Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RS232 Sterowanie diodami

08 Maj 2008 17:23 6380 16
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam zadanie do wykonania a polega ono na skonstuowaniu urządzenia do którego będzie można podpiąć 10 diód zielonych i 10 czerwonych, urządzenie ma mieć własne zasilanie i być sterowane programowo przez komputer. Kolejną sprawą jest program który będzie tym urządzeniem sterował. Program ma umozliwiać wybór zapalenia się diód zielonych lub czerownych po jakim czasie ma zapalić się odpowiednia grupa diód (zielone lub czerwone) i ile czasu ma się świecić. Troche czytałem na ten temat i z tego co sie dowiedziałem najlepiej jest zrobić to przez port rs232 komputera tylko nie wiem jak, jeśli znalazłby się ktoś kto udzieliłby mi kilku rad będę wdzięczny.

  Temat poprawiłem - krzychoocpp
 • Poziom 10  
  preferowałbym delphi z wstawkami asemblera bo w tym jako tako sie cos orientuje
 • Poziom 10  
  hmm nie wale mam już ksiązke rs232 praktyczne programowanie i poczytałem dość sporo. Chodzi mi głównie o wykonanie tego układu bo o elektornice nie mam zielonego pojecia. Oprogramowanie tego nie będzie zbyt trudne z tego co czytałem.
 • Poziom 42  
  Ach, no to trzeba było tak od razu... W zasadzie to napisałeś w sekcji programowania, więc...

  Co do elektornicznej części to nie obejdzie się bez mikrokontrolera w tym wydaniu.
  Jeszcze bym rozważał takie rozwiązania, aby zamiast COM oprzeć rozwiazanie na LPT, wtedy elektronika sprowadzi sie wyłącznie do bramek (a zasadzie demultipleksera) i układu pamięci (kondensator na bazie tranzystorów załączających diody) (poza sekcją zasilania rzecz jasna). Wtedy komputer musiałby odświeżać cały czas wszystkie stany podając na kilku szynach "adres" diody a na jednej jej stan - podobnie jak ma się z pamięcią RAM komputera :)

  Zerknij m.in. w to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1002236.html

  Na Forum znajdziesz więcej wątków temu poświęconych ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  tak własnie program ma sterować grupami diod a nie poszczególnymi. Mają się zapalać wszystkie diody zielone/czerwone po upływie pewnego czasu i przez pewien czas. Jeśli o lpt chodzi to wolalbym unikać bo nie każdy laptop takowy port posiada, comy jeszcze są spotykane. Zależałoby mi na prostym układzie bo wątpie w swoje umiejętności, poza tym układ ma być prosty z tego wzgledu żeby inni mogli go z latwoscia powielać. Urządzenie ma być wykorzystane w strzelectwie sportowym jako sygnalizator. Taki wymysł mojego profesora od fizyki na potrzeby uczelni.
 • Poziom 42  
  czyli w zasadzie są 3 stany? wyłączone, zielone, czerwone?
  prostota na pewno będzie większa z wykorzystaniem LPT - coś takiego można zrobić zasadniczo na dwóch tranzystorach i góra 6 rezystorach (nie licząc części zasilającej).
  Port COM zawsze będzie wymagał kontrolera na sterowniku elektronicznym.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Dobrze tylko jak ten układ zlutować co z czym bo jak już mówiłem zielony w tym temacie jestem
 • Poziom 25  
  Albo poczytać o podstawach elektroniki...
 • Poziom 24  
  "Elektronika Praktyczna" i "Elektronika Dla Wszystkich" z pewnoscia pomoga... ;)
 • Poziom 36  
  kamil_klw napisał:
  Dobrze tylko jak ten układ zlutować co z czym bo jak już mówiłem zielony w tym temacie jestem


  Tranzystor NPN powiedzmy Darlington
  -bazę przez opornik np.2,2k i diodę (katoda do bazy) na linię sterującą RSa,
  - emiter do masy komputera.
  - kolektor do LEDów (LEDY szeregowo, katodami do tranzystora), dalej opornik ograniczający prąd LED łączymy do zasilacza całości.

  Jeśli masz zbyt niskie napięcie zasilania, diody można rozdzielić na 2 gałęzie połączone równolegle - w każdej gałęzi diody+opornik. Osobiście w takim układzie dałbym jeszcze transoptor oddzielający mój komputer od całego układu, żeby zbyt często nie wymieniać komputera (albo chociaż transile na podłączonych liniach RS i do masy).

  Dodano 04 Wrz 2008 09:31:04:

  Tranzystor dowolny. Trzeba dobrać tak, żeby prąd kolektora był wystarczający (zależnie od prądu diody i ilości równoległych gałęzi).

  Link
 • Poziom 10  
  przydałby sie jakiś schemacik do tego bo sie jakoś połapać nie mogę co z czym łączyć. Chce sterować diodami zielonymi pinem DTR a czerwonymi pinem RTS. Wiec gdyby była możliwość abyście mi schemat podłączenia tego wszystkiego podali będę wdzięczny