Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt SD27 - zakłócenia w odbiorze UKF

bassman 08 Maj 2008 19:09 7403 35
  • #1 08 Maj 2008 19:09
    bassman
    Poziom 12  

Witam
    Niedawno kupiłem Blaupunkta SD27, który ma taką małą przypadłość. Otóż na UKF-ie występują przerwy w odbiorze, niekiedy mniej lub więcej wyraźne. Przerwy są naprawdę krótkie - 0,1s a może jeszcze o wiele krótsze... z częstotliwością co kilka sekund. Coś w rodzaju delikatnej "czkawki". Najbardziej przeszkadza to podczas słuchania muzyki. Szczególnie jest to zauważalne po włączeniu tzw. komfortowej funkcji RDS AF (na wyświetlaczu pojawia się napis RDS). Niekiedy po wyłączeniu RDS przerwy pojawiają się sporadyczne lub zanikają całkowicie. Radyjko sprawdzałem w innym aucie, w którym bez zastrzeżeń też gra na codzień Blaupunkt z CD i RDS-em. Jest tak samo - radyjko przerywa. Czyli z instalacją jest wszystko OK. Ze względu na to, że mieszkam kilkadziesiąt km od nadajników UKF, sprawdzilem radyjko w Łodzi. Też było tak samo. Sama sprawność funkcji AF jest prawidłowa. Radyjko jest na gwarancji, więc sam nic nie będę kombinował. Chciałbym się tylko dowiedzieć czy to jest usterka uprawniająca do naprawy gwarancyjnej czy raczej wina naszych nadajników.
    Pozdrawiam

1 29
  • #2 08 Maj 2008 19:53
    klócz francuzki
    Poziom 12  

Co się tak kolega uczepił radia?
    Może tak antena?
    A może by tak napisać jaki samochód, bo bywają anteny aktywne?

0
  • #3 08 Maj 2008 20:16
    bassman
    Poziom 12  

A przeczytał kolega do końca uważnie mojego posta o tym, że radyjko było próbowane nie tylko w jednym aucie?

0
  • #5 08 Maj 2008 20:38
    bassman
    Poziom 12  

Chciałbym, żeby to była wina tylko i wyłącznie anteny.
    W Renówce mojego brata jest Blau (modelu nie pamiętam z CD,RDS itd może 4-5letni) i u niego nic nie szwankuje. Moje radio u niego - tak.
    Jego u mnie chodzi również bez zarzutu.
    Wskazane przez kolege posty dot. anten aktywnych.
    Oba auta - moje i brata - mają zwykłe pasywne anteny.
    Na 90% przypadków radio nie zakłóca przy wyłączonym RDS AF. Jestem przekonany w 100% że to nie wina instalacji ant.

0
  • #6 08 Maj 2008 20:49
    252257
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Maj 2008 20:50
    bassman
    Poziom 12  

To thalia 2001r, a nawet gdyby była aktywna, fabrycznie montowana - co to ma do rzeczy? Na jednego blaupunkta działa na innego nie?

0
  • #8 08 Maj 2008 22:30
    trance84
    Poziom 28  

Sprubuj zresetować to radio.
    Jak nie pomoże to wejdź w ustwienia tego radia i powyłączaj wszelkie dobrodziejstwa typu AF TP i inne umilacze odbioru UKF powinno pomóc.

Kolega miał też blaupunkta w aucie i co pewien czas rozlegał się taki pisk w radiu że raz mało do rowu nie wleciałem to było związanie z tym że jak fala sie gubiła to cos takiego sie odzwywało.
    powyłączałem wszystkie te dziadostwa zostawiłem tylko dzwięk na stereo i było dobrze.

0
  • #9 09 Maj 2008 07:20
    bassman
    Poziom 12  

Reset za pomocą odpięcia zasilania na jakiś czas - to robiłem. Choćby przy przekładaniu do innego auta - na próbę. Ustawienia pozostają.
    Chyba, że jest jeszcze inny sposób na reset? Przywrócenie ustawień fabrycznych NORMSET też chyba nic nie zmieni.
    A na razie jeżdżę właśnie z wyłączoną funkcją AF, choć niekiedy, sporadycznie pojawiają też te czkawki i bez RDS-u.

Dlatego w tym wątku chcę dociec czy jest sens odsyłanie radyjka do serwisu (gwarancja).

0
  • #10 09 Maj 2008 07:55
    klócz francuzki
    Poziom 12  

Spróbuj jeszce podmienić sam bat.

