Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacja Windows na Toshiba Portege M200

viper19861 09 Maj 2008 12:52 11553 15
  • #1 09 Maj 2008 12:52
    viper19861
    Poziom 15  

Proszę o pomoc

Posiadam Tablet Toshiba Portege M200. Jak wiadomo nie posiada on wewnętrznego napędu FDD / CD. Posiadam do niego zewnętrzny napęd CDRW firmy Iomega podłączany przez USB (sprawdzany z innym komputerem i jest 100% sprawny) . Proszę o pomoc jak uruchomić za jego pomocą bootowalna płytę windows XP. Próbowałem zmiany ustawień w biosie, bootowania przez F12 ale ciągle wyświetlany jest komunikat:

Insert system disk in drive. Press any key when ready...

Będę wdzięczny za wszelką podpowiedz. Kamil

0 15
  • #2 09 Maj 2008 13:22
    447988
    Usunięty  
  • #3 09 Maj 2008 16:26
    wegeras
    Poziom 14  

Mam takiego laptopika, więc zacznijmy:

1)System można postawić tylko z dedykowanego cd-romu toshiba na pcmcia lub ze stacji dokującej.

2) xp-ka możesz postawić przez sieć -tftpd32 +dos z obsługą usb lub sieci ewentualnie za pomocą win2k/win2k3 server ed. i usługę ris.

3) na szybko : wyjmujesz dysk z laptopa -jest pod zaślepką z odciśniętym kółkiem, przypinasz przez przejściówkę do stacjonarnego komputera, instalujesz na nim jakiegoś jakiegoś dosa lub win95/98 i kopiujesz nań do katalogu głównego folder i386 z płyty instalacyjnej xp . Przekładasz napęd spowrotem, odpalasz dosa lub uruchamiasz 95/98 w trybie msdos i dajesz po kolei:

c:
    cd i386
    winnt

Rozpoczyna się proces instalacji xp.

Laptopa można też zabotować z karty SD, ale niestety wyłącznie z takiej, która została sformatowana w programie narzędziowym Toshiby (program działa tylko na xp i karcie włożonej w czytnik M200) Karta sformatowana do bootowania w innym programie narzędziowym nie będzie działać.

Potrzebujesz supportu? gg 8072211

pzdr

Sławo

0
  • #4 14 Maj 2008 13:46
    eszm
    Poziom 10  

Witam
    Wszystko działa tylko w ten sposób trwa to bardzo długo.
    Czy można obejść ten tryb DOS i przejść od razu do instalacji XP.
    Chodzi o to że gdy startuje w DOSie przez winnt z i386 to kopiuje przez ok 4 godź. i później dopiero instaluje XP.
    Pozdrawiam właścicieli PORTAGA M200

0
  • #5 14 Maj 2008 13:52
    viper19861
    Poziom 15  

Ja zastosowałem także sposób z dosem. Trwało to jak kolega zauważył długo ale nareszcie działa. Myślę teraz nad tym czy instalacja z utworzonej na tej Toshibie karty SD będzie następnym razem szybsza?

0
  • #6 14 Maj 2008 17:00
    eszm
    Poziom 10  

Witam
    A czy kolega uruchomił tem moduł dotykowy?
    Ja za cholere nie moge!
    Czy to trzeba jakis sterownik czy coś innego?
    Nie wiem jak to uruchomić?

0
  • #7 14 Maj 2008 20:26
    wegeras
    Poziom 14  

Panowie, by kopiowało znacznie szybciej trzeba przed uruchomieniem winnt.exe odpalić smartdrv.exe -do zalezienia na płycie win98 lub w sieci :)

Co do sterowników do digitalizera poszukajcie na stronie :

http://www.wacom.com/productsupport/select.cfm

wybieracie tablet pc, a potem system operacyjny.

Aby digitalizer działał zaraz po instalacji systemu powinniście kupić windows xp tablet edition.

tip;
    Toshiba wysyła zarejestrowanym użytkownikom płytki recovery bezpłatnie, więc jeśli macie nalepkę z licencją xpte na dole obudowy z uzyskaniem odpowiedniej wersji systemu nie będziecie mieli problemu.

@viper19861

zapomnij o instalacji z karty pamięci -po zabootowaniu z niej NIE MASZ dostępu do dysku twardego. Istalacja xp owszem się rozpocznie ale będziesz mógł zainstalowac tylko na karcie pamięci. Karta pamięci formatowana w programie Toshiby jest widziana jako dyskietka:

1,44mb jest widziane jako dysk A:
    reszta karty jest ustawiana pod DOS-em jako dysk C:
    inych dyskow nie widać -sprawdzono volkov comaderem

Linuxa nie probowałem stawiać z kakrty pamięci -zainstalowałem ubuntu -boot via tftpd32 i reszta zassana z internetu.

Na SD możesz postawić kolibrios i pobawić się troszkę

pzdr

Slawo

0
  • #8 15 Maj 2008 06:22
    eszm
    Poziom 10  

witam
    Oczywiście że uzyłem SMARTDRV i to trwało 5 Godz.
    Za pierwszym razem bez w/w to po 17 godz wyłaczyłem bo już było rano.
    A czy ze zwykłego XP PRO można zrobić wersję tablet.
    Pozdrawiam

0
  • #9 15 Maj 2008 07:54
    wegeras
    Poziom 14  

Ciekawie kolega prawi, ze smartdrv wyrabia się w 5-8 min, bez kilka godzin.

