Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar wartości skutecznej prądu ładowania.

07 Maj 2008 22:30 3350 5
 • Poziom 10  
  Witam,
  w oparciu o artykuł z EdW 03/04 ( kit 2715 )
  http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/2715.pdf
  zbudowałem ładowarkę akumulatorów kwasowych, chciałbym ją teraz wzbogacic o miernik pomiaru prądu ładowania. Problem w tym że ładowanie odbywa się w sposób impulsowy,a kształt przebiegu jest zbliżony do prostokąta.Wniosek-potrzebny TRUE RMS.
  Nie chcę korzystać z gotowych przetworników typu AD636 z względu na cene(ok. 70-100 zł), a prostownika używam parę razy do roku.
  Moje pytanie:czy można rozwiązać problem w inny sposób,np.poprzez jakiś układ uśredniający.Przebieg nie jest przemienny, więc myśle że to jest już jakieś udogodnienie,pozatym dokładność pomiaru nie musi być rewelacyjna,np+/-0,5A.Linijka diodowa wchodziłaby także w grę.
  Proszę o podrzucenie jakiś pomysłów.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Witam!
  Pomiar wartości SKUTECZNEJ ma sens przy rozpatrywaniu EFEKTÓW CIEPLNYCH lub MOCY MECHANICZNEJ.
  Ładowanie akumulatora jest procesem z nieco innym opisem matematycznym, i dla oceny ilościowej zjawiska należy się posługiwać WARTOŚCIĄ ŚREDNIĄ (całką!).
  Tak więc, najprostszy układ uśredniający (czyli dioda i układ RC o stałej czasu kilkanaście razy większej, niż okres powtarzania impulsow ładujacych) załatwia sprawę całkowicie.
  Dodać trzeba, że dokładność pomiaru nie musi być zbyt wielka (kilka %), bo sprawność ładowania może się wahać w dość szerokich granicach, i różni się między poszczególnymi egzemlarzami akumulatorów.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie,
  jezeli dobrze zrozumialem to chodzi o taki uklad ( patrz zalacznik ).

  Dioda ma zabezpieczac uklad przed rozladowaniem w momencie gdy Uwe=0?
  Jezeli tak to jak rozwiazac problem utraty 0,6-0,7V w trakcie przewodzenia? Napiecie jest mierzone na boczniku 1ohm,czyli przy 4A wartosci szczytowej mamy 4V minus spadek na diodzie,czyli blad pomiaru jest juz dosyc duzy.Myslalem o zbudowaniu ukladu na wzmacniaczu sumujacym:Uwe+0,65V.Ale wtedy znowu gdy Uwe=0 napiecie wyjsciowe wzmacniacza nie bedzie rowne zero.
  Prosze o weryfikacje.
  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  1. Zamiast diody krzemowej możesz użyć germanowej, jej przewodzenie zaczyna sie przy ok. 0,15V.
  2. Pomiar pradu ładowania nie musi być od "zera", część zakresu może być "wycieta". Termometr, którym mierzysz gorączkę też nie ma skali "od zera".
  3. Jako prostownik bez "progu" napięcia może być użyty prostownik "idealny", ze wzmacniaczem operacyjnym, wówczas prostowanie jest na diodzie krzemowej, spadek na niej jest kompensowany sprzężeniem zwrotnym.
 • Poziom 42  
  Ta dioda nie jest do niczego potrzeba - wystarczy prosty RC.
 • Użytkownik usunął konto