0
  • #11 01 Wrz 2008 23:19
    stxt
    Poziom 9  

Chciałem zabrać głos w tej sprawie i odnieść się do tego co pisze bassman. W samochodzie fiat Croma mam zamontowane fabrycznie radio Blaupunkta z odtwarzaczem CD. Radio to pasuje tylko do tego samochodu. Dziś programowałem sobie radio i zaniepokoił mnie odbiór fm. Słyszałem to jakby dźwiękł gasł na ułamki sekund w regularnych odstępach czasu. Tak jakby coś przerywało dźwięk wybijając tym przerywaniem dźwięku jednostajny rytm. Gdy czytam Twojego posta bassman to jakbyś mi to wszystko z ust wyjął. W moim radiu jest IDENTYCZNA przypadłość. Gdy wyłączę AF dźwięk jest czysty, bez zarzutu. Po włączeniu AF zakłucenia od razu wracają. Ale po to jest AF aby z niego korzystać. Bez sensu gdy trzeba to wyłączać. Cosik z tymi Blaupunktami jest nie wporządku!!! W tej sytuacji szczerze wątpię w nieprawidłowości z anteną czy instalacją antenową. Widzę, że post jest z maja. Chciałem spytać czy oddałeś radio do serwisu, a jeśli tak to jak serwis się do tego odniósł. Mnie bardzo przeszkadzają te zakłócenia ale nie wiem czy jest sens reklamować to u Fiata. A skoro i w innych blaupunktach jest ten problem to nie wiem czy jest sens to reklamować. Bo nawet gdyby jakimś cudem wymienili radio to w innym egzemplarzu może być tak samo. :/ Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję za informacje.

0
  • #12 02 Wrz 2008 14:11
    bassman
    Poziom 12  

Niestety, jeszcze nie oddawałem radyjka do serwisu ze względu na wakacje ale pewnie zrobię to niebawem. Ja też jestem 100 % pewny, że to wina radia a nie anteny, głośników, przewodów itp., jak niektórzy usilnie mi sugerowali. Radio sprawdzałem jeszcze w dwóch następnych autach. Działo się dokładnie tak samo.

0
  • #13 28 Wrz 2008 00:13
    przemolo
    Poziom 1  

Mam panowie to samo :(. Radyjko zamontowane w Seicento, też niestety ma czkawke przy włączonym RDS'ie :/. Jak ktoś wie co z tym zrobić było by ok jak by dał znać co i jak...

0
  • #14 02 Lis 2008 14:33
    buster93
    Poziom 9  

ja mam to samo w vectrze b kombi i w tym samym radyjku co z tym zrobić. może jakieś ustawienia?

0
  • #15 02 Lis 2008 15:23
    mskojon
    Poziom 31  

tam gdzieś w opcjach powinna być funkcja BEEP, domyślnie jest włączone na on, należy ją wyłączyć może to wasz problem.

0
  • #16 17 Lis 2008 21:05
    klosek87
    Poziom 24  

Witam !
    Mam identyczny problem w Blaupunkcie Melbern zamontowanym w fiacie Panda...

0
  • #17 28 Maj 2009 16:59
    AxelNext
    Poziom 38  

Witam w klubie :|
    Mam to samo w Blaupunkt Melbourne SD27, a znajomy w Blaupunkt Brisbane SD48 :cry:

Udało się komuś rozwiązać ten problem :?:
    Piszcie bo zaczyna mnie wkurzać ten RDS :shii:

--------------------------------------------------------------------------------

Problem częściowo rozwiązany i nie jest to wina RDS.
    Po prostu trzeba poczekać aż radio się dostroi i złapie stereo i dopiero wtedy zaprogramować stację przytrzymując przycisk z cyferką.

0
  • #18 30 Maj 2009 13:42
    bassman
    Poziom 12  

Jak to rozumieć - "problem częściowo rozwiązany".
    Czy całkowicie wyeliminowałeś czkawkę tym sposobem czy zmniejszyłeś ją?
    Sprawdzę to przy najbliższej okazji w poniedziałek, choć nie liczę na zbyt wiele. Ale zobaczymy. Nie wiem czy nie lepiej by było przeprowadzić ten manewr blisko nadajnika?

0
  • #19 30 Maj 2009 14:38
    AxelNext
    Poziom 38  

Częściowo dlatego że:
    Po znalezieniu stacji odczekuję aż radio się dostroi i złapie stereo co trwa czasem i 10 sekund. Wtedy dopiero zapisuję stację.
    Ale..., no właśnie jest to ale. Gdy znajdę się w miejscu gdzie ucieka stereo, a radio odbiera tylko mono, radio znowu zaczyna czkać.
    To samo jest gdy zapiszę stację w mono, w pojadę na jakąś górkę i złapię w stereo.
    Teraz zamierzam wymienić wtyczkę antenową bo mam przez przejściówkę i wymienić antenę na dłuższą.
    Mam nadzieję że jakość odbioru się poprawi chociaż szczerze w to wątpię :|

Napisałem do serwisu Blaupunkta i opisałem objawy także czekam co mi odpiszą.

0
  • #20 30 Maj 2009 21:45
    bassman
    Poziom 12  

Ja również mam przejściówkę ale to nie ona jest przyczyną. Sprawdzałem radio w innym aucie (w którym gra bezproblemowo ciut starszy model Blaupunkta z CD i RDS). Moje radio w tamtym aucie "czkało" tak jak w moim a tamto radio u mnie grało bez grymasów. Dlatego, jak wcześniej pisałem - wina leży tylko i wyłącznie po stronie radia.
    Może faktycznie potrzebny jest wzmocniony sygnał - lepsza antena, wzmacniacz antenowy ...?