Możesz też instalować przez winnt32 z poziomu win 95/98 lub wyższych.

Nie da się uaktualnić systemu z wersji home/pro do tablet,
    więcej jest tu:
    http://support.microsoft.com/kb/327160

Win xp tablet ed. zawiera sie na 2 płytkach cd lub 1 dvd, wersja eng, z tego co wiem można spolonizować przez mui, ale nie próbowałem.

Z witryny microsoftu warto zainstalować dodatki Experience Pack i Education Pack -dochodzi w nich fajny schemat wyglądu i dużo ciekawego oprogramowania, mozna min. pisać po pulpicie.

0
  • #10 26 Maj 2008 12:23
    eszm
    Poziom 10  

witam
    Ściągnąłem z netu jakiś system tablet na dwóch płytach i nie mam pojęcia co dalej z tym robić. Na pierwszej jest zwykły XP a na drugiej katalogi z i386. tylko co z tym dalej zrobić?
    Wszędzie znajduję tylko takie płytki.
    Instalacja z pierwszej nie pyta o drugą płyte.
    Czy ktoś wie co z tym dalej zrobić lub ma jakiś inny sposób na Windows XP Tablet w Toshiba Portage M200?
    Proszę o Pomoc.

0
  • #11 27 Cze 2008 15:18
    teresinski
    Poziom 1  

do kolegi eszm

instalator systemu zapyta o drugą płytkę jeżeli wpiszesz prawidłowy cd-key Windows XP Tablet Edition
    co do spolszczenia win tablet to prócz MUI Pack (polonizuje zwyklego xp-ka) musimy zainstalowac jeszcze multilanguage pack win xp pro tablet edition, sprawdzone i dziala pięknie (polskie ogonki)
    PS: Nikt nie wymienił jeszcze w tym wątku innego, na dobrą sprawę dosyć prostego sposobu na instalkę systemu w M200, mianowicie WIN 2003 Server i usługa RIS (instalka przez LAN)

0
  • #12 09 Lip 2008 15:09
    Lumpek
    Poziom 9  

Witam. Panowie mam podobny problem z toshibą satellite pro 2100. Siadł mi napęd, dyskietka uszkodzona po zalaniu, więc przejsciówka do dysku, podłączyłem pod stacjonarny, skopiowałem z dyskietki startowej kawałek dosu i płytę z xp. przełozyłem spowrotem dysk do laptopa. Instalator poszedł kopiował się kilkanaście godzin bo bez smartadrv no i...... zrestartował się sam (chyba) no i niestety widzę wiersz poleceń dosu z dysku starowego, czyli jestem w punkcie wyjścia. co robię źle???

0
  • #13 27 Lip 2008 14:09
    josef1402
    Poziom 12  

Witam moze ktos wie co trzeba wpisac w pole: boot file
    Prubuje postawic xp z sieci mam postawiony serwer na stacjonarce, laptop łaczy sie z serwerem DHCP (czyli serwer przydziela mu adres i idt.)
    Podawałem sciezke do CD i katalogu i386 a w pole boot file wpisywałem winnt.exe , winnt32.exe . setup.exe ale to juz z CD.
    Przy nie których wpisach mam bład pliku a przy nie których nie mam zadnej odpowiedzi

0
  • #14 27 Lis 2008 11:56
    multixx
    Poziom 2  

Witam - może ktoś mi pomoże - nie mogę uruchomić opcji formatowania karty SD oraz tworzenia bootowalnej karty SD. Soft kilka razy instalowałem, reinstalki windowsa i instalacja sterowników od nowa i nic. Raz mi się udało instalując (o dziwo) SD Utility dedykowane do Visty 32bit. Potem musiałem znowu robić reinstalkę ze względu na wymianę dysku i teraz za diabła nie moge tego uruchomić. wyskakuje błąd:

soft Toshiby nie widzi karty:

Jeśli ktoś wie o co chodzi to proszę o wskazówki. Pozdrawiam

System to Windows XP Pro + SP2

Taka ciekawostka - ostatnio chciałem wymienić w moim M200 poczciwego Baniasa 1,6 GHz na Dothan 1,8 GHz i niestety okazało się że coś blokuje nowy procesor na mnożniku x6 .... ;-) czili około 596 MHz. W biosie zniknęła opcja ustwień speedstep .... Prosiaczki... .

0
  • #15 07 Sty 2009 07:39
    viper19861
    Poziom 15  

Jeśli ktoś zna odpowiedz na moje pytanie proszę o konkretna jednoznaczną odpowiedz: Czy da się przerobić windows xp tak aby w tym laptopie działał ekran dotykowy i pełnił funkcje tabletu? Powinienem mieć na nim windowsa tablet edition (oryginalna naklejka z licencja) ale z znikąd nie mogę dostać płyty z instalacja.

0
  • #16 07 Sty 2009 08:25
    multixx
    Poziom 2  

Kiedyś można było zamówić płytki recovery z tej strony:

https://backupmedia.toshiba.eu/landing.aspx

wystarczyło podać nr seryjny laptopa i za niewielką opłatą dostawałeś caly zestaw.

Co do funkcjonalności digitizera to wystarczy wejść na stronę wacom jak to ktoś wcześniej napisał i tam się doszukasz sterowników. Ewentualnie proszę tu:

http://strony.toya.net.pl/~tosiula/PenTablet_505-7.rar

link czynny przez tydzień. Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo