Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skylab - długość kabla antenowego

07 Maj 2008 08:24 2981 12
  • Poziom 13  
    Witam. Szanowny Panie moderatorze wiem że temat długości kabla antenowego była poruszana nie raz i niechciałbym Pana denerwowac. Po ostatniej Pana odpowiedzi postanowiłem kupic antenę Skylab. Proszę tylko o odpowiedź o ile długośc ma znaczenie jak to się oblicza żeby to można dobrze zestroic. Jestem początkujący w tej dziedzinie. Moc pozdrowień z miasta Zgorzelec przesyła michał.[/code]

Moderowany przez c2h5oh:

Pytania do moderatora (którego kolega ma na myśli -nie wiadomo ) wysyła się poprzez PW. Forum nie jest miejscem na prywatną korespondencję.
    Na podstawie punktu 14 i 16 regulaminu, temat zamykam.
    Jeżeli Kolega nie potrafi zrozumieć tego, co jest napisane w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008.html
    to proszę założyć temat w dziale "Początkujący Nauka" i tam zdobyć podstawową wiedzę z tego zakresu.

• Poziom 16  
    Generalnie to długość powinna wynosić (½λ × a) × b
    Gdzie "a" to współczynnik skrócenia w przewodzie, "b" to potrzebna wielokrotność tego odcinka. Współczynnik skrócenia łatwo znaleść na stronach sprzedawców takich przewodów. Najczęściej to 0.66 dla przewodu cienkiego. Jeżeli nawet przypadkowo dobierzesz długość przewodu to i tak nie będzie to miało większego wpływu na zasięg twojego zestawu. Ważne jest aby przewód miał standard 50Ω
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Długośc przewodu zasilającego jest bardzo ważna. Ma go starczyć od radia do anteny.
    Koliber-Kraków napisał:
    Generalnie to długość powinna wynosić (½λ × a) × b
    Gdzie "a" to współczynnik skrócenia w przewodzie, "b" to potrzebna wielokrotność tego odcinka.
    Za takie brednie powinno dawać się odpoczynek od pisania. Michał
  • Poziom 16  
    Kolego SP5IT przecież pisze przecież razy "b"-gdzie "b" to potrzebna wielokrotność tego odcinka.
    Więc myśle że ten post to tylko taki rewanż za moją ostatnią wypowiedz na temat twojego postu. Nikt nie założy tyle kabla aby mu radio wisiało na kablu. Należy stosować minimalne długości przewodu niezbędne do pracy. Chodzi o to by tłumienie przewodu było jak najmniejsze.
    Np. 3,64m × b czyli jeśli nam potrzeba około 20m to razy 6
    Wychodzi nam 21,84m przy założeniu że częstotliwość to 27.200mhz (środkowy kanał na Cb radio)a współczynnik to 0.66λ

Elektoda nie dla idiotów
    Koliber, widzę, że jesteś w dobry w liczeniu. Ile kabla powinienem wziąść do anteny dla pasma 137KHz? Liczę, licze i coś mi nie wychodzi. Michał
  • Poziom 16  
    Myślę że z takim dorobkiem na elektrodzie jak u ciebie kolego z wołomina to wstyd to niewiedzieć. Też mam znak krótkofalarski tyle że utajniony - ciekawe czy dodaje on wiedzy?
    Koliber-Kraków napisał:
    Też mam znak krótkofalarski tyle że utajniony - ciekawe czy dodaje on wiedzy?
    Nie przyznawaj się. Po tobie widać, że nie. Swoją drogą poziom wymaganej teraz wiedzy na egzaminie musi być strasznie niski skoro piszesz takie brednie.
    Ja doskonale wiem, napisz mi ile to bedzie wg ciebie. Michał
  • Poziom 16  
    )Proszę przeczytać prywatnego maila na adresie z callbooka. Forum to nie miejsce na słowne potyczki.
    Koliber-Kraków napisał:
    )Proszę przeczytać prywatnego maila na adresie z callbooka. Forum to nie miejsce na słowne potyczki.
    Natomiast jest doskonałym miejscem na zwalczanie radiowego ciemnogrodu. Mam nadzieję, że moderator się ze mną zgadza.

I ciągle czekam aż podasz mi długość fidera do anteny na pasmo 137KHz.

Michał
  • Poziom 17  
    Myslę że Sp5IT trochę przesadza z tym ciemnogrodem. Ma swój dorobek i nie chce się pogodzić z podcinaniem przez młodszych użytkowników. Mimo wszystko uważam że Koliber też ma plusy w tym temacie.
  • Poziom 16  
    Odpowiedz już padła dawno
    SP5IT napisał:
    Długośc przewodu zasilającego jest bardzo ważna. Ma go starczyć od radia do anteny.
  • Poziom 14  
    radiolatarnia napisał:
    Myslę że Sp5IT trochę przesadza z tym ciemnogrodem..

Witam. A ja tak nie myślę :)
    Po co prawić herezje o podcinaniu kabli po parę cm ? Elektrodę czytają młodzi użytkownicy i jeszcze w to uwierzą ..
  • Poziom 17  
    Miałem na myśli wyłącznie ten temat ,co do tego kabla to zgadzam się w całości ale widzę że nawet monterzy a takie czary odprawiają.