Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub do domu.. Jaki wzmacniacz do niego?

dawids20 07 Maj 2008 18:22 3093 38
  • #1 07 Maj 2008 18:22
    dawids20
    Poziom 17  

Witam
    Zastanawiam się nad budową suba do domu...
    Mój pokój to jakieś 5,5*6m
    Słucham piosenek Techno, i takie spokojne, lubię też posłuchać sobie czarnego rapu.
    No i od suba chciał bym oczekiwać dosyć niskiego zejścia i dość dużej mocy...
    Cena jaką mogę przeznaczyć na głośnik to jakieś 200zł, jeśli już są jakieś warte uwagi to mogę dorzucić do max 30 zł, ale wolał bym nie przekraczać tej sumy 200zł.
    Będę też planował później przerobić go na aktywnego, i narazie proszę o porady który głośnik będzie najlepszy....
    Wpadł mi w oko i zastanawiam się nad jego kupnem Tonsil GDN 30/120/1.
    Myślę że głośnik warty uwagi, pracuje też w Tonsilach Zeusach a to jest już sprzęt, ma dużo moc, niby 120W ale wytrzyma nawet drugie tyle, itp itd, napewno wiecie jakie ma on zalety :)

Proszę o przykłady głośników no i dlaczego akurat taki...
    Chociaż wątpie żeby w tej cenie był jakiś lepszy od tego Tonsila :)

0 29
  • Pomocny post
    #2 07 Maj 2008 21:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Maj 2008 14:55
    dawids20
    Poziom 17  

Czyli jak już mam się nie zastanawiać tylko brać tego Tonsila GDN 30/120?
    Proszę jeszcze kilka innych osób o wypowiedzenie się w tym temacie żeby upewnić się czy na pewno ten głośnik wybrać...
    A o obudowie to wiem właśnie że ten przedział litraża jest najlepszy i wydaje mi się że tak 75l było by najlepszym rozwiązaniem.
    Skopiuje sobie jakiś gotowy projekt z obudowy z największym litrażem i wszystko zrobię tak samo...

I dzięki Kocyk za odpowiedź ;)

0
  • Pomocny post
    #4 08 Maj 2008 15:17
    Gregor2600
    Poziom 17  

jest na alledrogo taki trochę styrany JL Audio, jeśli jest 100% sprawny tak jak pisze sprzedawca to lepszego nie znajdziesz - jest to naprawdę najwyższa półka.

0
  • #5 08 Maj 2008 17:11
    dawids20
    Poziom 17  

O ten Ci chodzi? (numer 354141734)
    Jeśli taki to nie chcę bo wolał bym żeby to był nowy głośnik (na używany mnie niestety nie namówicie)...
    A tam było podobno coś klejone (nakładka przeciw pyłowa) no i może wygląda na dobry stan ale jak było coś grzebane albo wgnieciona ta nakładka to takiego nie chcę...
    Nie chciał bym wogóle używanego a w tym jeszcze było coś "grzebane".
    No i poza tym jest to sprzęt Car-Audio czyli do domu nie będzie taki dobry...
    A z jakości to pobił by Tonsila czy mało słyszalna będzie różnica? No i Tonsil ma większą moc...

To co mi jeszcze polecicie? :)

0
  • #6 08 Maj 2008 17:25
    Gregor2600
    Poziom 17  

doklejana nakładka przeciwpyłowa to tak naprawdę żadne uszkodzenie czy grzebanie. Powiem Ci tak - żeby dorównać temu głośnikowi musiał byś wydać coś ok 800zł - do tonsila niema co porównywać, bo to całkiem inna półka
    Niewinem gdzie wyczytałeś że Tonsil ma większa moc, ale to najmniej istotny parametr. Tonsil przy tym JL to nawet nie wygląda (parametrami) na głośnik nisko tonowy. Zresztą naprawdę nie ma co porównywać.

0
  • #7 08 Maj 2008 17:36
    xTrEmE_baSS
    Poziom 23  

@dawids20
    JL Audio ma 125w, a Tonsil 120....
    Po drugie: głośnik car audio jest bardziej przystosowany na różne warunki... z dobrą skrzynią Cię zadowoli...

0
  • #8 08 Maj 2008 17:40
    Gregor2600
    Poziom 17  

no nie wiem czy go zadowoli - żeby wydobyć z tego suba jego możliwości, musiał by mieć wzmaka za co najmniej 1000zł

0
  • #9 08 Maj 2008 18:40
    dawids20
    Poziom 17  

A taki nowy ile by kosztował?
    I to jest ten głośnik co podałem linka czy o innym myślałeś?
    No wiem że nakładka nic nie daje ale mogło być grzebane nie tylko koło niej jak ją odklejał...

No to mówicie że będzie lepszy od tego Tonsila, no ale czy aby napewno car audio do domu będzie dobre?
    No i tak wogóle dlaczego niektórzy odradzają taki sprzęt samochodowy do domu jak mówicie że nawet lepszy...

Wzmacniacz do tego co najmniej 1000zł ?! :?:
    To ile on tej mocy będzie ciągnął? 125W czy wytrzyma więcej?
    Choćby i wytrzymał to wzmak panelowy prawie 400W kosztuje ~250zł
    To czego piszesz że 1000zł?

No i najważniejsze... Gdzie ja znajdę projekt suba na tym głośniku?

I polecacie mi jeszcze jakieś inne głośniki oprucz tego czy raczej nie?

0
  • Pomocny post
    #10 08 Maj 2008 18:51
    Gregor2600
    Poziom 17  

-Nowy coś ok. 800 – bo tyle gdzieś kosztował.
    -Odradza to się wzmaki samochodowe i „tuby” po 150zł bo to katastrofa.
    -Pisząc o wzmaku nie miałem na myśli gówna z dużą mocą tylko sprzęt z przyzwoitą jakością – niestety chyba nie zdajesz sobie sprawy ile takie coś kosztuje.
    -Projekt skrzyni jest na stronie producenta - polecam zamkniętą:
    http://mobile.jlaudio.com/pdfs/10_12_15W0_MAN.pdf
    -Polecić to można wszystko, ale jeśli ten głośnik niema wad ukrytych, to z pewnością nic lepszego nie znajdziesz w tej cenie

0
  • #11 08 Maj 2008 19:26
    dawids20
    Poziom 17  

No to dobra już mnie bardziej przekonałeś na ten głośnik :)
    Może jeszcze zdążę go kupić...
    No ale to o jakich wzmacniaczach mowa do takiego głośnika, mógł byś mi kilka przykładów takiego czegoś podać?
    No i taki tańszy wzmak nie wykorzysta jego mocy czy nie doda mu takiej jakości?

Aha no i ta obudowa... Czego uważasz że lepsza będzie zamknięta?
    Jaka będzie różnica? No i niby tam był też pokazany projekcik z b-r ....

0
  • Pomocny post
    #12 08 Maj 2008 20:31
    Gregor2600
    Poziom 17  

Moc wykorzysta, ale dokładnie tak jak napisałeś dźwięk nie będzie takiej jakości, jaką jest w stenie zapewnić głośnik. Możesz kupić znacznie tańszy wzmacniacz używany. Jeżeli chodzi o modele wzmacniaczy do subwooferów domowych to odsyłam do forum - wiem co nieco tylko o wzmakach stereo i samochodowych.
    O obudowach też sobie poczytaj, bo za dużo by pisać - bas reflex daje mocniejszy dzwięk, ale zamknięta chociaż gra ciszej (i tak zapasu mocy będziesz miał nadmiar), to bas jest bardziej dynamiczny i czystszy - poradzi sobie z każdą muzyką.

0
  • #13 08 Maj 2008 20:45
    dawids20
    Poziom 17  

Ok to dzięki, będę się jeszcze pytał innych o wzmacniacz do tego głośnika no i jaką dokładnie tą obudowe zrobić na ten głośnik... Jeśli Ty mówisz że nie jesteś dobry w sprawach ze wzmacniaczami no to będę się już pytał innych.
    I będę starał się go kupić aq jak mi przepadnie okazja to chyba pozostanie Tonsil...

Dzięki wielkie za tą pomoc, plusik już do Ciebie pójdzie :)
    Pozdro i jeszcze raz wielkie dzięki.

0
  • #14 08 Maj 2008 21:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 08 Maj 2008 22:08
    Gregor2600
    Poziom 17  

ale oceniając sam głośnik to nie powiedział bym że któryś jest lepszy - to się ocenia po parametrach. Może być tak że samochodowy będzie trochę droższy, dlatego że powinien z założenia być bardziej wytrzymały. Co do obudowy to faktycznie może być, chociaż i tak jestem zwolennikiem zamkniętych, których się nie stroi.

0
  • Pomocny post
    #16 08 Maj 2008 22:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 10 Maj 2008 21:04
    dawids20
    Poziom 17  

Dzięki Wam za pomoc. Dodałem już "Pomógł" :D

No więc tak:
    Najpierw zacznę że okazja na JL Audio mi przepadła, jednak nie zdecydowąłem się na ten głośnik bo dość dużo przyniszczony jest, co zresztą było widać na zdjęciach, no i nowy nie kosztuje 800zł bo na allegro są od 400-600zł całe suby na tym głośniku (ten tańszy to nie wiem czy akurat dokładnie taki ale podobne parametry...)

No i decyduje się tak:
    Biorę głośnik Tonsil 30/120/1 - będzie dla mnie wystarczający.
    Obudowę do niego poszukam z projektów powyżej 70l do 80l bo wyczytałem że im większa tym głośnik zapewnia niższe zejście...
    I wzmacniacz hmm, zastanawiam się nad Matronixem 500W (300W RMS) i myślę że on by był w sam raz do tego głośnika, może nie wyciągnął by z niego całej pary ale już nie będę z tym przesadzał...
    Tylko cena jest trochę duża bo ponad 400zł :(
    [Allegro (numer 358283361)]

A drugi na którym robią konstrukcje z tym głośnikiem to Holton 400.
    Tylko nie mogę znaleźć o nim żadnych informacji więc prosił bym o opisanie mi go jeśli ktoś znajdzie.
    Chodzi mi głównie o to:
    - Czy będzie mocniejszy od Matronixa
    - Jaką ma wogóle moc
    - I ile kosztuje
    - Czy to jest już gotowy - panelowy, czy trzeba coś dołożyć do niego
    - No i czy będzie lepszy od Matronixa

I który odda lepszy dźwięk Tonsilowi?

0
  • #18 11 Maj 2008 11:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 11 Maj 2008 16:25
    dawids20
    Poziom 17  

Tylko że znowu tego holtona nie mogę nigdzie znaleźć, no i panel będę musiał do niego robić, prawda?
    A poza tym 400W to za dużo jak na ten głośnik, chociaż napewno ta moc spadnie bo głośnik jest 8 ohm...
    No a ile bym musiał za złożenie całego holtona zapłacić?

I polecisz/polecicie mi jeszcze jakieś inne wzmacniacze (najlepiej gotowe [panel]) o mocy do 300W przy 8 ohm?
    Bo ten Matronix troszkę drogi no ale jak trzeba będzie to...

I co chciałeś powiedzieć przez to że Matronix-y są słabsze?
    Słabsze mocowo w porównaniu z Holtonem? (To widać po parametrach :))
    Czy może słabsze jakościowo?
    A i jeszcze czy ten Matronix nie zawyża mocy?

0
  • #20 11 Maj 2008 17:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 11 Maj 2008 18:06
    dawids20
    Poziom 17  

Niee to jak wychodzi 200W sinus /8ohm to nie ma co kombinować, zostaję przy Matronix'ie...
    To że są mocowo słabsze to w tym przypadku nie jest takie złe, bo i tak na fulla bym ciągle nie słuchał, no i dla głośnika lepiej bo to 300W to wkońcu trochę jest..
    Chociaż napewno spadnie ta moc bo głośnik ma 8ohm.
    A nie wiesz może ile spadnie moc jeśli ten głośnik ma 8ohm, a wzmak 320 rms, i drugie pisze że 275 rms, ale nie wiem o co chodzi dokładnie z tymi wyliczeniami, jest takie coś:

Moc RMS (sinusoidalnie skuteczna) przy THD = 10% +/- 60 V RL = 4 -320 W
    Moc RMS (sinusoidalnie skuteczna) przy THD = 0,1% +/- 60 V RL = 4 -275 W

I są jeszcze jakieś inne panele (inne firmy) czy tylko ten Matronix mi pozostał?

0
  • #22 11 Maj 2008 18:19
    Gregor2600
    Poziom 17  

THD - jest to suma zniekształceń harmonicznych, 0,1 % jest jeszcze niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale powyżej to już strata jakości dźwięku.

0
  • #23 11 Maj 2008 18:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 11 Maj 2008 21:34
    cool_as_ice
    Poziom 15  

Jak wiadomo Tonsile wytrzymują znacznie więcej niż mają podane, ale z tym, że 300W RMS dla 30/120/1 to już trochę przesadzacie...
    Za świat ten wzmacniacz wystarczy.
    Jak dla mnie to i 200 RMS by wystarczyło. Watty to nie wszystko w muzyce a pokój 30m^2 to nie zaraz jakaś sala wielka.

0
  • #25 12 Maj 2008 13:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 13 Maj 2008 17:00
    dawids20
    Poziom 17  

Hmm 150W to nie jest tak źle ale troche drogo mi się wydaje żeby dać 4 stówy na wzmak 150W/8ohm ....

Cytat:
    Jak wiadomo Tonsile wytrzymują znacznie więcej niż mają podane, ale z tym, że 300W RMS dla 30/120/1 to już trochę przesadzacie...
    Za świat ten wzmacniacz wystarczy.
    Jak dla mnie to i 200 RMS by wystarczyło. Watty to nie wszystko w muzyce a pokój 30m^2 to nie zaraz jakaś sala wielka.

cool_as_ice nie 300W tylko 150.
    Kolega Kocyk napisał też wyżej o tym że 8ohmowy głośnik przy wzmaku 300W/4ohm spadnie moc o połowę, czyli 150W :)

Wsumie tak na normalne słuchanie piosenek to wystarczyło by ale jak da rade to można by było więcej wyciągnąć z tego głośnika :)
    Podajcie mi proszę kilka innych przykładów wzmacniaczów (ale już gotowy panel) żeby pociągnął chociaż te 200W z tego głośnika.
    Bo tyle kasy wydać na 150W to troche bez sensu....
    Jeśli już naprawdę nic innego nie będzie to cóż, zostanie mi chyba ten Matronix ale wolał bym albo mniej kasy albo przeznaczyć ją na troszkę mocniejszy wzmacniacz.

0
  • #27 15 Maj 2008 18:29
    dawids20
    Poziom 17  

A jak bym wymienił tego tonsila na STX o tego: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=61&vItemDB=itemdb

I wziąć dwa takie głośniki? One są po 89zł czyli cena mniej więcej ta sama wyjdzie...

One są 4 ohm'owe więc gdybym podłączył pod nie tego Matronixa to by wykorzystały całą moc.
    No i zyskał bym na tym bo Tonsil jest w 8 ohmach więc musiał bnym drugiego kupić a to już wydatek 200zł.

A więc dobry był by taki wybór czy nie?
    I najważniejsze JAKOŚĆ. Dużo stracę czy to tylko niewielka różnica?
    Chciał bym żeby było niskie zejście itp... Zresztą wymagania już opisałem w pierwszym poście :)
    Nie musi to znowu być nie wiadomo jakie cudo bo wiem że od Tonsila i tak będzie gorsze ale przynajmniej wykożystał bym moc wzmacniacza a nie tracił te 150W.

Czy jeszcze innych głośników szukać?
    Tonsil ma coś z 4ohm tylko mocniejsze? np takie jak 30/120?
    Bo ja przepatrzyłem no i nie znalazłem tak mocnego.

No więc duża różnica jest w jakości pomiędzy Tonsilem 30/120 a STX 32/150?
    Aha i da rade podpiąć ten wzmak do dwóch głośników?
    Jak to zrobić, dwa kabelki w jedno miejsce? Nie robiłem tego nigdy więc pytam...

0
  • #28 15 Maj 2008 21:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #29 16 Maj 2008 00:13
    Shadowek
    Poziom 31  

Zostaw te Stx'y w spokoju, weź lepiej Tonsila.
    Swoją drogą, ciekawą pozycją (o ile nie lepszą) jest Beyma 12br70.
    Łatwiej napędzić, są wersje 4i 8 ohm.
    Od biedoty można zastosować mostek na tda7294.

0
  • #30 16 Maj 2008 07:18
    dawids20
    Poziom 17  

kocyk napisał:
    Nie rozumiem co Ty tu piszesz?! Przecież z dwóch głośników po 4Ω możesz zrobić tylko 2Ω przy połączeniu równoległym i 8Ω przy szeregowym a ten matronix nie uciągnie 2Ω!!!

A sorry ten głośnik ma 8ohm: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=62&vItemDB=itemdb

Ale naprawdę są one gorsze od Tonsila? Słychać tą różnice?
    No bo ten Tonsil pociągnie dużo więcej niż te 150W a taki wzmak to za drogi bo połowę mocy tracę...
    Proszę podajcie mi jakieś inne wzmacniacze panelowe jeśli miał by to być ten Tonsil bo nie chce wydawać 400zł jeśli to ma być tylko 150W...
    Muszą przecież być jakieś 8ohm'owe. A ja przeszukałem po internecie i nie znalazłem nic oprócz Matronixa, Holtona i jakieś tam inne ale do składania.

Cytat:
    Zostaw te Stx'y w spokoju, weź lepiej Tonsila.
    Swoją drogą, ciekawą pozycją (o ile nie lepszą) jest Beyma 12br70.
    Łatwiej napędzić, są wersje 4i 8 ohm.
    Od biedoty można zastosować mostek na tda7294.

Chcesz powiedzieć że propozycja Beymy jest lepsza od STX czy Tonsila?
    Beyma, hmm?!
    Cytat z innego forum:
    Cytat:
    mialem beyme 12br70 brzmienie glosnika ladne miekkie papierowe
    strasznie delikatny glosnik ma tendencje do uderzania cewka w dno ale z dobra elektronika naprawde moze zadziwic dla mnie za maly skok
    mam aktualnie beyma power 12 to juz inna bajka sam widok magnesu robi wrazenie bas z niej jest innej jakosci potrafi naprawde wiele ale jest jeden warunek potrzbuje naprawde poterznej elektroniki co by ja za morde trzymala

Co ja na tych STX stracę?
    Pewnie że wolał bym Tonsila ale jak jest taka sytuacja...
    No chyba że znajdzie się coś ze wzmaków 8ohm.

0
  Szukaj w 5mln produktów