Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy ok 5W - budowa

08 Maj 2008 20:45 5911 22
  • Poziom 18  
    Witam.
    Zamierzam sobie zrobić głowę lampową do grania w domu tak ok 5W powinno starczyć. Muzyka którą gram to raczej cięższe odmiany metalu.
    Projekt na którym chciałbym sią wzorować to Red Baron (schemat w załączniku). Chciałbym jak najbardziej zminimalizować koszta i wykorzystać to co mam w domu więć są to ECL86 (nowa), ECC85, ECC83 Trafo głośnikowe TG 2,5-20-666, no i trafo zasilające ok 40/50 W napięcie mogę mieć jakie chce (nawijane). Prosił bym o pomoc w ustaleniu co z tego da się zrobić ew. co dokupić. I jeszcze jedna kwestia jak powinny być ustawione elementy na pewno trafo głośnikowe daleko od zasilającego, pierwsza lampa z dala od głośnikowego i co jeszcze jakieś wskazówki.
    Pozdrawiam.

schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=358878#358878
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • Poziom 18  
    Witam.
    :arrow: Diagran6 Dzięki za linka poczytałem ale bardziej interesuje mnie rozmieszczenie elementów na chassis [poprawiono przez Tremolo]
    Jeśli Red Baron sie nie nadaje to co byście radzili bo chcę mieć czysty kanał ten Fender może być i coś do "rzucania mięsem" :D , i żeby można było to dopalić kostką.
    Pozdrawiam.
    Do dopalania boosterem to najlepszy jest Atomic... na coś bardziej wykręconego możesz nie mieć umiejętności. Na RB zresztą też.
  • Admin Grupy Retro
    Kolego wikingc1, robiłeś już kiedyś coś na lampach? Tu są cztery stopnie wzmocnienia - o wzbudzenia, pierdzenia, szumy! nietrudno.
  • Poziom 18  
    Witam.
    No to faktycznie chyba skusze się na tego Solano takie coś znalazłem i chyba sie będę wzorował. http://www.fonar.com.pl/audio/diy/head/head.htm
    Z tym że końcówkę chciałbym na razie na ECL86 bo mam nową w domu.
    Co do moich poczynań lampowych to zrobiłem dwa wzmacniacze SE na PCL86 i ECL 86 i sporo czytalem i to tyle. A co do sprzężeń brumień itd. to właśnie dlatego się pytam o rozmieszczenie elementów. Może jutro spróbuje wstępnie rozmieścić elementy na blasze i prześlę zdjęcie i powiecie czy dobrze czy coś zmienić.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Ty sobie lepiej popatrz jak są poustawiane elementy w moich konstrukcjach. Jest ich troche na fonarze i elektrodzie.
  • Poziom 18  
    Witam.
    No więc przejrzałem kilka Twoich konstrukcji i w załączniku zdjęcie planowanego rozmieszczenia. Napiszcie czy jest dobrze czy coś przestawić.
    I mam jeszcze jedno pytanie czy do kanału czystego nada się ECC85 ?
    Pozdrawiam.

• Poziom 18  
    Witam.
    No i pomalutku składam wzmacniacz :D . Na razie nie ma większych problemów. Jak na razie złożyłem koncówke i działa dobrze tylko mam pytanie bo nie wiem jak z napięciem anodowym. Nie wiem jak mierzyć napięcie, po dodaniu preampu na pewno jeszcze trochę spadnie ale na razie jak podłącze sygnał z MP3 to wszystko ładnie jest tylko anodowe mam na poziomie 320V i myślałem żeby je zbić rezystorem ale jak odłącze MP3 to jak trochę buczy przez to co zbierze kabel to napięcie mi spada do ok 230V i nie wiem czy tak powinno być czy jednak jest za wysokie i dodam jeszcze że jak gra bardzo grzeje mi się lampa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Minęło troszeczkę czasu nie bardzo miałem czas pisać ale wzmacniacz pomalutku "idzie do przodu". Złożyłem już przedwzmacniacz Atomica i jest ok praktycznie zero brumu, jedynie trochę szumi ale w niczym to nie przeszkadza.
    Chciałbym bardzo podziękować wszystkim którzy pisali w tym poście i bardzo mi pomogli.
    Teraz mam pytanie z skąd bierzecie potencjometry, może znacie jakiś tani i dobry sklep bo nigdzie nie mogę znaleźć wszystkich wartości a z racji jak zwykle bardzo ograniczonego budżetu nie chciałbym płacić za wysyłkę 3 razy.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Allegro, TME, nowyelektronik.pl i kupa innych.
    Polecam Ci polskie Telpod'y - koszt to 4-5zł/sztuka, praktycznie niezniszczalne.
    No i polskie :)
  • Poziom 18  
    Witam.
    No i wzmacniacz można powiedzieć że skończony. Jeszcze tylko obudowa która jest właśnie w trakcie "produkcji".
    Chciałbym podziękować wszystkim którzy mi pomogli w jego budowie.
    Wzmacniacz gra bardzo ładnie i jest zbudowany ostatecznie na schemacie Paliusa "Belzebub gitarowy" z tym że jednak zrezygnowałem z kanału clean bo właściwie jest on zbędny (rzadko używam a jak potrzebuje to przykręcam gain i też jest dobrze). Kanał przesterowany jest wręcz rewelacyjny można grać na nim praktycznie wszystko bez dodatkowego dopalenia, ma wystarczającego kopa żeby grać na nim metalowe kawałki.
    Teraz w planach mam 50W na 2 szt. 6P3S-E i ten sam przedwzmacniacz (bardzo pasuje mi to brzmienie :D ).
    Jeszcze zapomniałem dodać że całkowity koszt to ok 50zł a brzmienie na prawdę eleganckie :D .
    Pozdrawiam.

• Poziom 31  
    Radzę dodać bezpiecznik sieciowy, nie widzę go nigdzie w tej Twojej konstrukcji. Uchroni Ciebie od przykrych niespodzianek. Poza tym gratuluję udanej konstrukcji.
  • Admin Grupy Retro
    Całkiem fajne, tylko gdzie masz szynę masy? :)
    Te kable do potencjometrów warto by poekranować - tylko należy to wykonać należycie ;) Ekran podłączyć z jednej strony (nie z obu!) i dodatkowo masę do potka poprowadzić oddzielnym, grubym przewodem. Będzie idealnie :)
  • Poziom 18  
    Witam.
    Bezpiecznik faktycznie by się przydał :D . W wolnej chwili zamontuje.
    Co do szyny masy to jest poprowadzona drutem ok 1,5mm przez płytkę z kondensatorami, przez płytkę z elementami i kończy się na gnieździe wejściowym. Ekranowanie przewodów do potencjometrów wydaję mi się zbędne bo wzmacniacz praktycznie wcale nie brumi a szumy są na stosunkowo niskim poziomie. Wzmacniacz na prawdę zachowuję się cicho oczywiście jak nie gram :D .
    Pozdrawiam.
    A i skorzystam z okazji i zapytam jaki przekrój rdzenia proponujecie do PP na 6P3S-E 2szt ?
    Pozdrawiam.
  • Admin Grupy Retro
    wikingc1 napisał:

A i skorzystam z okazji i zapytam jaki przekrój rdzenia proponujecie do PP na 6P3S-E 2szt ?
    Pozdrawiam.

Nie schodziłbym poniżej 15cm2, jeśli ma to być gitarowe. A chyba ma być ;)
    Wszystko zależy też od założonego efektu. Czasem celowo daje się za małe TG, by uzyskać zniekształcenia.
  • Poziom 14  
    stołek_-92 napisał:
    wikingc1 napisał:

Pozdrawiam.

Nie schodziłbym poniżej 15cm2, jeśli ma to być gitarowe. A chyba ma być ;)
    Wszystko zależy też od założonego efektu. Czasem celowo daje się za małe TG, by uzyskać zniekształcenia.

Trafo może spokojnie mniejsza. Kształtka EI96 i grubość pakietu 40mm. To klasyka Marszałka.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Wzmacniacz praktycznie ukończyłem może jeszcze małe poprawki typowo kosmetyczne by się przydały ale nie wiem czy się tego doczeka. Gram na nim praktycznie co dziennie i sprawuje się bardzo dobrze.
    Wrzucam parę fotek:

A tu taka mała szybko nagrana próbka:
    http://www.wrzuta.pl/audio/qPf7IUefDV/wzmacniacz_wiking
    Nagrane na paczce która jest w tle wzmacniacza. Też nie może się doczekać maskownicy na przód :cry: : Tonsil GD30/50 po mojej regeneracji i przeróbce cewki. Paczka 2*12' zamknięta.
    Teraz nadszedł czas na budowe 50W :D .
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    U mnie takie kablowanie w robocie by nie przeszło. dostosuj ładnie długości kabli do znajdujących się koło siebie i troszkę dalej elementów. Ładnie połącz w grupy kabli i powinno ładnie wyglądać. Mase potencjometrów wyprowadź na szynie i połącz z płytką preampa. Ale jak na pierwszy raz nie ma źle. Sam patrze na swoje pierwsze monstrum i się przerażam. Jak moglem tak źle prowadzić kable.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Wiesz Tremolo od razu Krakowa nie zbudowali :D . Te zdjęcia przedstawiają już zmienioną wersję z 4 stopniami i inwerterem a początkowo były 3 stopnie i inwerter ale to nie było do końca dobre. Po tej przeróbce bałagan się trochę zwiększył ale przynajmniej nic się nie sprzęga, nic nie buczy troszeczkę szumi ale na poziomie akceptowalnym. Teraz cała ta konstrukcja wyglądała by trochę inaczej ale wychodzę z założenia że jak jest dobrze to po co ruszać tym bardziej że mam co robić :D . Ze wzmacniacza jestem zadowolony bo powstał naprawdę małym kosztem a sprawuje się wyśmienicie tym bardziej że to mój pierwszy gitarowiec :D .
    Pozdrawiam.