Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer z wyższej półki RE Audio SX15D2

Granat :) 09 Maj 2008 01:33 7138 31
  • Witam,

Chciałbym zaprezentować Wam mojego suba. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie jest to w pełni moje DIY, ponieważ wykonanie obudowy zleciłem zaprzyjaźnionemu użytkownikowi elektroda.pl o nicku bbartasswlkp.

Jako, że tym razem postanowiłem postawić na jakość, tak więc zastosowałem niebylejaki głośnik Re Audio SX15D2, który jest napędzany wzmacniaczem Behringera Europower 2500.

Obudowa typu bass-reflex z tunelem wylotowym u dołu. Wykonana została z mdf o grubości 28mm, a przednia ścianka do której przykręcony jest głośnik ma grubość ponad 5cm :) Skrzynia strojona jest na 33Hz, ma objętość około 110L i jest wytłumiona od wewnątrz matą wygłuszeniową.
    Z tyłu został zamontowany podwójny terminal przyłączeniowy.
    Całość, obudowa z głośnikiem, waży około 60kg :)

A jak to gra?
    Subwoofer lubi grać nisko i miękko. Nie ma tak bardzo zaznaczonych górek przy 60-80Hz jak w wielu tańszych głośnikach. Głośnik bardzo długo, w miare zwiększania podawanej mu mocy, zachowuje liniowość i nie gubi się w odtwarzanym dźwięku co jest ogromnym plusem. Im głośniej gra tym lepiej mu to wychodzi, oczywiście w zakresie do którego jest przystosowany :)

Tyle mojego gadania, resztę zobaczcie sami na zdjęciach :D

aha... lepiej nie pytajcie dlaczego głośnik jest przykręcony pod skosem :D

Fajne!
  • #2 09 Maj 2008 10:00
    gugus89
    Poziom 14  

No no, ładny potworek :D
    Czy Ty podałeś mu całą moc ze wzmaka?Bo na fotce 'perek' jest wykręcony na max'a w prawo:D
    Jeśli tak, to jak on się zachowuje?Domniemam że jakieś dobre 900-1000W na niego poszło?:D
    Pozdrawiam

• #3 09 Maj 2008 11:06
    maxrider
    Poziom 20  

o widzę ze ładny subik głośniki tej klasy lubią bardzo niskie rejestry wiem jak to jest w stanie zagrać ponieważ mam Ballsa 15" więc życzę dużo czarnej muzyki do słuchania:)

• #4 09 Maj 2008 12:57
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Głośniczek (i obudowa) miodzie…

Ale mógłbyś cos powiedzieć o tym behringerze…

• #5 09 Maj 2008 14:45
    Granat :)
    Poziom 34  

Narazie podłączyłem jeden kanał wzmacniacza do dwóch cewek połączonych w szereg (4R), to daje 650W. Przy tej mocy głośnik już fajnie skacze :D ale daje rady.

A sam wzmacniacz to estradowa końcówka mocy 2x1200W (2R). Ma wbudowany clip limiter, filtr subsoniczny (30 lub 50 Hz). Wejście na jack 6,5mm albo xrl. Wyjście na speakon albo zwykłe kabelki. Wzmocnienie 34dB, 1,23V potrzebne by w pełni wysterować wzmacniacz.

• #6 09 Maj 2008 14:56
    joy_pl

Ale chodziło mi raczej jak się zachowuje (ile wazy) czy parametry, które podaje producent są realne…

• #7 09 Maj 2008 16:01
    Poziom 34  

Zachowuje się raczej normalnie, gra do końca czysto, waży 16,6kg. Jeśli chodzi o moc, czy te 2x650W będzie miał pod obciażeniem 4R to trudno mi powiedzieć, ale na forum słyszałem opinie, że może tyle osiągać :)

• #8 09 Maj 2008 17:28
    Skipior
    Poziom 20  

W jaki sposob okleiłeś ten front?? W ogóle możesz mi jakoś pokazać jak to oklejałeś? Byłbym wdzięczny :)

• #12 09 Maj 2008 18:12
    joy_pl

Trochę był by nie wymiarowy jak do samochodu...

• #14 09 Maj 2008 22:38
    Skipior
    Poziom 20  

Znam te linki, ale tam nie ma suba z cofniętym frontem...

• #15 10 Maj 2008 11:33
    gófer
    Poziom 34  

Jeżeli chcesz naprawde poczuć moc z berego to daj go w mostek. Mam takie dwa w domu i jeżeli chodzi o napędzanie suba to granie mono średnio mu wychodzi, dopiero w mostku (jak mu sie poda odpowiedni sygnał, z komputera jest za słaby) pokazuje pazur.

• #16 10 Maj 2008 15:02
    Poziom 34  

w mosku mówisz hmm ale obawiam się, że glośnik może tego nie przeżyć
    ja mam w amplitunerze możliwość zwiększenia sygnału do suba nawet o 12dB, więc z wysterowaniem nie będzie problemu :)

• #17 10 Maj 2008 23:58
    ALTON
    Poziom 38  

Gdzie udało Ci się kupić(i oczywiście w jakiej cenie) produkty RE? W Polsce niema dystrybutorów - domyślam się, że import?
    Odnośnie napędu - w sam raz :)

• #19 11 Maj 2008 01:17
    Poziom 34  

ano właśnie, dystrybutor jest :)
    choć ja wcale nie kupowałem u nich, znajomości :)

Mówicie, że moc w sam raz. Producent pisze 2400W w mostku 4R, chociaż to pewnie trochę przesadzone, ale żeby aż o 1,4kW? :)

• #21 11 Maj 2008 12:27
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Radzę poszukać na forum o EP 2500, było już to omawiane 2 razy.
    Wychodzi na to, że koniec może tyle mieć, ale te wersje nowsze, tzn. Te co ważą w granicach 21kg, a nie 16kg ! W tej cięższej wersji jest poprawiony transformator, na większy i jakiś szczegóły.

PS: W tym berku jest filtracja 4x1200uF na kanał.

A co do subwoofera autora tematu, to ... bez komentarza, bardzo bym chciał usłyszeć jak to gra :)

Pozdro

• #22 11 Maj 2008 15:14
    Poziom 34  

hmm a nie 4 x 12 000uF ?
    nie żebym się czepiał bo nie wiem, ale 1200 to jakoś tak mało mi się wydaje :)

za ile nabyłem głośnik? tajemnica :P powiem tylko, że taniej niż w powyższym linku :)

• #23 11 Maj 2008 15:25
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Sorki, ale nie wcisnęło mi się jedno zero :P I jaja wyszły :D
    Jeśli jesteś zainteresowany to dam linki do zdjęć wnętrza.

• #24 11 Maj 2008 16:28
    Poziom 34  

widziałem,
    na zdjęciach i na żywo :)
    ale pojemności kondensatorów sobie nie zapamiętałem.

Dodano po 51 [minuty]:

skoro już jesteśmy przy temacie wzmacniacza to:
    może mi ktoś powiedzieć taką rzecz... czy w podłączeniu mostkowym (mono-bridge) muszę doprowadzić do wzmacniacza sygnał symetryczny? bo na niesymetrycznym świeci mi się ciągle clip w lewym kanale i nic nie gra :(

• #26 18 Maj 2008 14:43
    Poziom 34  

ok, podłączyłem równolegle wzmacniacze, do każdej cewki osobny kanał :)
    gra fajnie, chociaż wczoraj po naprawde głośnym graniu membrama była dośc ciepła, nie mówiąc o wzmacniaczu :D

• #27 18 Maj 2008 17:15
    maxrider
    Poziom 20  

uważaj z tym osobnym podłączaniem końcówek możesz łatwo głośnik spalić podłączając każdą cewkę pod inny kanał nawet jeśli wzmacniacz pracuje w trybie równoległym a szkoda by było tego głosnczka:)

• #29 18 Maj 2008 17:25
    maxrider
    Poziom 20  

różnice nigdy dwa kanały nie będą grały idealnie tak samo musiałbyś pokombinować z jakimiś spręzeniami zwrotnymi żeby to można było kątrolować ale w praktyce zawsze będą różnice w sygnale wychodzącym z wzmaka na cewki i te różnice będą tworzyć nie "spójne" (jednorodne) pole magnetyczne w szczelinie. dlatego np widzisz w dB dragu nie stosują 2 takich samych wzmaków na cewki choć wpływałoby to korzystnie z resztą masz dużo o tym na forum Car Audio:) a co do wejścia do wzmaka to myślę że zwykły odwracacz fazy rozwiązałby twój problem:) mam nadzieje że pomogłem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME