Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonica PW 9014

22 Sty 2004 21:23 2673 20
  • Poziom 12  
    mam problem prawy kanal gra ciszej, wymieniłem tranzystory bc177,bc238,bc308,bd911 i bd912 i nie ma poprawy.
  • Poziom 25  
    Pomierz napięcia porównując z dobrym kanałem.
    Jeśli są w porządku to wymień małe elektrolity.
  • Poziom 12  
    Dzięki.

PS sorry za laicki opis problemu, ale jestem początkującym hobbystą. :oops:
  • Poziom 20  
    Stawiam na potencjometr od glosnosci, a pozniej od balansu. Z elektrolitow przyjzalbym sie najpierw temu od sprzezenia zwrotnego, a pozniej tym sprzegajacym poszczegolne stopnie. Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    potencjometry najpierw zmierzylem, pozniej wymienilem, jutro... znaczy rano jade do sklepu po elektrolity i zobaczymy
  • Poziom 12  
    po wymianie elektrolitow nic sie nie zmienilo oprocz tego, ze lkoncowki od lewego kanalu strasznie sie grzeja
  • Poziom 20  
    A czy gra ten kanal? sprawdz czy nie ruszyles niechacy tranzystora od stabilizacji termicznej... musiales cos po drodze zmajstrowac, od wymiany pojemnosci tranzystory sie nie grzeja... pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    oba kanaly graja tylko lewy glosniej ( tak jak wczesniej) sprawdzalem nie ma zadnego zwarcia czy ten taranzystor musi miec jakies specjalne polozenie jest w tym samym miejscu przy wymianie wyjalem go z radiatora ale wlorzylem na to samo miejsce

mas moze jakies inne pomysly?

pozd
  • Poziom 20  
    A prad spoczynkowy? Moze dlatego sie grzeja... oba potencjometry wymienione? Sprawdz czy nie ma na oko jakis uszkodzonych rezystorow.
  • Poziom 12  
    nie ma uszkodzonych rezystorow
    jestem laikiem jak ( w ktorym miejscu) mierzy sie prad spoczynkowy i ile powinien wynosic ( bd911 i bd912)
  • Poziom 20  
    Przy naprawie sprzetu na samym poczatku powinienes ustawic jak najmniejszy prad spoczynkowy, tj potencjometry od jego regulacji na max wartosc (R165 i R265). Niczemu to nie zaszkodzi, a czasem ratuje... Przed wymiana pojemnosci nie grzaly sie? Jesli tak to musiales cos zmajstrowac. Posprawdzaj polaczenia, moze gdzies zrobiles zwarcie... trudno powiedziec co jest nie tak, musisz kombinowac.
  • Poziom 12  
    dzieki z rady dobrze ze ta fonica to zapasowy wzmacniacz jak cos sie zjara to nie bedzie szkoda a moze sie czegos naucze
  • Poziom 19  
    witam..
    na twoim miejscu zaczol bym od sprawdzenia sygnalu sterujacego bo to moze byc w nim problem..
    nastepnie kondensatory elektrolityczne sprawdz czy nie sa wlutowane na odwrot .grzanie sie tranzystorow to moze byc zwarcie na tranzystorze mocy
    pozdrawiam..
  • Poziom 20  
    Sluszna uwaga, sprawdz sygnal sterujacy, kabel podlaczeniowy...Tranzystory nie moga miec zwarcia, bo w takim przypadku na wyjsciu byloby stale napiecie...
  • Poziom 12  
    ach i jeszcze jeden objaw po ok 30 minutach na wskazniku wysterowania lewego kanalu swieca sie 2 diody pomimo ze nie ma nic na wejsciu, nic nie slychac
  • Poziom 19  
    witam..
    jesli po jakims czasie zapalaja sie dwie diody to oznacza ze jakijs elektrolit jest odwrotnie wlutowany sprawdz to dokladnie
    pozdrawiam..
  • Poziom 15  
    doktorek napisał:
    witam..
    jesli po jakims czasie zapalaja się dwie diody to oznacza ze jakijs elektrolit jest odwrotnie wlutowany sprawdz to dokladnie
    pozdrawiam..

Na jakiej podstawie tak sądzisz, ja uważam, że to objaw wzbudzania się wzmacniacza (konkretnie jednego kanału) na częstotliwościach ponad akustycznych.
    PZDR
  • Poziom 19  
    witam.
    wiem z doswiadczenia .pewnie sie orientujesz co sie stanie gdy na sprze.zwrotnym bedzie odwrotnie wlutowany kondensator elektrolityczny

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    zaden kondensator nie byl zle wlutowany a lewy kanal sie wzbudzal bo moj mlodszy brat doszedl do wniosku ze take male pomaranczowe z napisem 15n i to wlutowane od spodu jest nie potrzebne

stopien koncowy jest doby (wymienione: kondensatory i wszystkie tranzystory na nisko szumowe oprucz bd911,bd912) w przedwzmacniaczu kondensatory i wszystkie tranzystory na nisko szumowe zostal jeszcze korektor

co moglo pasc w korektorze?
    a i jeszcze jedno po wymianie tych czesci pomimo ze nie gra rowno to duzo czysciej
  • Poziom 11  
    Powiem inaczej: jeżeli nawet któryś kondensator byłby odwrotnie wlutowany to by wystrzelił.

Mianowicie sprawdź, czy na drodze kabli nie jest któryś uszkodzony lub lekko nie przerywa. Nie wiem, ja kiedyś coś takiego też miałem, wykosztowałem się na części a kabli nie sprawdziłem. Pozdro :)