Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio UKF na lampach

23 Jan 2004 17:16 27890 78
 • Level 25  
  Ostatnio przeglądałem EP i natknąłem się na układ takiego radia, a jednocześnie nasuneły na myśl pewne pytania:
  1. Czy warto coś takiego zbudować (sygnał nadawany i tak nie ma rewelacyjnych parametrów)?
  2. Jaki jest sens stosowania lamp w obwodzie w.cz (głowica,wzm. p.cz), jeszcze rozumiem lampy w torze m.cz + demodulator FM, ale przy w. cz. ( czy jest jakieś 'za' aby stosować takie rozwiązanie)?
  3. Interesuje mnie demodulator zastosowany w tym rozwiązaniu (na ECH 81), jak działa (zakładam że nie jest to najprostszy wykorzystujący krzywą rezonansową ).
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 37  
  Jak chcesz radia UKF o dobrych parametrach to daj spokój lampom ,tam chodzi o retro i zasadę a dobre to nie będzie.
 • Level 23  
  Hybryda
  Podejrzewam ze chcesz miec ladny gadzet na biurko.
  Zrob wzmacniacz koncowy na lampach a glowice i przedwzmacniacz na tranzystorkach.
 • Level 25  
  :arrow: Pi-Vo:
  Tzn że na lampach nie można zrobić radia o dobrych parametrach-dlaczego tak uważasz?

  :arrow: powerm:
  Właśnie coś takiego chyba miałoby największy sens jeśli chodzi o konstrukcje lampowe radii - ale właśnie chciałem się dowiedzieć czy budowa w.cz. na lampach ma jeszcze jakąś zaletę oprócz ideologii budowy człości na lampach, bo jeśli nie to to co sugerujesz jest najsensowniejszym rozwiązaniem. A czy budowa takiego radia wogóle ma sens - sygnał nadawany i tak przecież jest klasy RADIO tzn obcięte pasmo, niektóre stacje podbarwiają dźwięk, w sygnał wplecione są dane ( swego czasu przez to nie mogłem słuchać Zetki, tak sygnał był zniekształcony ), muzyka to częstoj MP3 - tak że nawet zgrywać nie warto (utrata dynamiki).
  Także obecnie zastanawiam się czy warto coś takiego wogóle budować.
 • Vacuum tubes specialist
  Jako autor wspomnianego artykułu nie będę Wam tu w bawełnę owijał.
  Dostałem swego czasu sporo zapytań o takie radio i pomyśłałem-czemu by nie?
  Można będzie zrobić coś zabawnego, wykorzystując popularne EF184, ECC85 i ECH81, które to można nabyć za symboliczną złotówkę.
  A może przy okazji ktoś inny też to jeszcze złoży i ulepszy.
  Fakt-mozna dać głowiće tranzystorową, p.cz tranzystorowe a właściwie to wszystko, wszystko dać scalone. Dlatego najlepiej iść do sklepu, kupić gotowe i nie rozważa w ogóle budowy odbiornika. No bo przecież to z definicji niepopłacalne. Tak więc stanowczo Wam odradzam budowę takiego lampowego radia.
  A teraz do garstki szaleńców.
  Jak gra to radio? Całkiem nieźle. Po to spędziłem prawie rok nad tym układem by grał możliwie przyzwoicie.
  Detektor iloczynowy na heksodowej części ECH81 sprawia się dobrze, ma dobrą liniowość i łatwo się stroi. Nie jest to taki straszny prymityw jak detektor pracujący na zboczu krzywej rezonansowej. Niektórzy adwersarze radzili mi budowę synchrodetektora i innych cudów. Tylko kto to byłby w stanie później uruchomić?
  Opisałem w artykule może zbyt pobieżnie działanie detektora iloczynowego, przedstawiając je niejako w zarysie. Być może lepszy byłby detektor na EQ80 czy 6BN6 (6A3P), ale to mało znane lampy.
  dekoder stereo. Spotka mnie pewnie spora krytyka po ukazaniu się lutowego numeru. Bez ogródek napisałem, że separacja nie będzie tak świetna jak w scalonych diabłach.
  Nie ukrywałem również, że cała konstrukcja jest kompromisem między jakością i łatwością uruchomienia no i ceną.
 • Level 25  
  Aha, tzn to tylko dla zapaleńców sprzętu RETRO co wszystko chcą mieć lampowe - więc chyba sobie odpuszcze . Co do ECH81 to też mam kilka sztuk (TESLA), ale myślałem o wykożystaniu jej jako regulator wzmocnienia w preampie - niewiem jeszcze czy się dobrze nadaje - ale w końcu piszą że to też lampa regulacyjna (reg. na s3).
 • Vacuum tubes specialist
  Z tym regulatorem wzmocnienia na ECH81-odradzam. Im więcej siatek ma lampa tym większe szumy. Dlatego w stopniu wstępnym nie bardzo się będzie nadawać. Lepiej dać EF89 a jeszcze lepiej E83F. To specjalna pentoda regulacyjna do audio.
  Co do odbiornika-hmm chyba nie zrozumiałeś mojego małego żartu.
  Udowadniałem, że kompletnie nic się nie opłaca. Najlepiej nic nie robić
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 25  
  To w końcu warto, czy niewarto sobie tym zaprzątać głowę ? A jeśli tak to jak to jest z tym w. cz.
 • Level 29  
  Jak się jest maniakiem lamp (tak jak ja) to warto! A z w.cz. to może się okazać, że trudno zestroić itp. Wśród elektroników jest takie powiedzenie: "stopień skomplikowania uruchomienia układu rośnie proporcjonalnie do kwadratu jego częstotliwości pracy" :) Ja się nigdy wielkimi częstotliwościami nie zajmowałem, ale należy bardzo dbać o montaż, by ograniczyć do minimum szkodliwe pojemności i indukcyjności.
 • Level 25  
  "stopień skomplikowania uruchomienia układu rośnie proporcjonalnie do kwadratu jego > częstotliwości pracy"

  Z tym akurat nie do końca się mogę zgodzić, układy pracujące naprawdę wysoko (pow 1GHz) porażają często swą prostotą ( inna sprawą jest precyzja wykonania), a to dlatego że można wykożystać wreszcie własności falowe (długości fali rzędu cm, a nie m ). Ale w przypadku 100-200Mhz to raczej racja.

  Ja takim strasznym maniakiem lamp to chyba nie jestem, ale mam trochę lamp typowo w. cz. i trochę pentod, a że do zastosowań audio preferuję triody to szkoda aby się kurzyły na szafie :-).
  Na ECH81 co prawda chciałem zrobić regulator głośności, ale jak AlekZ odradza, to może pójdzie do jakiegoś radia :-) (w końcu to typowa lampa w. cz.).

  A tak swoją drogą czy istnieje jakaś trioda regulacyjna ? Jak już wspomniałem wcześniej nie lubię pentod w torze audio ( szczególnie na wejściu ).
 • Vacuum tubes specialist
  Były chyba jakieś triody regulacyjne radzieckie, ale to prehistoria.
  Co do w.cz. Nie wiem o co konkretnie chcesz zapytać.
  Powiem tak: układ montowałem modułowo, ale na pająka. Oto na zdjęciu w załączniku głowica z rzeczonego radia. Kto nie chce robić głowicy może przestroić elwrowską głowicę DEA z ECC85. W drugiej części artykułu opisuję pobieżnie metodę jej przestrojenia. Uruchomienie p.cz nie było przykre.
  Metoda strojenia z użyciem drugiego radia nie jest może profesjonalna, ale jak ktos nie ma falomierza to jest to łatwo dostępny sposób, dający niezłe wyniki. Prymitywna arcz, którą swego czasu skrytykował Studisat wymagałaby ulepszenia, ale konieczne byłoby użycie detektora stosunku w celu uzyskania kierunkowego napięcia regulacyjnego. Detektor stosunkowy jednak łatwo się nie stroi. Studi sugerował też dodanie wskaźnika dostrojenia (napięcie uzyskiwane z siatki pierwszej z III stopnia p.cz. Opcjonalnie można pomysleć nad ARW dając EF183 w I stopniu p.cz.
  Należy przy tym wspomnieć, że po 5-10 minutach wygrzewania odbiornik pracuje nader stabilnie. Zostawiany niejednokrotnie na kilka godzin nie wykazywał odstrajania.
  Głowica była dość mocno krytykowana (m.in. Studi) jako za mało rozbudowana. I to jest taki paradoksalny moment przy tworzeniu tych układów. Mogę wymyslać cuda na kiju, których nikt nie będzie potem w stanie uruchomić poza samym autorem. Starałem się użyć takich troszkę "śmieciowych lamp", które leżą sobie grzecznie na półce i czekają lepszych czasów. Bo zarówno na ECH81, EF184, EAA91 z reguły brak chętnych.
 • Level 25  
  Co do EAA91 to ja znalazłem zastosowanie jej jako układ opóźniający sterujący przekaźnikiem we wzmaku (załączający anodowe).
  Detektor stosunkowy? Ja proponuję det PLL ;-) ( to tak, żeby było bardziej skomplikowanie i jeszcze jeden rok zabawy ). A, i synteza - też lampowa ;-)
  Nie rozumiem po co głowica miałaby być bardziej skomplikowana - przecież im prostsze tym lepsze. Ja być może spróbowałbym ją zrobić na ECH 81 (ładnie wygląda, a i wzmocnienie większe, a tak to leży na szafie i się kurzy - a co, jak się bawić to na całego ) no i jako filtry w p.cz. spróbowałbym dać filtry piezo 10.7 (choć tu mógłby być problem z dopasowaniem).
  Z tą straszną trudnością zestrojenia det stosunku to przesadzasz - pomyśl tylko że by się znalazło zastosowanie dla EAA91 :-).

  Chyba już wiem co będę następnego robić :-).
 • Vacuum tubes specialist
  ECH81 do głowicy na ukf? Nie, kompletnie się nie nadaje. Chyba, że chcesz zrobić prymitywny układ superreakcyjny. Co do filtrów ceramicznych-napisałem w artykule, że próby nie dały zachęcających wyników. Ale może Tobie się uda :?:
 • User removed account  
 • Vacuum tubes specialist
  :idea: stosunkowy-Nie, nie przesadzam. Bez wobulatora bym się za to raczej nie brał. Mozna niby jakoś punkt po punkcie. Powodzenia życzę.
  Próbowałem na piechotę i mi to nie szło. Może to tylko moje przykre doświadczenia.
 • Level 25  
  Superreakcja - brrrr, nie na to bym się nie porywał. Co do strojenia w.cz to ja do strojenia obw w.cz zrobiłem kiedyś sobie prostą sondę w.cz na dwóch diodach chyba GAZ i kondnsatorku (podwajacz) z rez. na wejściu - > wyjście do woltomierza. Sonda ku mojemu olbrzymiemu zdziwieniu działała nawet przy 10GHz (wskazówka co prawda wychylała się minimalnie, ale działało !) - może to dzięki temu że diody ostrzowe. Pozatym 10.7 to nawet oscyloskop powinien uchwycic. Jedyny problem jaki widzę w projekcie det stosunkowego to określenie odległości w jakiej obie cewki mają się od siebie znajdować (cóż pozostają eksperymenty), tak aby było przesunięcie faz o 90 st , no i jeszcze może być problem z prostownikiem (wstępnie do testów użyłbym diod Ge zamiast lampy ).
 • Tube radio receivers specialist
  Wywolany bylem do tablicy:

  Uklad ARCz - tak naprawde to on mierzy napiecie skuteczne odbieranego sygnalu. Wiec z jednej strony nieco sam podstroi. Ale rownie dobrze moze dazyc do odstrojenia. To moj najwiekszy zarzut co do tego ukladu.
  Moje zdanie - lepiej z tego zrezygnowac, a ten framgent ukladu dostosowac do sterowania oczka magicznego.

  Poniewaz chcarkterystyka czestotliwosciowo-napieciowa jest na tyle waska takiego wskaznika dostrojenia to oprocz sygnalizacji poziomu sygnalu niemaze dsokonale zastapi tez uklad wskaznika "zera FM" - sprawdzone w praktyce. (musi tylko dostarczac ujemne napiecie wyprostowane z w.cz.).

  Glowica - o co mi chodzilo? O to ze mieszacz samodrgajacy mi sie nie podoba. Ponado zawsze w takim ukladzie filtr p.cz. na wyjsciu jest udziwniony. Drugi mankament to niewystarczajace odseparowanie strojonego obwodu we wzmacniaczu w.cz od obwodu heterodyny.
  Wiecej problemow niz np. kaskoda na ECC88 (wieksza czulosc), a druga pdwojna triode zastosowanc jako oddzielna heterodyne plus mieszacz sumacyjny.
  Zalety - wieksza czulosc, latwiejsze mimo wszystko uruchomienie (mniej krytyczny dobor elementow), oraz mozliwosci uzycia zwyklego filtru p.cz.

  Stereodekoder - jego osiagi moga wynikac z dosc uproszczonej konstrukcji i nieco nietypowego rozwiazania. Ale wiele fabrycznych stereodekoderow lampowych i tak zagwarantuje separacje lepsza niz typowym stereofonicznym gadzecie typu miniwieza z choinka lampek (a na pewno na poziomie identycznym ze scalaki typu all-in-one - glowica p.cz. demodulator i stereodekoder PLL w jednej kostce).

  A zreszta np. w Lodzi RMF FM nadaje z tak kiepska separacja kanalow ze nie daje sie odroznic ich emisji od monofonii.

  Strojenie detektora stosunkowego - nie jest trudne. Naprawde nie jest trudne. Owszem nawiniecie cewek to sie zgodze. Ale radia lampowe stroi sie bardzo latwo i to bez wobulatorow. Niemcy podawali w dolaczonych do radii schematach opisy szybkiego i pewnego zestrojenie tlyko przy uzyciu miernika uniwersalnego!!!! (firma Saba montowala specjalne gniazdko ulatwiajce strojenie, Loewe-Opta wyprowadzala punktu pomiarowe jako ukryte cechy nitow mocujaych plytke z gniazdami).

  P.S. mam kilka odbiornikow radiowych. I np. odbiornik lampowy firmy Saba swoimi osiagami jesli chodzi o odbior na UKF'ie spowodwal ze moja dolna szcezka nie dosc ze spadla na podloge to jeszcze sie potoczyla kilak metro dalej....

  P.S.2 - superreakcja. Czemu nie. Prosty uklad, duza czulosc. Ale jest pwena wada, wszelkie podnosne w sygnale radiowym interferuja z czestotliwoscia wygaszania drgan. Odbior jest OK ale tlyko dla stacji monofornicznych. Tym stereofonicznym towarzyszy gwizd. Owszem mozna zwiekszyc czestotliwosc smaowygaszania ale spada czulosc i pogarsza sie selektywnosc. Kiedys zbudowalem taki odbiorniczek na jednym tranzystorze BF214 plus scalony wzmacniacz UL1490. Czulosc byla super. Odbieralem na peryferiach Lodzi stacje UKF z nadajnikow warszawskich.
 • Vacuum tubes specialist
  Co do gwizdania supereakcyjniaków-to mi się nie zgadza z praktyką. Mój supereakcyjniak z ECC85 nie gwiżdże przy odbiorze zetki, która na 100% nadaje stereo. Problem jest taki, że raczej nie da rady zrobić superreakcyjniaka z dekoderem.
  Dobry dekoder stereo na lampach jestem w stanie zrobić, to nie problem. Podobnie jak inne cuda na kiju. Tylko czy inni sopbie poradzą?
 • Level 25  
  Nie lubię superreakcji nie za to, że jest prosta (to jest zaleta) ale za to, że układ pracuje na granicy samowzbudzenia, a ja z definicji nie mam zaufania do tego typu układów, może to i dobre do walkie-talkie ale nie do pożądnego odbiornika. Co do Arcz to może poprostu zastosować syntezę i wówczas byłaby napewno zbędna (jak ktoś jest masohistą to może ją przecież zrobić na lampach - no nie :) )? Co się tyczy zastosowanej głowicy to mi się ona podoba - jest prosta, można co prawda wejście zrobić jako kaskodę, ale to wówczas na głowicę przypadłyby 2 lampy (a czy efekt końcowy byłby dużo lepszy ? ) -> lepiej je użyć gdzieś do toru audio, a do w cz użyć jakiś lamp "śmieciowych".

  Do AlekZ:

  Co się tyczy jeszcze strojenia odbiorników radiowych to żaden wobuloskop nie jest potrzebny, podstawowe narzędzia + trochę wiedzy w zupełności wystarczy.

  A jeśli wolno spytać na czym utknąłeś z tym detektorem ?
  Co do innych, to myślę że jak są zapaleńcami to sobie poradzą, jeśli nie to zawsze istnieje wcześniejsza, prostsza wersja. Udoskonalać układ należy stopniowo. Poza tym aby podjąć się tego wyzwania trzeba być zapaleńcem (odbiornik stereo można kupić za < 10zł), jak sam zauważyłeś to z góry nieopłacalne i nie warto tego robić.
 • Vacuum tubes specialist
  Utknąłem przy strojeniu. Ciągle były brzydkie zniekształcenia. Pozostaję przy swoim-dla mnie to nie było proste. Ale wszystkim życzę powodzenia.
  Co do lepszej wersji-prędzej czy później taka się narodzi.
  Nie mogę tutaj więcej odpowiedzieć, bo znów pewien supermoderator znowu stwierdzi, że coś reklamuję. Mam dość nieprzyjemności.
 • Level 25  
  Eee, tam z tą reklamą to przesada. Osobiście nawet nie mam tego artykułu, pamiętam jedynie to i owo jak go przeglądałem - sorki, ale dla jednego wartościowego artykułu raczej żadko kupuję gazetę, biorąc pod uwagę jeszcze fakt że nie byłem do końca przekonany o sensowności podejmowania się tego wyzwania. Przekonało mnie do tego dopiero stwierdzenie o wykożystaniu lamp "śmieciowych", a i tak myślę raczej o własnej konstrukcji ( jest przy tym trochę zabawy, a i całkiem niezła kopalnia wiedzy ), dlatego też ciągnąłem ten wątek aby rozeznać się trochę w sytuacji i nie popełniać durnych błędów. Naprawdę, nie widzę w tym żadnej reklamy - coś ci moderatorzy są trochę nadwrażliwi.
  A i jeszcze pytanie jeśli wolno, na jakich diodach to robiłeś (lampowej czy germanowych) ?

  Pozdrawiam wszystkich, nawet tych nadwrażliwych :wink:
 • Vacuum tubes specialist
  Próby z detektorem stosunkowym przeprowadzałem na diodach germanowych. Jeśli zaś pytasz o stereodekoder to pracują tam diody lampowe EAA91
 • Tube radio receivers specialist
  No wlasnie czemu nie.
  Glowica UKF - prosta
  Brak innych cewek - niska posrednia czestotliowsc to uklad wzmacnziacza tylko z elementami RC.

  Prosze obejrzec:
  http://www.users.bigpond.com/cool386/pcrx/pcrx.html

  Ale sa wady. Niska czestotliwosc p.cz. uniemozliwa podpiecie steredoekodera. Mozna ale trzeba ja podwyzszych do okolo 500kHz.
  Ale wtedy mamy klopoty z pojemnosciami wewnetrznymi lamp i montazowych. Na pewno mniejsze rezystancje w obwodach anody a wiec mniejsze wzmocnienie.

  Co mozna ulepszyc? Mozna dac klasyczna glowice z p.cz. 10.7Mhz. Za raz za nia dac druga przemiane na lampie ECH81. Co zyskamy - eliminacje zaklocen czestotliwosci lustrzanych.

  Mozna podejsc inaczej, np. dac filtr aktywny a potem wzmacniacz szerokopasmowy. Naprawde szerokie pole do wlasnych inwencji.

  A moze dac synchroniczny detektor za takim stopniem i zrobic demodulator ze zliczaniem imulsow... sorry chba przrsadzam, ale detektor synchroniczny nie daje mi sposkojnie zasnac. Ma wiele zalet - zaden inny super hiper nowoczesny tuner nie odbierze czysto slaba stacje na tle silnej. A synchrodetektor to umozliwia.

  I jeszcze jedno - nieprawda jest ze radia lampowe UKF chodza zle. Mam takie radio SABA i powiem ze wiekszosc typowych nowoczesnych odpornikow (w tym miniwieze z bajerami) nie potrafia temu radiu dorownac jesli chodiz o ilosc czysto odbieranych stacji.

  A takie radio ja to na schemacie zrobie. A tym ze rozbuduje glowice. Beda w uzyciu triody 6S4P dwa mieszcze na 6F1P i reszta na radzieckich subminiaturkach 6Ż2P, 6Ż5P.
 • Tube radio receivers specialist
  No wlasnie a jak Tboie sie podoba taki ukladzik:

  To klasyka. Czysta klasyka:

  http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Leon-UKW-Tuner/UKW-Tuner.htm

  Stereodekoder lampowy.
  Klasyka i prostota. ale pomysl z synchornizowanym generatorem LC w projekcie Alka jest super. Moze warto zrobic hbryde synchronizowanego generatora LC i stopnia wyjsciowego z regulacja separacji..... Chyba warto.

  A tu cos w stylu Twojego projektu:
  http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/U...inkelmodulation/Phasenwinkeldiskriminator.htm

  Tylko ta EQ80.......

  Ale moze warto podpatrzec detektor na EH81:

  http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1963_12_1.htm
 • Tube radio receivers specialist
  Hmmm alekZ powiedzial polprawde. On mogl miec czysty odbior.
  Czemu - mieszka blisko nadajnikow, ponadto mogl dobrac wyoska czestotliwosc samowygasznia drgan.

  Czyli mamy lekarstwo na problem. Ale jest pewne ale. Wraz ze zwiekszaniem czestotliwosci samowygasznia pogarsza sie czulosc odbiornika. Zmniejsza sie selektywnosc.

  Innym rozwiazanie jest zastosowanie przemiany i wybor p.cz. rzedu 3MHz.
  Uklad czulszy .... Slektywniejszy, nie zakloca.

  Jelsi jedna ktos sie decyduje na taki odbiornik - prosze bardzo:
  http://www.jogis-roehrenbude.de/Bastelschule/UKW-Pendler-Radio/UKW-Pendler.htm

  W sumie wariacja ukladu zwanego Fremodyna.

  A i jeszcze jdno - prosty detektor superrekacyjny podlaczany na wyjscie glowicy UKF'u: http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/UKW-Phasenwinkelmodulation/Plan3.jpg
 • Vacuum tubes specialist
  Uważam, że temat jest wart dalszego drążenia. Liczę, że znajdą się odpowiedni ludzie, którzy zrobią coś pożytecznego.
 • Level 25  
  Ma ktoś może jakiś link do schematu lampowego synchrodetektora ?
 • Tube radio receivers specialist
  Najpierw radio Koerting Royal Syntektor.
  To radio wysokiej klasy i zastosowano w nim detektyor synchroniczny.
  Owszem jest trosze rozbudowany (w celu porawy osiagow).
  Opis zawiera oprocz suchego opisu rowniez metode zestrojenia tego demodulatora. I to zestrojenia bez konicznosci uzycia wobulatora i innych drogich przyrzadow. Niestety opis po niemiecku :( Wiec jest to cenny material nawet dla tych co niekonicznie chca taki zbudowac z uzyciem lamp!!! Dlatego warto sie z nim zapoznac

  Dodam ze pomiedzy stacjami jest cisza. Generator synchroniczny w wolnym przebiegu nie wykazuje modulacji FM. Stad cisza. Dla tego ukladu wystarczy tylko 30% roznicy w poziomach syngalow pracujacych na tej samej czestotliwosci aby selektywnie wyeliminowac zaklocenia od slabszej stacji. Tego nie zagwarantuje nowoczesny scalaczek do odbiornika FM!!!!. Wiec ideal dla odbioru slabszych stacji UKF!!!. Hmm az sie marzy poDX'owac na UKF'ie .....

  Ponadto podaje link do swietnego podrecznika z teoria budowy odbiornikow FM. Tez niemiecki.... W nim, pod koniec, znajdziecie detektor synchroniczny (znacznie prostszy), jak rowniez detektory na lampach elektropromieniowych, nonodzie i innych specjalnie zaprojektowacnych do tego celu. Z innych ciekawosktek detektor FM z wykorzystaniem "linii dlugich". (hmm a czemu nie, zamiast cewek odcinki przewodow koncentrycznych....)

  Wiec:
  Opis czesci AM radia Syntektor - alternatywny link

  Opis czesci FM radia Syntektor - alternatywny link

  Teoria odbiornikow FM - alternatywny link