Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

zebro84 11 Maj 2008 20:13 16036 80
  • #31 11 Maj 2008 20:13
    GOLECKI
    Poziom 15  

Jak na mechanika nieźle sobie poradziłeś. Równoległe połączenie dwóch darlingtonów daje 1A obciążenia wyjść. Pin 10 nie musi być połączony. w całym układzie brakuje tylko kondensatorów filtrujących. Oto mój schemat:

U mnie silnik zasilany jest napięciem 5V

• #32 11 Maj 2008 21:33
    zebro84
    Poziom 14  

GOLECKI napisał:
    Jak na mechanika nieźle sobie poradziłeś. Równoległe połączenie dwóch darlingtonów daje 1A obciążenia wyjść. Pin 10 nie musi być połączony. w całym układzie brakuje tylko kondensatorów filtrujących. Oto mój schemat:

U mnie silnik zasilany jest napięciem 5V

Wszytko na tym schemaciuku mozna powiedziec ze zgapilem z innych ukladow, szukalem w necie i znalazlem rozne uklady. A co to jest w takim razie pin 10? Czemu tak podlaczyles przyciski sterujace? tego nie moge tylko zrozumiec.Ogolnie nie wiem czemu one musza isc do masy a nie np +5.

ps. Mam Eagl'a ale nie mam aktualnych baz. Na stronie producenta sa bazu ale nie wiem czy sa tam te uklady ktore sa uzyte, mozna jeszcze gdzies znalezc bazy?

10 min pozniej ... sciagnelem wszystkie bazy ze strony producenta. Cale szczescie ze maja wolny dostep do ftp :)

• Pomocny post
    #33 11 Maj 2008 22:12
    GOLECKI
    Poziom 15  

Diody te nie muszą być podłączone do masy ale w naszym przypadku (po przemyśleniu) lepiej je podłączyć gdyż tranzystory pracują z elementami indukcyjnymi. Są to poprostu diody zabezpieczające. Przyciski można podłączyć do masy jak i +5V, resztę załatwia się programowo. Jeśli podepniesz je do masy to w kodzie programu robi się zależność, która wygląda mniej więcej tak: "jeżeli na pinie X pojawi się stan niski to...." Jeśli podepniesz pod +5V to zależność się zmieni na: "jeżeli na pinie X pojawi się stan wysoki to..."
    W Eaglu możesz sobie sam robić elementy ale bazy ze strony eagla wystarczą. Ściągnij sobie bazy AVR tam jest attiny13. Nie zapomnij zapisać je w odpowiednim folderze i trzeba dodatkowo w panelu sterowania eagla kliknąć prawym na nowej bazie i zaznaczyć "Use" aby można było jej używać.

• #34 11 Maj 2008 22:52
    zebro84
    Poziom 14  

GOLECKI napisał:
    Diody te nie muszą być podłączone do masy ale w naszym przypadku (po przemyśleniu) lepiej je podłączyć gdyż tranzystory pracują z elementami indukcyjnymi. Są to poprostu diody zabezpieczające. Przyciski można podłączyć do masy jak i +5V, resztę załatwia się programowo. Jeśli podepniesz je do masy to w kodzie programu robi się zależność, która wygląda mniej więcej tak: "jeżeli na pinie X pojawi się stan niski to...." Jeśli podepniesz pod +5V to zależność się zmieni na: "jeżeli na pinie X pojawi się stan wysoki to..."
    W Eaglu możesz sobie sam robić elementy ale bazy ze strony eagla wystarczą. Ściągnij sobie bazy AVR tam jest attiny13. Nie zapomnij zapisać je w odpowiednim folderze i trzeba dodatkowo w panelu sterowania eagla kliknąć prawym na nowej bazie i zaznaczyć "Use" aby można było jej używać.

Juz mam wszytkie bazy, nawet ich za duzo teraz jest ;) Dzieki za wyjasnienia w sprawie przyciskow.

Jutro przejde sie do elektronicznego i postaram sie zdobyc wszytkie elementy do programatora jak i sterownika.

A co by zmienilo jak bym dal zasilanie silnika z 12V?

• #35 12 Maj 2008 07:42
    GOLECKI
    Poziom 15  

Dobrze kombinujesz... Nic by się nie stało, poprostu silnik byłby zasilany 12V a procek dalej 5V bo darlingtony podają masę (wspólną dla obu napięć) na wyjście gdy na ich wejściu pojawi stan wysoki (+5V).

• #36 12 Maj 2008 08:41
    zebro84
    Poziom 14  

Jeszcze jedno banalne pytanie. Dales 2 filtrujace kondensatory, jeden 100 nano i 2 100 mikro... tylko ze nie wiem czy to sa elektrolity czy nie, po symbolu nie umiem jeszcze dobrze rozpoznac. Wydaje mi sie ze 100 mikro to elektrolit a 100 nano ceramiczny.Myle sie czy nie?

Nie wiem natomiast co to jest za kondensator maksymalnie po lewej, nie widac pojemnosci na screenie.

Moge zamiast 1n4148 dac inna diode np, 1n4001 ( w programatorze )?http://www.lancos.com/e2p/avrisp-siprog.gif

• #37 12 Maj 2008 09:20
    GOLECKI
    Poziom 15  

Dwa kondensatory 100nF i 100uF to tak jak mówisz nano i mikro. 100uF to elektrolit w aluminiowej obudowie a 100nF to ceramiczny lub w plastikowej obudowie. Oba muszą być jak najbliżej procesorka aby tłumiły zakłócenia i szpilki w zasilaniu. Napięcie elektrolita może być 10 lub 16V. Natomiast ten najbardziej po lewej to elektrolit 1000uF lub więcej, napięcie 25V. To jest też kondek filtrujący i zabezpieczający przed chwilowymi spadkami napięcia. Dioda 4001 to 1A dioda prostownicza, ja bym ją wmontował na wejściu zasilania całego układu a do programatora wkleił 1N4148 - tzw. "jedynkę", są to diody małosygnałowe w szklanej obudowie (czerwona w środku) znajdziesz je w każdym urządzeniu elektronicznym, w sklepie kosztuje pewnie 20gr.

Drobne modyfikacje schematu, wstawiłem jumper aby można było przełączyć zasilanie silnika (5V/12V).

• #38 12 Maj 2008 15:16
    zebro84
    Poziom 14  

Dzieki za poprawiony schemat. Programator z tego co widze nie moze byc zasilany z +12.

Moglbys mi podeslac plik do eagla na maila?

• #39 12 Maj 2008 19:15
    GOLECKI
    Poziom 15  

Dorobię wzór płytki wieczorem i ci wyślę. Musisz mieć eagla 5.0 bo na takim ja projektuję.

• #40 12 Maj 2008 19:19
    zebro84
    Poziom 14  

hmm.. ja mam 4.16 :/ musze sciagnac nowa wersje, szkoda bo bede mial wtedy demo tylko. Dzieki za pomoc. Zajme sie tym sterownikiem dopiero po 20 maja, juz znam date obrony :)

• #41 12 Maj 2008 19:58
    GOLECKI
    Poziom 15  

Znalazłem jeszcze jeden błąd w schemacie - zasilanie programatora było podłączone do jumpera i uzwojeń silnika. Ustawiając silnik na 12V mógł zostać uszkodzony programator. Poniżej poprawiony schemat.

Może pójdzie na 4.16.

• #42 12 Maj 2008 20:54
    zebro84
    Poziom 14  

Napisalem o tym ale chyba nie zauwazyles :) Tez to widzialem i napisalem ze nie moze byc zasilany z 12V. Jescze mozna zmienic punkt przylaczenia +12, umiescic go za dioda prostownicza. Niby pierdola a moze uratowac uklad przy blednym podlaczeniu. Jeszcze zanim zrobisz schemat moze zmostowac wolne linie w ULN2803 aby uklad mogl przeniesc natezenie 1A.

• #43 12 Maj 2008 21:20
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

GOLECKI napisał:
    Drobne modyfikacje schematu, wstawiłem jumper aby można było przełączyć zasilanie silnika (5V/12V).

Witam.
    W przypadku zasilania silnika z 5V, silnik ten obciąża stabilizator. Zaproponowałeś 78L05. To jest stabilizator 100mA. Jeśli ma być z niego zasilany również silnik, to trzeba by dać 7805, lub nawet 78S05.
    Pozdrawiam.

• #44 12 Maj 2008 21:33
    GOLECKI
    Poziom 15  

Właściwie to mi się pomieszało który jest mocniejszy ale miałem na myśli ten w obudowie TO-220 i taki jest na wzorze płytki, na schemacie nawet radiator widać ;) Trafna uwaga...

zebro84 napisał:
    Jeszcze zanim zrobisz schemat moze zmostowac wolne linie w ULN2803 aby uklad mogl przeniesc natezenie 1A.

Układzik się komplikuje, chyba dasz sobie radę z płytką dwustronną?

No i chyba finalna wersja. Proszę o sprawdzenie schematu.

• #45 12 Maj 2008 21:55
    zebro84
    Poziom 14  

Wydaje mi sie ze obeszlo by sie bez plytki 2 stronnej. Wystarczylo by polaczyc razem wejscie 1-2, 3-4, 5-6, 7-8 i wyjscia 18-17, 16-15, 14-13, 12-11. Nie bedzie wtedy przeplatanki.

• #46 16 Maj 2008 20:48
    GOLECKI
    Poziom 15  

Wreszcie udało mi się znaleźć trochę czasu i na szybko zrobiłem wzór płytki. Wszystko robiłem w Eagle 5.0.0 (demo). Biblioteki (avr-3.lbr) trzeba sobie ściągnąć ze strony CadSoft: http://www.cadsoftusa.com/cgi-bin/download.pl?page=/home/cadsoft/html_public/download.htm.en&dir=eagle/userfiles/libraries Jak będą jakieś błędy to pisać. Myślę, że można się zabrać za pisanie softu.

• #47 17 Maj 2008 21:22
    zebro84
    Poziom 14  

Ja tez zrobilem plytke w eaglu ale twoja jest mniejsza i lepiej zorganizowana niz moja.Nie wiem jak w eaglu zmienic grubosc tylko niektorych scierzek.Nie rozgryzlem tego programu jeszcze.

• #48 17 Maj 2008 23:06
    GOLECKI
    Poziom 15  

No ładnie ci to wyszło ale czerwona warstwa w Eagle to są ścieżki od strony elementów i w kilku miejscach ścieżki są za blisko punktów lutowniczych, przy robieniu płytki żelazkiem będzie kłopot. W mojej płytce Eagle sam zrobił ścieżki, ja tylko poukładałem elementy oszczędzając laminat. Przechodząc ze schematu do projektowania płytki zawsze używaj tego przycisku:
    Eagle używa wtedy połączeń i elementów ze schematu i wprowadza ewentualne zmiany schematu na płytkę. Można wtedy użyć autoroutera Sterowanie silnikiem krokowym czyli mechanizmu, który sam zrobi ścieżki.

• #49 17 Maj 2008 23:29
    zebro84
    Poziom 14  

GOLECKI napisał:
    No ładnie ci to wyszło ale czerwona warstwa w Eagle to są ścieżki od strony elementów i w kilku miejscach ścieżki są za blisko punktów lutowniczych, przy robieniu płytki żelazkiem będzie kłopot. W mojej płytce Eagle sam zrobił ścieżki, ja tylko poukładałem elementy oszczędzając laminat. Przechodząc ze schematu do projektowania płytki zawsze używaj tego przycisku:
    Eagle używa wtedy połączeń i elementów ze schematu i wprowadza ewentualne zmiany schematu na płytkę. Można wtedy użyć autoroutera Sterowanie silnikiem krokowym czyli mechanizmu, który sam zrobi ścieżki.

Wszytko to stosuje. Troche teraz posiedziałem i udalo mi sie znalezc opcje ktorych szukalem. Jak nie bede czegos wiedzial to dam znac.

Co do wykonywania plytki to mozna wydrukowac odbicie lustrzane, tylko wtedy napisy beda odwrotnie, ale i z tym mozna sobie poradzic.

Poprawilem juz schemat i zmniejszylem. Niedlugo zaczne uczyc sie BASCOMa wiec moze i program sam napisze.

• #50 18 Maj 2008 09:53
    GOLECKI
    Poziom 15  

Patrząc po schemacie zauważyłem, że mogą być problemy z przyciskiem, który jest podpięty pod nóżkę 1 (reset) mikroprocesora. Teoretycznie układzik mógłby się resetować zamiast zaliczać kroki. Pisząc program trzeba będzie programowo wyłączyć funkcję Reset z pierwszej nóżki. Posklejam na pająka urządzenie i sprawdzę to.

• #51 18 Maj 2008 18:19
    pawlik19
    Poziom 16  

Witam

A może lepiej byłoby zrobić układ na nieprocesorze? np na układach: L297 (STEROWNIK SILNIKA KROKOWEGO)
    L298 (STEROW. SILNIKA KROK. STOPIEŃ MOCY)
    do tego jeszcze generator na np 555 i mamy wszystko co potrzeba czyli zmiana kierunku obrotu, zmiana predkosci itd...

Można stosować i procesor ale ja uważam ze lepiej robić rzeczy na kościach nie programowalnych.
    Pozdrawiam

• #52 18 Maj 2008 20:53
    asura.kk
    Poziom 15  

Mozna użyć ukladow scalonych z poprzedniego postu, ale to są do sterowania silnikami 2 fazowymi (4 przewody wyjściowe) jesli masz rozne silniki, mozna zrobic na 4fazowym (5 przewodow) i uzyc tranzystorow przelaczających, do tego uklad sterujacy i najlepiej jakis mikrokontroler, sterowanie w takim przypadku nie ma znaczenia, moze to byc ster. połnokrokowe, tylko nalezy zastosowac zabezpieczenia, mikrokontrolery mogą szwankowac, moze sie zawiesic... a to oznacza, ze bedzie puszczal prad powiedzmy na wszystkie cewki... ZABEZPIECZENIA PRADOWE pozostaje jeszcze problem hamowania silnika - jesli juz wykona odpowiedni obrót, cewki nie nalezy wyłączać(bo zmieni swoje polozenie) tylko optymalnie byloby zmniejszyć prąd-silnik nie bedzie sie tak strasznie grzał. Ewentualnie zastosowac jakąś przekładnie samohamujacą...slimakowa?? i po obrocie wyłączać zasilanie cewek.

• #53 18 Maj 2008 21:46
    zebro84
    Poziom 14  

Mysle ze uC bedzie najlepszym wyjsciem ze wzgledu na to ze nie wiem ile krokow bedzie potrzebne przy wcisnieciu przycisku.W uC to bedzie kwestia zmiany programu. Sam uklad jest prosty i nie ma w nim nic skomplikowanego.

• #54 24 Cze 2008 11:00
    gucio28
    Poziom 10  

Witam. A jak bezie wyglądał schemat dla silnika bipolarnego

• #55 24 Cze 2008 13:09
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Dla silnika bipolarnego trzeba zastosować wyjścia bipolarne (mostek, półmostek). Samo sterowanie zostaje takie samo, ewentualnie może się zmienić sekwencja sterująca

Uwagi do schematu -

1. ULN noga 10 do plusa zasilania, likwiduje przepięcia w układzie (od indukcyjności silnika)
    2. Używając linii reset jako portu, po pierwszym zaprogramowaniu pozbawiamy sie mozliwości programowania ISP
    3. Przy zasilaniu z instalacji pojazdu dobrze zastosować filtr (indukcyjność w szereg+ ewentualnie transil w poprzek

• #56 26 Cze 2008 21:12
    zebro84
    Poziom 14  

marek_Łódź napisał:
    Dla silnika bipolarnego trzeba zastosować wyjścia bipolarne (mostek, półmostek). Samo sterowanie zostaje takie samo, ewentualnie może się zmienić sekwencja sterująca

Uwagi do schematu -

1. ULN noga 10 do plusa zasilania, likwiduje przepięcia w układzie (od indukcyjności silnika)
    2. Używając linii reset jako portu, po pierwszym zaprogramowaniu pozbawiamy sie mozliwości programowania ISP
    3. Przy zasilaniu z instalacji pojazdu dobrze zastosować filtr (indukcyjność w szereg+ ewentualnie transil w poprzek

ad.1 i ad.3 uwzglednie to i zastosuje w projekcie

ad.2 Zastosowalem układ Attiny 2313 i w nim linia reset nie jest portem wiec problem rozwiazany

Na dniach zamieszcze schemat i wzor plytki

• #57 29 Cze 2008 11:33
    zebro84
    Poziom 14  

Zamieszczam aktualny schemat płytki w którym uwzględniłem doprowadzenie napięcia do 10 nóżki układu ULN. Nie wstawiłem natomiast na płytce cewki oraz "transil" ( nie wiem co to jest ).

ps. banalne pytanie. Co to jest programowanie ISP? Wszędzie powyżej była mowa o programowaniu ( nie było członu ISP ). Pytam z ciekawości. Jest to mój pierwszy układ na uC i nigdy jeszcze nie programowałem żadnego układu, stąd takie pytanie.

W załączniku zamieszczam również schemat i wzór płytki programatora ze strony http://www.lancos.com/e2p/avrisp-siprog.gif, komuś może się przyda.

• #58 30 Cze 2008 06:05
    GOLECKI
    Poziom 15  

Układy ISP (In System Programming) to takie, których nie trzeba wyjmować z urządzenia aby je zaprogramować. Pogogluj trochę bo nie mam czasu się rozpisywać. W moim urządzeniu testowym też trzeba było podłączyć 10 nogę do zasilania.

Nie wiem czy uda ci się zaprogramować Tinny2313 bo kwarca nie masz, z tego co pamiętam programator nie zobaczy procka. Z Tinny13 nie ma takiego problemu bo sprawdzałem i działa bez rezonatora. Podłącz rezonator kwarcowy (około 4Mhz) do wejść Xtal1 i Xtal2 i za rezonatorem (do tych samych wejść) dwa kondki 27pF do masy.

• #59 04 Lip 2008 10:27
    zebro84
    Poziom 14  

GOLECKI napisał:
    Układy ISP (In System Programming) to takie, których nie trzeba wyjmować z urządzenia aby je zaprogramować. Pogogluj trochę bo nie mam czasu się rozpisywać. W moim urządzeniu testowym też trzeba było podłączyć 10 nogę do zasilania.

Nie wiem czy uda ci się zaprogramować Tinny2313 bo kwarca nie masz, z tego co pamiętam programator nie zobaczy procka. Z Tinny13 nie ma takiego problemu bo sprawdzałem i działa bez rezonatora. Podłącz rezonator kwarcowy (około 4Mhz) do wejść Xtal1 i Xtal2 i za rezonatorem (do tych samych wejść) dwa kondki 27pF do masy.

Wstawilem Tiny2313 z tego względu ze u mnie w mieście nie mieli 13. Sprobuje zaprogramować bez kwarca bo mam już płytke, jak się nie uda poprawie ją.

• #60 04 Lip 2008 12:10
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Transil to taka dioda Zenera dużej mocy w impulsie, która ogranicza przepięcia impulsowe. Zastosowanie takiego elementu gwarantuje, że do układu nie przedrą się przepięcia o wartości wyższej od poziomu ograniczenia transila, co w pierwszym etapie może przebić stabilizator szeregowy lub wyjściowy driver ULN, a dalej zniszczyć (albo zakłócić) układ. Również szeregowy dławik wytłumia takie przepiecia (do spółki z pierwszym elektrolitem). W sumie zabezpieczeń nigdy za wiele, zwłaszcza w instalacjach, w których mamy nadajniki (prądnica) odbiorniki indukcyjne (rozrusznik, silnik wycieraczek, siłowniki do okien, lusterek, czy zamka centralnego itd...).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo