Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sprężarki do aerografu.

Diesel.Benz 07 Maj 2008 18:12 77921 90
  • #31 07 Maj 2008 18:12
    Lazer
    Poziom 23  

Czy trudno zdobyć? Wystarczy przejść po złomowiskach. Leży tego tyle, że można przebierać bo nie opłaca się takiej napełniać skoro nowa będzie w tej samej cenie w hipermarkecie. Jak się chce to się znajdzie. Nie musi być pierwszej świeżości. Nawet lekko pokryta rdzą z uwagi na zerwany lakier się nadaje. Oczyścić polakierować i mieć. Dla chcącego nic trudnego.

• #32 07 Maj 2008 18:50
    BeetelPL
    Poziom 10  

Zgadza sie, gaśnice mają ograniczony okres ważności z tym tylko ze taka gaśnice której kończy sie okres nie wiem jak to nazwać "homologacji" można bez żadnych problemów ją sprawdzić i jej ważność zostaje przedłożona.

Kilka słów co do niebezpieczeństwa rozsadzenia takiej butli to nie tak do końca przesada, kiedyś jak byłem młodszy montowaliśmy wentylek w zakrętce przywiązywaliśmy sznurek do wentylka i do drzewa następnie ładowaliśmy taki inteligentny układ do ogniska rezultat był taki ze tak głośne petardy zadku sie spotyka, z ogniska została szara ciepła plama na ziemi, kawałki żaru latały wszędzie jak na polu bitwy, zakrętka tak wystrzeliła ze po urwaniu sznurka przeleciała jakieś 200m... - oczywiście przewidzieliśmy większość skutków i odpowiednio przygotowaliśmy sie oraz miejsce. Chce powiedzieć ze lepiej kupić pustą butle od gazu na allegro...

co do kompresora to zdecydowanie jednorazówka tez taki miałem...

• #33 07 Maj 2008 19:35
    Waci
    Poziom 10  

Trzeba być skończonym idiotą by poksyliną wklejać zawory. Można zakończyć życie z zaworem zamontowanym w czole lub oku.
    Agregat do lodówki potrafi nabić butlę do kilkunastu atmosfer.
    Zawory powinny być wspawane gazowo w korpus zbiornika. Sprężarka powinna być wyposażona w zawór bezpieczeństwa i wyłącznik ciśnieniowy.
    NIE POLECAM NAŚLADOWNICTWA !

• #34 07 Maj 2008 19:58
    pixel7
    Poziom 22  

Używanie powyższych urządzeń grozi kalectwem lub śmiercią!

Zastanawiam się nad beztroską rodziców, którzy pozwalają na budowę czegoś takiego swoim dzieciom!

• #35 07 Maj 2008 20:28
    szeri88
    Poziom 14  

Co do mojego kompresora za 20 zł to nie jest wcale taki zły, pomalowałem już moim aerografem kilka modeli i nadal działa. Wiadomo, że lepiej butelkę plastikową zastąpić gaśnicą czy nawet zbiornikiem ciśnienia od ciężarówki, ale na to trzeba mieć parę złotych. A plastikowa butelka spokojnie wytrzyma nawet te 4 atmosfery, ale zazwyczaj ładuję w nią 2-2,5 więc już nie przesadzajcie z tym zagrożeniem. Poza tym butelkę zamykam w skrzyni od łóżka, więc w razie wybuchu nic się nikomu nie stanie... Nikogo nie namawiam do robienia sprężarki z wykorzystaniem plastikowej butleki, ale jak ktoś nie ma kasy to jest to jakaś alternatywa. Można nawet ograniczyć koszty o 20 zł rezygnując z kompresora i pompować butlę rączną pompką z manometrem. Ale to już jest hardcor ;).

Pozdrawiam

• #36 07 Maj 2008 20:43
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam.
    Kiedyś się tez bawiłem butelkami z zaworkiem od roweru i powiem że taka butelka potrafi sporo wytrzymać. Według mnie pewniejsze jest stosowanie butelki bo wiemy że może pęknąć i nabijamy do tych 2 bar. i wiemy że wytrzyma a ta poxylina to strach. ja wiem co robi zaworek od roweru przy ciśnieniu ok 1 bara uderzając w ręke z odległości ok 5 cm a co będzie jak ten kawałek poxylini wystrzeli razem z wężykiem i uderzy kogoś nawet nie zdajesz sobie sprawy jak to jest niebezpieczne a mówisz że pompowałeś to do 16 bar. moim zdaniem głupota.
    Jak tanią alternatywę to ja bym używał dobrej pompki i koła od samochodu przynajmniej wiemy że nie pęknie przy 3 bar a i powietrza mieści sie sporo.
    Pozdrawiam.

• #37 07 Maj 2008 20:54
    wielki-szu
    Poziom 13  

Witam ja mam właśnie takie coś zrobione z 6kg gaśnicy śniegowej miałem to szczęście że u mnie we firmie wymieniali je na nowe.
    ja mam wykręcony org. zawór i w to miejsce wkręciłem trójnik na który z agregatu podaje ciśnienie w drugi mam wkręcony manometr a 3 wyprowadzenie to wyjście ciśnieniowe. Myśle dołożyć do tego wył. ciśnieniowy LCA-1 lub coś podobnego.
    A tak na marginesie to bałbym sie lepić to na poxylinie i podawać na to 7 barów.

• #38 07 Maj 2008 21:34
    kuras147
    Poziom 19  

dla mnie projekt nie dopracowany np przez to "spawanie" o wiele lepiej spelnil by role zawor wkrecony w butle i do tego podlaczone przewody gumowe(hudrauliczne) a nie od paliwa przewody. dziala dziala ale bezpieczne wg mnie to to wcale nie jest..

• #39 07 Maj 2008 21:48
    7936
    Poziom 18  

Witam. A ja mam takie pytanie, ponieważ używam takiego kompresora własnej roboty już kilka lat, i ciekawi mnie to ,mianowicie,co zrobić z tym płynem który pozostaje sie w agregacie. Mi znajomy powiedział że on ma tam zostać bo smaruje części w środku. A ja zauważyłem, że przy większym ciśnieniu,jak by mi sie ten płyn wydostawał przez wężyk. Dodam że mam odstojnik olejowy od innej jakiejś lodówki przemysłowej ,a agregat jest od zamrażarki,nie posiadam też zbiornika na powietrze.

• #41 07 Maj 2008 21:54
    motykami
    Poziom 18  

Witam, mam bardzo podobny kompresorek, także na bazie agregatu z lodówki. Jedyna różnica to dużo większa butla (także z gaśnicy, ale sporo większej). Właściwie to kompresor sprawuje się bardzo dobrze, jedynie co to ma bardzo małą wydajność, po podłączeniu trzeba poczekać z 5-6 min, żeby nabił ciśnienie do 10 atmosfer, w butli, ale później można napompować koła w 2 autach bez problemu, albo koło w ciągniku i to w kilka sekund (bez ryzyka rozerwania).
    Kompresor taki nadaje się super do pompowania kół, ale co do aerografu to osobiście miał bym wątpliwości...

Nie pluje Ci olejem ?? U mnie w sumie olejem nie pluje, ale czuć zapach oleju w dmuchanym powietrzu, no i gdy trochę podmucham nim na coś (np. przy czyszczeniu czegoś z kurzu) to są leciutkie ślady oleju (dosłownie kilka mikro kropelek, ale zawsze coś) także do malowania takie rozwiązanie wg. mnie nie jest najlepsze...

Pozdrawiam, motykami.

• #42 07 Maj 2008 22:09
    Crafter
    Poziom 1  

7936 napisał:
    Witam. A ja mam takie pytanie, ponieważ używam takiego kompresora własnej roboty już kilka lat, i ciekawi mnie to ,mianowicie,co zrobić z tym płynem który pozostaje sie w agregacie. Mi znajomy powiedział że on ma tam zostać bo smaruje części w środku. A ja zauważyłem, że przy większym ciśnieniu,jak by mi sie ten płyn wydostawał przez wężyk. Dodam że mam odstojnik olejowy od innej jakiejś lodówki przemysłowej ,a agregat jest od zamrażarki,nie posiadam też zbiornika na powietrze.

Zdażyło mi kiedyś rozciąć taki agregat i zrobić sekcje zwłok... Owszem smarowanie jest konieczne bo powietrze spręża metalowy tłok( co ciekawe bez pierścieni) i gdy brakuje tego płynu( oleju) to wszystko sie zaciera wiec najlepiej gdyby jednak pozostał w kompresorze i spełniał swoją funkcję jak producent przewidział

• #43 07 Maj 2008 22:12
    Mictronic
    Poziom 22  

Cytat:
    A ja zauważyłem, że przy większym ciśnieniu,jak by mi sie ten płyn wydostawał przez wężyk.

U mnie podobnie ,ja sadze ze to wytracona para wodna z powietrza,które spręża sie i rozpręża w cylindrze agregatu.Napompuj sobie jakiś zbiornik np pompka od roweru jak spuścisz natychmiast powietrze, skropli sie woda...

• #45 07 Maj 2008 23:57
    aqq123
    Poziom 12  

Fajny pomysł tylko ta butla po wodzie albo klej oba wynalazki bardzo niebezpieczne chociaż wolałbym eksperymentować z butla po wodzie niż z tym klejem ;). Osobiście polecam butle po gazie turystyczna lub gaśnice

• #46 08 Maj 2008 07:16
    bohuno
    Poziom 2  

Witam.
    Ja też kiedyś wraz z ojcem zbudowałem kilka takich sprężarek, które sprawowały sie dość dobrze jako małe kompresory do pompowania kół czy przedmuchiwania sprzętu. W modelu przedstawionym na zdjęciach zbiornik został wykonany z 2 rur o średnicy ok. fi 50. Model wyposażono w szybko złącze do pistoletów, oraz zegar zamontowany bezpośrednio na zbiorniku. Dodatkowo dla bezpieczeństwa został zamontowany układ wyłącznika ciśnieniowego z nastawą ok 5 atm. Zaletą takiej sprężarki jest cicha praca, oraz niewielkie wymiary przez co jest on podręczny. Lecz jako kompresor do malowania raczej jest za mało wydajna. Jednak widziałem podobne konstrukcje zbudowane na mocniejszych agregatach lodówkowych i większych zbiornikach, które wykorzystywano do samochodowych zaprawek malarskich. Polecam tym którzy mają na wyrzuceniu taki agregacik, bo za małe pieniądze można mieć niezły "mini" kompresor.

• #47 08 Maj 2008 07:21
    Diesel.Benz
    Poziom 12  

Ta sprężark to ogólnie spoko sprawa mi sie bardzo przydaje

• #48 08 Maj 2008 09:35
    olinek2
    Poziom 23  

Djbarteez, może wszystko pokradnij ze szkoły. Tylko potem przez takich jak Ty nie ma pomocy dydaktycznych dla przyszłych uczniów, albo są uszkodzone.

Ja wykonałem także taką sprężareczkę. Moja ma odstojnik oleju i zawór powrotny owej cieczy. Po kilku godzinach pracy przekręcam jeden zawór i olej wraca do kompresora. Zbiornik wyrównawczy mam z gaśnicy. Dzięki dwom manometrom mogę obserwować co się dzieje w zbiorniku, a co za zaworem. Dodatkowo dorobiłem do niej zawór bezpieczeństwa, przez co nie grozi mi rozerwanie butli. Zawór można łatwo zrobić, ja do budowy swojego wykorzystałem zawór spuszczania cieczy z chłodnicy w starze :) Mój posiada regulację ciśnienia progowego, więc zależnie od sytuacji mogę regulować ciśnienie maksymalne. Całość jest solidnie polutowana, a połączenia gumowe nie występują, tylko czysta stal, miedź i mosiądz :)
    Moim zdaniem jest sens montażu jedynie zaworu bezpieczeństwa, bo wyłącznik ciśnieniowy nic nie daje. Ciśnienie musi spaść do 2atm aby kompresor mógł ponownie zastartować.
    Niestety nie mam aktualnych fotek. Natomiast mogę dorzucić linka do starego już topicu w którym toczyła się dyskusja o budowie aerografu i kompresora :) troszkę fotek się znajdzie ;)
    http://www.mod-planet.com/forum/viewtopic.php?t=1656

• #49 08 Maj 2008 13:26
    Diesel.Benz
    Poziom 12  

olinek2 - to był żart ja nigdy nic ze szkoły nie zabrałem ani nie zniszczyłem

• #50 08 Maj 2008 14:31
    mnich13
    Poziom 15  

Mój kompresorek co prawda teraz jest w naprawie (króciec od kompresora sie ułamał, trza skoczyć na złom :)) butla od metanomierza (z kopalni) 50bar czy 500bar nie pamiętam w każdym razie sporo :) i wężyk zbrojony (jakiś ciśnieniowy chyba do spawarek gazowych).

• #51 08 Maj 2008 15:22
    restig
    Poziom 15  

Witam :)

Również posiadam kompresorek który zrobiłem z agregatu lodówkowego.
    wszystko idealnie szczelnie połączylem wężykami z oplotem i opaskami zaciskowymi (takimi metalowymi z gwintem) do butli ok 50 litrów może więcej. Z jednej strony butli mam wspawany gwint z redukcją na wężyk a z drugiej 2 barometry 2 zawory i również redukcje na wężyk. pompuje tym koła czyszczę komputery ogólnie fajna sprawa jak kolega wyżej wspomniał powolna bo trzeba chwile poczekać z 10 min... ale wykręca około 12 atmosfer więcej sie boje naładować, bo taka butla mogła by mi niezły przeciąg w piwnicy zrobić nie mówiąc już o uszkodzeniu mnie, kogoś innego czy po prostu budynku bo stoi przy ścianie działowej z cegieł. :)

pozdrawiam i życzę nieurwanych rąk i wysokich ciśnień :)

• #52 08 Maj 2008 21:44
    rdt
    Poziom 24  

a mój jest zrobiony z butli po freonie
    butla taka ma zawór bezpieczeństwa (jednorazowy) i zaworek (choć u mnie ucięty był)
    do tego mam na wejściu filtr paliwa od maluszka na wyjściu reduktor z odstojnikiem - czuli jak należy

U mnie jest taki efekt ze jeżeli na wyjściu sprężarki będzie ciśnienie to sprężarka nie da rady wystartować więc w momencie startu musi chwiilę się poruszać i potem dopiero ładuje w butlę

• #53 09 Maj 2008 08:16
    _Karek_
    Poziom 15  

Hej a do ilu atmosfer wytrzyma butla po wodzie gazowanej 1,5l ??
    a czy
    1bar=1 atmosfera?

• #54 09 Maj 2008 09:05
    Macieks14
    Poziom 17  

Jedno mam tylko pytanie jaka jest wydajność tego urządzenia ile jest w stanie litrów wytworzyć na min do zwykłego areografu potrzeba około 20l/min a czy będzie wstanie on wytworzyć 50l/min do pistoletu do malowania????

A teraz co do konstrukcji wykonane ładnie i staranie chodź przyklejenie poxipolem jest niedopuszczalnie nie lepiej wywiercić otwór i go nagwintować i założyć tam jakiś zworek i mieć pewne niż coś co może eniewytrzymac kolejnej pracy???

• #55 09 Maj 2008 09:51
    bohuno
    Poziom 2  

Dokładnych danych odnośnie wydajności nie znam ale jak wspominałem do typowego malowania to sie za bardzo taka sprężarka nie nadaje ma za małą wydajność. Chyba ze zastosujesz większy agregat lub kilka mniejszych działających na jeden zbiornik.

• #56 09 Maj 2008 09:59
    scov
    Poziom 2  

Z eksperymentów które przeprowadziłem......butelka 1,5 l (pet) przy większych ciśnieniach sie bardzo zniekształca-denko robi sie sferyczne ale rozerwanie następuje przy ok 30 atm...ale tylko gdy butelka nie leżała za długo na słońcu. Kompresor nowy....od nowej nie używanej zamrażarki potrafi dać 35-40 atm MAX. Polecam gaśnice śniegowe......stare wycofywane można znaleźć na złomie - próba 190 lub nowsze 220 bar.

• #57 09 Maj 2008 21:08
    karwo
    Poziom 21  

Proponuję wybrać się na szrot i poszukać zbiornika na powietrze z układu hamulcowego np ze Stara :)

Osobiście jakiś czas temu wykonałem kompresor ze sprężarki z C330 i zbiornika 80litrów właśnie z ciężarówki nie licząc własnego wkładu pracy, silnika, zaworów, manometru itp /miałem na stanie/ to całość wyniosła mnie jakieś 100zł, jedyna wada to że nagrzewa się sprężarka po dłuższej pracy /brak wymuszonego smarowania/

A co do kompresorów z lodówek - po dłuższym czasie będą "smarkały" olejem w zbiornik /sprawdzone/

• #58 09 Maj 2008 21:17
    Diesel.Benz
    Poziom 12  

beda smarkały ale ja to wylewam i stosuje odolejacz i odwadniacz

• #59 10 Maj 2008 11:41
    kuras147
    Poziom 19  

jeden bar nie rowny jedenj atmosferze.

• #60 10 Maj 2008 15:18
    _milcek_
    Poziom 19  

1 bar to 1000Pa
    1 atmosfera to 1013Pa
    Czyli można powiedzieć że prawie równe bo na 10 barach mamy różnicę dopiero 100Pa. Sam mam już kompresor tylko szukam butli jako zbiornik wyrównawczy. Może gdzieś znajdę butle gazową turystyczną bez zaworu bo często takie są. Tylko nie wiem czy tam nie ma lewego gwintu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME