Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPSA i ISDN. Konfiguracja numerów wewnętrznych?

08 Maj 2008 07:57 3444 3
  • Poziom 1  
    Witam,
    mam takie skromne pytanko. U mnie w firmie dostawcą usł€g telekomunikacyjnych jest TP. Mamy dwie końcówki ISDN- NT1. Czy numery wewnętrzne można sobie samemu skonfigurować przy pomocy tych NT-ków, czy musi to zrobić TP? Może jest to banalne pytanie, ale ja nie miałem z tym doczynienia wcześniej. Jeśli jest taka możliwość to proszę o nakierowanie mnie na opis jak to zrobić (najlepiej forma opisu łopatologiczna :) )
  • Pomocny post
    Moderator
    Trochę niejasno to opisałeś.

Użytkownik może we własnym zakresie określić tylko to co jest przyporządkowane do jednego NT.
    Jeżeli zakończenie NT ma przypisane np 3 MSN (numery katalogowe sieci telefonicznej) to możesz zdefiniować który z tych numerów będzie przyporządkowany do każdego z analogowych wyposażeń (a/b, dwa gniazda po prawej stronie u dołu skrzynki). natomiast po lewej stronie masz dwa gniazda ze stykiem S0 i one są w zasadzie przezroczyste. Oznacza to że możesz w te gniazd podłączyć kilka aparatów telefonicznych ISDN (dość specyficzne są) ale w każdym z nich musisz odpowiednio zdefiniować przyporządkowanie każdego z MSN-ów do tego aparatu.
    Można zrobić tak, że do złącza S0 podłączasz dwa aparaty ISDN i w których definiujesz dwa niezależne numery a trzeci numer definiujesz w NT i podłączasz do niego np fax.
    Każdy z aparatów będzie działał niezależnie od siebie, fax działał także niezależnie, pod jednym jednak warunkiem: jednocześnie mogą być przeprowadzane tylko dwie rozmowy lub dwa połączenia.
    TPSA przyporządkowuje do każdego NT od jednego do pięciu MSN-ów (można więcej, jednak jest to mało rozsądne dla pojedynczego łącza)

Dla małych instalacji np 3 aparaty i fax na jednym NT instalowanie jakiejkolwiek centralki jest mało rozsądne, wystarcza odpowiednie aparaty (np z serii Eurit Siemensa - ale typów jest sporo i wybór duży).
    Stosowanie centralki ma sens dopiero wtedy jak tych łączy ISDN masz więcej niż dwa a nawet 3. Przy odpowiedniej centrali i konfiguracji można przyporządkować każdy numer wewnętrzny do poszczególnego numeru MSN (katalogowego sieci telefonicznej) via DDI.
    Jeżeli masz numerów wewnętrznych więcej, np 15 lub 30 to zaczyna być opłacalne uruchomienie złącza E1 czyli 30B+D i "zaklepanie" u operatora odpowiedniej ilości MSN-ów.
  • Poziom 2  
    witam.Tp świadczy usługę centralki wewnętrznej po ISDN zwanej CENTREX. Ale z tego co wiem abonament na 1 Nt wynosi wtedy 100zł.Minimalnie trzeba mieć tych urządzeń 20.

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]