w osi obrotu...

• #12 07 Maj 2008 22:50
    DarkNikodem
    Poziom 10  

tylko w Polsce dostać panel słoneczny o takich małych wymiarach graniczy z cudem ;)

• #13 07 Maj 2008 23:28
    MADevil
    Poziom 18  

pozostaje kupić w hurcie fotodiody ;)

• #14 08 Maj 2008 00:34
    DUD3K
    Poziom 19  

USZOKUSZOK napisał:
    Całość robi góra ok 180 stopni reszta to noc.

Z całym szacunkiem, ale albo Ty albo ja nie zrozumieliśmy zasady działania tego urządzenia. Moim zdaniem co dzień robi pełne koło i jestem tego prawie pewien, bo.. jak silnik miałby się rano przekręcać ze 180st na 0st? przecież tu żadnych obwodów zamieniających kierunek prądu nie ma a ogniwo przepycha go tylko w jedną stronę.

Pozdrawiam.

• #15 08 Maj 2008 01:48
    misiupan
    Poziom 35  

Witam, z tego co widzę to duże ogniwo działa jak zasilacz silniczka , podłączony szeregowo silniczek i małe ogniwo które działa jak ,, włącznik'' dlatego jest przysłonięte folią , jak słońce w odpowiednio dużym stopniu padnie na małe ogniwo to zamknie się obwód i mechanizm przesunie się o kawałek ,aż do momentu gdy małe ogniwo znajdzie się znowu w cieniu i tak przez cały czas aż do zmroku , cała zabawa polega na odpowiednim dobraniu osłonki dla małego ogniwa i ustawieniu całości w miejscu gdzie przez większość dnia można liczyć na słońce. Mam nadzieję że wyjaśniłem nieco działanie tego urządzonka .

• #16 09 Maj 2008 10:44
    tosiu6
    Poziom 10  

Myślę o wykożystaniu anteny satelitarnej do skupienia promieni słonecznych na powieżchni ogniwa peltiera. Taki układ pozwolił by "sledzić" słońce. Nie wiem jaką temperaturę wytrzymuje peltier?
    "Zimną" stronę można chyba schłodzić radiatorem od procesora komputerowego.

• #17 09 Maj 2008 19:10
    satanistik
    Poziom 27  

Uważam że jeżeli prezentuje się konstrukcje diy z obcej strony wypadało by
    przetłumaczyć opisy. Wkleić fotkę i dać link to żadna filozofia. Nie ma co robić z tego forum drugiego google wideo skoro obecne działa dobrze. Proponuję moderatorom aby przynajmniej usuwali to to ze strony głównej.
    Skoro termometr i radio mojego kolegi wypadło a zabawki z klocków królują.
    Już to wydaje się efektowniejsze.
    http://www.youtube.com/watch?v=QBPaJLlUWPg&feature=related

• #18 09 Maj 2008 19:43
    JIIIS
    Poziom 17  

satanistik napisał:
    Uważam że jeżeli prezentuje się konstrukcje diy z obcej strony wypadało by przetłumaczyć opisy. Wkleić fotkę i dać link to żadna filozofia. Nie ma co robić z tego forum drugiego google wideo skoro obecne działa dobrze.

Nie rozumiem:

- jakie opisy przetłumaczyć?
    - jaką fotkę? jest fotka + filmik
    - jaki link? są dwa: do źródła i do filmiku

satanistik napisał:
    Proponuję moderatorom aby przynajmniej usuwali to to ze strony głównej. Skoro termometr i radio mojego kolegi wypadło a zabawki z klocków królują.

Ja nie mam wpływu, co pojawia się na stronie głównej.

satanistik napisał:
    Już to wydaje się efektowniejsze.

Hm, tylko szkoda, że nie ma żadnego opisu na jakiej zasadzie działa :P A poza tym nie muszą tutaj być prezentowane rozwiązania najlepsze i gotowe, nieprawdaż? :)

PS. weź jeszcze pod uwagę, że to nie zabawka z klocków, klocki akurat zostały użyte przez autora, żeby nie bawić się w robienie konstrukcji mechanicznej, działa? działa :)

• #19 09 Maj 2008 23:11
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Konstrukcja ciekawa wystarczy dorzucić ogniwo z drugiej strony podłączyć ze zmienioną biegunowością i przysłonić podobnie lustrzane odbicie jak to śledzące słońce w dzień i rano jak słońce wschodzi to układ powróci w pozycję wyjściową no może jeszcze diody by się przydały odpowiednie ustawienie wszystkiego powinno działać.

• #20 09 Lip 2008 10:51
    robball
    Poziom 21  

Najpewniejszy układ śledzenia słońca to chyba sterownik z zegarem :) Jak ktoś chce śledzić również w pionie to dodatkowo kalendarz. I już nie ważne czy zachmurzone niebo czy nie, i tak zawsze będzie dokładnie wycelowane.