Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem jednym przyciskiem.

06 Maj 2008 23:03 17134 54
  • Poziom 13  
    Witam, potrzebuje układu , schematu który spełniał by taki warunek:
    Po naciśnięciu przycisku (styk zwierny) sinik porusza się w jedną stronę, dochodzi do pewnego punktu -załącza przycisk krańcowy i sie zatrzymuje. Po ponownym naciśnięciu przycisku (styk zwierny) silnik porusza sie w drugą stronę dochodzi do pewnego punktu -załącza przycisk krańcowy i się zatrzymuje itd.
    Czy da się taki układ zrobić za pomocą samych przekaźników i włączników???
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Witam.
    Ja bym to widział w taki sposób.
    Przepraszam. Schemat z błędem usunąłem, poprawiony jest poniżej.
    Kolega nie napisał o jaki to chodzi silnik, w jakim urządzeniu. Ja to potraktowałem jak dla silnika 230V albo 400V.
    A teraz tak sobie myślę że to może chodzi o jakiś silniczek 12V. To można też zrobić jakiś układ elektroniczny.
    No ale tak jak narysowałem to generalnie też może być. No oczywiście wtedy to nie styczniki a odpowiednie przekaźniki.

Przyjąłem, że gdyby urządzenie zostało zatrzymane w pozycji pośredniej, między krańcówkami, to przy starcie ma ruszyć w prawą stronę.
    Przycisk START, podwójny zwierny.
    Obydwa styczniki, ze stykami pomocniczymi NO i NC
    Krańcówki jedna rozwierna, druga przełączająca.

Proszę się przyjrzeć temu schematowi czy coś nie pomyliłem. Wydaje mi się że jest poprawnie.
    Ale ponieważ pora nieco późna, to różnie może być.

• Poziom 20  
    Schemat ogólnie ok tylko jest kilka błędów. Stycznik w prawo SL będzie załączał sie poprawnie ale ten w lewo SL będzie łapał tylko gdy będzie na krańcówce w prawo. Należałoby to poprawić i to w taki sposób, że styk NO stycznika SL zwiera tą krańćówkę (KP) w torze zasilania stcznika SL.
  • Poziom 35  
    Kolega ma rację. To tak na szybko poprawiłem. Ale jeszcze się temu przyjrzę dokładniej, rano.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc elkard, tak układ ma być na silniczku do 12V i ogólnie jak najmniejszych rozmiarów, ma to być panel odsuwany i tak jak wcześniej napisałem że ma być sterowany jednym przyciskiem. Mam taką prośbę, czy dało by się ten schemat narysować prościej tz. nie bardzo wiem co oznaczają pewne symbole i oznaczenia i w którym miejscu ma być silnik podłączony
  • Poziom 35  
    Na tym schemacie, puki co nie ma jeszcze miejsca dla dla podłączenia silnika. Jest tu tylko idea załączania dwóch styczników, zgodnie z wcześniejszymi założeniami.
    Oczywiście teraz jak już wiadomo że ma to być silnik 12V ( mam nadzieję że prądu stałego), to należy to zrobić na przekaźnikach, a do załączania silnika należy wykorzystać kolejne ich styki.
    Oznacza to że przekaźniki powinny mieć odpowiednią ilość styków, bądź trzeba zastosować po dwa przekaźniki dla każdego kierunku pracy.
    Druga sprawa to czy liczysz się z tym że przycisk ma mieć dwa styki zwierne. Gdyby to był problem to można zastosować dodatkowy przekaźnik.

Generalne pytanie. Czy chcesz żeby to było na przekaźnikach ? Bo tak jak wcześniej napisałem można też pomyśleć na układzie elektronicznym.
  • Poziom 13  
    Silnik 12v DC
    elkard napisał:
    Generalne pytanie. Czy chcesz żeby to było na przekaźnikach ? Bo tak jak wcześniej napisałem można też pomyśleć na układzie elektronicznym.

Jak się domyślam przy zastosowaniu układu niepotrzebne byłby przekaźniki. Układ pełni by role przekaźników. Jeżeli miałby to być układ który nie trzeba programować to by było super, na pewno zajmowało by to o wiele mniej miejsca i mniej awaryjne.
  • Poziom 35  
    Jeżeli nie na przekaźnikach, ani układach programowanych, to chyba najlepiej, i najprościej na układach TTL.
    To też przedstawiam Ci taki prosty układ, na bramkach NAND. Możesz go sobie sam zbudować, i zasymulować jego pracę, programem Crocodile Clips
    http://www.elektroda.net/download/file835.html
    Oczywiście można w miarę potrzeby układ rozbudować, bądź zmienić, np. bramki NAND na NOR, Wówczas sygnałami wejściowymi nie będą zera tylko jedynki itd...
    Ten układ to jest samo sterowanie. Wyjścia tego układu, należy połączyć z jakimś elementem wykonawczym, który będzie włączał napięcie na silnik.
    Może to być jakiś klucz tranzystorowy, bądź specjalny układ scalony do tego przeznaczony albo po prostu dwa przekaźniki. Dla doboru tych elementów trzeba uwzględnić moc silnika.
    Możesz w tym dziale, poszukać tematy "mostek H". To będzie właśnie o tych stopniach końcowych, sterowania silnikiem.
  • Poziom 39  
    jak myślisz o wersji elektronicznej to zacznij od podania prądu zwarcia silnika do jego wartości należy dostosować stopień mocy mostek H lub przekaźniki , do 4A wystarczy L298 przy większych prądach pozostaje budowa samodzielnie mostka lub jak była mowa wcześniej przekaźniki o odpowiedniej obciążalności styków
  • Poziom 13  
    Szukałem silniczka w necie który byłby dla mnie odpowiedni i znalazłem taki:

Parametry:
    Nennspannung: 1.5 V/DC
    Leerlauf-Drehzahl: 8000 U/min
    Ø-Stromaufnahme: 0.5 A
    Gewicht: 18 g
    Last-Drehzahl: 5700 U/min
    Effizienz: 31.4 %
    Abgabeleistung: 0.24 W
    Max. Drehmoment: 0.4 Nmm
    Betriebsspannung: 1.5 - 3 V/DC
    Leerlaufstrom: 0.2 A

Znalazłem schemat na elektrodzie takiego mostka H, z tego co dziś wyczytałem to chyba by się nadawał.
    I teraz mam pytanko, jak to wszystko razem do kupy połączyć? Czy teoretycznie wystarczy do schematu kolegi elkard do końcówek wyjście PRAWO, wyjście LEWO podpiąć mostek H - wejście R18 i R19 ???
    Sorki jeżeli jakieś głupoty gadam ale jestem zielony :P

• Poziom 39  
    projekt kol elkard wymaga zabezpieczenia wejść chodzi tu o eliminację drgań styków oraz o ustalenie stanów początkowych na wejściach aby nie następowały stany nie ustalone na nich , wszystko zależy również od standardu użytych elementów logicznych TTL , CMOS
    osobiście proponuje scalone mostki H , dla Twojego silnika zupełnie wystarczy L293D , zastanawia mnie jedna rzecz jak chcesz przenieś napęd silnik jest wysokoobrotowy o niewielkiej mocy a musisz zamień obroty na ruch posuwisty
  • Poziom 13  
    Mechanicznie będzie to zorganizowane tak że "panel" będzie odsuwany za pomocą przekładni ślimakowej mniej więcej tak jak na szkicu.
    Znalazłem notę katalogową do układu L293D
    http://www.us.st.com/stonline/books/pdf/docs/1330.pdf
    i mam pytanko jak go podłączyć tzn pod które piny?

....po 10 min
    Udało mi się połączyć te dwa schematy w programiku Crocodile Clips i dział jak należy :)
  • Poziom 35  
    No prawie. Tylko ten wyłącznik krańcowy to nie ma być jeden zespolony tylko dwa oddzielnie. I trzeba dać rezystory podciągające.I ten zadajnik 2V też nie jest potrzebny. Zaraz spróbuje to koledze narysować. Tylko zapytam, te wyłączniki krańcowe to jakie by kolega myślał zastosować. Czy to jeszcze nie jest sprecyzowane.
    W Crococlipie nie potrzeba rezystorów podciągających. w rzeczywistości należy dać takowe .
  • Poziom 13  
    Myślałem mniej więcej o takich wyłącznikach:

Typ: MDB105C01C03A
    Ausführung: 1polig Wechsler
    Schaltleistung: 125 V/AC/3 A
    Anschluss: gerade Leiterplattenanschlüsse
    Hebel: Hebel
    Temperaturbereich: 55 °C
    Abm.: (B x H x T) 13 x 6 x 6.5 mm
    Betätigungskraft: ≤ 150 cN
    Mechanische Lebensdauer: 1 Million Schaltspiele
  • Poziom 35  
    Wszystko takie niemieckie. :D Ale wygląda że ma styk przełączający. Czyli wykorzystali byśmy NO.
    A ten układ logiczny, to tak ostatecznie wyglądał by jak na tym rysunku.
    Zaproponowałem układ logiczny CMOS 4023. (szt.2)
    Można to połączyć z tym Twoim mostkiem H.
  • Poziom 13  
    Mam pytanko do w/w schematu, R4 i R5 jakiej powinny być wartości?? czy są to może elementy z układu mostka H R10 i R11 ??
    Ściągnąłem sobie notę katalogową układów Cmos serii 4000 i zacząłem mniej więcej schemat opracowywać z tym układem 4023 i pozostają dwa wolne piny 7(masa) i 14 (Udd) co z nimi, pozostają wolne?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    pozostają dwa wolne piny 7(masa) i 14 (Udd) co z nimi pozostają wolne?
    nie to piny zasilania układu 7 minus / 14 to plus , przecież logiczne że każdy układ musi być zasilany
  • Poziom 35  
    Elementy R4 i R5 to są te rezystory z twojego mostka.
    Nóżka 14 połączona jest z VDD, czyli plus zasilania. A 7 z VSS, czyli z minus zasilania.
    Robiąc schemat programem Eagle, te połączenia nie są pokazane, są one domyślne.
  • Poziom 39  
    tu masz dokumentację http://pdf.elenota.pl/pdf/STMicroelectronics/1328.pdf str 2 lub dokładniej str 6 układ połączeń , L293x jest podwójnym mostkiem Ty wykorzystujesz tylko jeden , oczywiście wersja D ma już wewnętrzne diody zabezpieczające , zwróć uwagę na zasilanie układu logika , stopień mocy zerknij do projektu Elebota tam masz również schemat połączeń
  • Poziom 35  
    Zgodnie z tym co napisał bogdan_p, to by mogło być tak: Sterowanie silnikiem jednym przyciskiem.
  • Poziom 13  
    Dzięki za wszelką pomoc, jutro jadę na Wolumen po elementy i będę działał :)
  • Poziom 18  
    milypl napisał:
    Dzięki za wszelką pomoc, jutro jadę na Wolumen po elementy i będę działał :)

Taki mały offtop, a skąd wiesz, że jutro będą handlować na Wolumenie? Sam chcę jechać, ale to święto i ustawowo dzień wolny od handlu, więc już sam nie wiem.
  • Poziom 13  
    W sumienie nie wiem czy będą handlować, ale jade, najwyżej zrobię sobie przejażdżkę :)
  • Poziom 39  
    schemat kol elkard jest poprawny , jednak proponuje połączyć GND również dla drugiego mostka oraz do GND wejścia mostka i Enable
  • Poziom 13  
    Mam pytanie co do układu logicznego, jak zachowa się układ jak zabrakło by napięcia zasilającego cały układ a obydwa styki krańcowe były by otwarte, czy po ponownym podaniu napięcia układ zadziała tak że poda impuls na WY_PRAWO ??
  • Poziom 35  
    Właśnie nie byłem tego pewien. Jeżeli tak, zaraz to dorysuję. (na powyższym schemacie)
  • Poziom 13  
    Układ tak mi działa w Crocodile Clips właśnie że uruchamia WY_PRAWO i właśnie chciałem się upewnić czy nie jest to przypadek akurat.
  • Poziom 35  
    Wyjaśnij, czy chodzi o to, że gdy masz zatrzymany układ w pozycji między krańcówkami, to gdy włączasz start, to rusza zawsze w prawo ?
    Jeżeli o to chodzi to tak teoretycznie jest to przypadek, być może w praktyce też tak będzie działać, gdyby jednak nie to należało by ten problem jeszcze dodatkowo rozwiązać. Zależy też jak byś potrzebował, bo wcześniej o tym nie pisałeś.
    A to jeszcze ten rys. uzupełniony zgodnie z podpowiedzią kolegi bogdan_p
  • Poziom 13  
    elkard napisał:
    ...bo wcześniej o tym nie pisałeś.
    nie przewidziałam tego wcześniej :)

W Crocodile Clips układ zachowuje sie właśnie tak że jak mam zatrzymany układ pomiędzy końcówkami to nie muszę klikać w przycisk start aby silnik uruchomił sie w "prawo" wystarczy że napięcie zacznie znów płynąć w obwodzie. Dla mnie to jak najbardziej poprawna reakcja układu bo np: jak będzie gotowy układ to przy zaniku napięcia i ponownym przywróceniu to panel się otworzy nie "przytrzaskując" nic :)