Gdy dostaniesz odpowiedź z serwisu - napisz, co odpowiedzieli.

0
  • #21 31 Maj 2009 16:09
    AxelNext
    Poziom 38  

bassman napisał:
    Gdy dostaniesz odpowiedź z serwisu - napisz, co odpowiedzieli.
    OK.
    W poniedziałek lub wtorek przejdę się po poradę do znajomego serwisu który zajmuje się tylko radiami samochodowymi.

Dodam jeszcze że jeździłem dziś sporo i radio gra więcej w mono niż w stereo. Albo coś z radiem nie tak, albo z instalacją antenową.

Spróbuję jeszcze z separatorem antenowym bo mam VW z aktywną anteną i tu może być pies pogrzebany.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic330716.html

0
  • #22 31 Maj 2009 18:01
    bassman
    Poziom 12  

W moim Lanosie jest zwykła antena pasywna. W sumie u siebie usterkę instalacji wykluczyłem.
    Oczywiście możesz sprawdzić u siebie antenę. Być może jest podobnie jak w tej Skodziance... .
    Ja jutro pobawię się ze swoim radyjkiem. Chcę sprawdzić jeszcze czy dzieje się TO w czasie postoju i w czasie jazdy. Wcześniej jednak dokładne strojenie choć do najbliższego nadajnika jest ponad 30 km i nie wiem czy złapie stereo. Po drodze jest też zalesione wzniesienie terenu.

0
  • #23 31 Maj 2009 20:07
    AxelNext
    Poziom 38  

bassman napisał:
    Oczywiście możesz sprawdzić u siebie antenę. Być może jest podobnie jak w tej Skodziance.
    Tak jest bo już sprawdziłem.
    Zajrzałem też pod podsufitkę i nie mam osobnego kabelka do zasilania anteny także separator antenowy powinien rozwiązać problem.

bassman napisał:
    W moim Lanosie jest zwykła antena pasywna.
    Jesteś pewny na 100% :?: :D

Dam znać o efektach jak założę separator.

0
  • #24 06 Cze 2009 18:35
    AxelNext
    Poziom 38  

axelakis napisał:
    Dam znać o efektach jak założę separator.
    Separator założony.
    Jakość i zasięg programów znacznie się polepszył.

Radio dalej się dławi :bad-words:
    Jak złapie stereo to gra normalnie, ale wystarczy że wjadę w jakąś ulicę i radio przeskoczy na mono i znowu zaczyna czkać.
    To tak jakby próbowało złapać stereo, a nie może i się dławi.
    Serwis Blaupunkta milczy. Chyba zapakuję radio w karton i wyślę do serwisu.
    Już brak mi pomysłów.

0
  • #25 06 Cze 2009 20:06
    Bullseye
    Poziom 27  

Hmm w sumie nie mam problemu z "czkawką" w tym modelu.
    Antenę mam na dachu ze wzmacniaczem około 35cm długości bez separatora. przewód jaki użyłem do połączenia anteny i radia to zwykły telewizyjny (gruby bo gruby ale za darmo), i w całej Warszawie odbiera radio dobrze, jak wyjeżdżam za miasto to zdarza się że złapie mono ale nic nie przycina odbioru, jedynie w tunelu mam efekt szumu ale w sumie to normalne.

Radio ma za to inna przypadłość, przy niskich poziomach głośności generuje słyszalne szumy bez względu czy słucham radia, SD czy Front_AUX.

0
  • #26 05 Lip 2009 12:17
    AxelNext
    Poziom 38  

Radio wysłałem do serwisu centralnego Blaupunkta w Warszawie z opisem denerwującej czkawki.
    O efektach naprawy (i nie tylko) napiszę jak radio wróci do domu.

0
  • #27 05 Lip 2009 13:00
    bassman
    Poziom 12  

Chyba pójdę Twoim śladem. Trochę mnie powstrzymuje wizja jazdy na kaseciaku w wakacje ale może będzie warto. Zobaczymy ile czasu zajmie serwisowi uporanie się (lub nie...) z problemem. Ostatnio dużo jeździłem po Łodzi czyli blisko nadajników i nadal radyjko mniej lub więcej "czka". Z niecierpliwością czekam na efekty działania serwisu w Twoim przypadku.

0
  • #28 05 Lip 2009 13:07
    AxelNext
    Poziom 38  

Poczekaj aż mi odeślą radio bo historia jego naprawy jest bardzo ciekawa, ale powstrzymam się narazie od jej opisania dopóki nie będę miał radia w rękach. Radio w serwisie jest już od dwóch tygodni.
    Reszty się domyśl :|

0
  • #30 06 Lip 2009 13:28
    bassman
    Poziom 12  

Ja też czekam z niecierpliwością :D

0