Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diagnostyka transformatorów - metody.

revolt 06 May 2008 16:38 7692 6
 • #1
  revolt
  Level 34  
  Witam. Poszukuję informacji o sposobach diagnostyki transformatorów, szczególnie stanu oleju/izolacji. Na zajęciach badaliśmy metodą pomiaru napięcia powrotnego (recovery) a w sprawozdaniu można by uzględnić inne metody. Z góry dziękuje za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  HeSz
  Electrician specialist
  Jeżeli chodzi o badanie oleju to raczej skłaniałbym się, by zlecić to do odpowiedniego laboratorium. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zawartość wody. Zalecana tu jest metoda Fischera. Zawartość wody jest jest o tyle istotna, że produktem łukowego rozkładu oleju izolacyjnego są - między innymi - tlenki azotu, a te w połączeniu z wodą tworzą (mocno niesympatyczny) kwas azotowy. Badanie laboratoryjne jest znacznie bardziej dokładne niż "metody poligonowe". A jeżeli chodzi o pozostałe badania to również - bez odpowiedniego oprzyrządowania - można osiągnąć jedynie wyniki przybliżone. A "prawie robi wielką różnicę".
  Pozdrawiam.
 • #3
  revolt
  Level 34  
  Może nie zaznaczyłem tego wystarczająco - chodzi o pomiary na laboratoriach na studiach. W sprawozdaniu mam opisać inne metody i dlatego szukam o tym informacji.
 • Helpful post
  #4
  Enpro
  Level 22  
  Podstawowe próby pomiarowe przd załączeniem do ruch każdego transformatora jest próba stanu izolacji i ciągłości uzwojeń. Izolacji robi się induktorem 2.5 KV dwa pomiary tak zwane Dolne Górne Kadz i GDK gdzie zwiera się razem uzwojenie pierwotne i razem wtórne i do kadzi raz dolne a potem górne , do tego robi się pomiar ciągłości omomierzem.
 • Helpful post
  #5
  otizone
  Level 2  
  Wszystkie metody są dobrze opisane na stronie mobilnego laboratorium diagnostyki transformatorów http://mldt.pl . Możesz tam poczytać m.in. o metodzie:

  http://mldt.pl/rvm.html ->> RVM (Recovery Voltage Method - metoda pomiaru zawilgocenia izolacji papierowo-olejowej metodą napięcia powrotnego)

  http://mldt.pl/fds.html ->> FDS (Frequency Domain Spectroscopy) - również pomiar zawilgocenia, ale metodą spektroskopii dielektrycznej w dziedzinie częstotliwości ,

  http://mldt.pl/karlfischer.html ->> Pomiar zawartości wody w izolacji celulozowej oraz w oleju w oparciu o reakcję Karla Fischera

  http://mldt.pl/emisja_akustyczna.html ->> detekcja, lokalizacja i identyfikacja wyładowań niezupełnych występujących w transformatorze metodą emisji akustycznej (emisja akustyczna to ta sama metoda, którą się wykorzystuje np. w badaniach górotworów w celu przewidywania trzęsień Ziemi trzęsienia ziemi)

  http://mldt.pl/wnz.html ->> detekcja oraz pomiar ładunku pozornego wyładowań niezupełnych w transformatorze metodą elektryczną (zgodna z IEC 60270)

  http://mldt.pl/sfra.html ->> detekcja odkształceń uzwojeń transformatora metodą FRA (Frequency Response Analysis) lub SFRA (Sweep Frequency Response Analysis)

  http://mldt.pl/termowizja.html ->> badanie uszkodzeń i defektów (np. w miejscu łączenie szyn napięciowych, przepustów) oraz rozkładu temperatury na kadzi transformatora metodą termowizji

  i kilku innych.... zerknij a wszystkiego się dowiesz w szczegółach
  Pzdr
 • #7
  djramzess
  Level 2  
  Enpro pisał o pomiarach jakie powinno się wykonywać ale ja się tak zupełnie z nim nie zgodzę. Gdyż do podstawowych i wymaganych pomiarów pozwalających na podanie napięcia na transformator są : Prądy magnesujące, rezystancja uzwojeń, pomiar izolacji i pomiar przekładni jeśli trafo ma przełącznik zaczepów. Dodatkowe nie wymagane pomiary to: FRA(Frequency Response Analyser), WNZ ( wyładowania niezupełne ofline), Pomiar kąta stratności dielektrycznej tgδ, pomiar na przełączniku zaczepów - oscyloskop i na pewno by się jeszcze coś znalazło. Jeśli chodzi o pomiar izolacji to zależy na jakie napięcie jest to trafo gdyż zdarzają się trafa np400/700 V lub 230/48 V i jeśli będzie to stary kapeć to jak dasz mu te 2,5 kV to może być jego ostatni pomiar więc tego typu trafa mierzy się napięciem 1kV. Idąc w drugą stronę jeśli jest trafo np 22/400 kV to według normy niby 2,5 kV wystarczy ale jak te napięcia ( pomiarowe 2,5 kV do już 22kV czy 400kV ) się do siebie mają więc nowsze induktory są wyposażone w napęcia do 10 kV a nawet i 15 czy 20 kV i ja osobiście takie napięcie preferuję zgodnie z norma czyli nie mniej jak 2,5 a nie większe niż napięcie znamionowe. a jeśli chodzi o konfigurację pomiarową to ja mierzę tak Górne uzwojenie do dolnego uziemionego potem dolne uzwojenie do górnego uziemionego a na koniec górne do dolnego bez żadnych uziemień. Parametry jakie rejestruje to R15, R60, R300, R600, PI, DAR - wsp. absorpcji . można by jeszcze ewentualnie zarejestrować DD czy SV. i to wszystko są pomiary izolacji. Enpro pisał także o jakimś pomiarze ciągłości dotyczy to małych traf wręcz separacyjnych ale jeśli chodzi o duże jednostki to, mam nadzieję że chodziło mu o pomiar rezystancji uzwojeń i to specjalnym mostkiem a nie omomierzem gdyż ciężko było by zmierzyć jakieś mikro czy mili Ω a takie wartości się właśnie rejestruje i na dodatek porównuje do pozostałych faz czy do wyprowadzonego punktu neutralnego w zależy od konfiguracji pomiaru a dopuszcza się tylko 3% asymetrii od średniej z danej sesji pomiarowej