Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning radia Stolica

tigerek 09 Maj 2008 18:10 12982 32
  • Tuning radia Stolica

Witam!
    Dużo szukałem i czytałem na tym i innych forach jak sprawić, żeby stary lampowiec odbierający na długich falach działał na FM. Sprawa niby prosta a jednak wiele tematów powstało na ten temat i nie wszystkie wyjaśniają jak to zrobić komuś kto nie do końca chwyta tajniki elektroniki.
    Ja przerabiałem OR Stolica i było mi o tyle łatwiej, że ma ono wyjście na gramofon i to z niego skorzystałem. Jak to było:
    Kupiłem jakieś analogowe radio za 12zł w sklepie ze wszystkim, rozbebeszyłem i pokrętło strojenia sprzęgłem z kondensatorem nastawnym Stolicy. Potem umocowałem reszte radyjka FM co ukazują zdjęcia. Zamiast głośnika wpiąłem się do wyjścia gramofonu. twarz tylko dodatkowe zasilanie dla odbiornika FM ze starego zasilacza i antenka dolutowana do mosiężnych ozdobników Stolicy i "szafa gra".
    Nie ingerując za bardzo w zabytkowym odbiorniku uzyskałem piękne lampowe brzmienie zakresu FM. Poniżej zdięcia z kolejnych etapów prac.
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica
    Tuning radia Stolica

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tigerek
    Poziom 10  
    tigerek napisał 24 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2006 roku.
    Koleszek1
    Poziom 11  
    Szkoda spapranego radia. Jeśli chciałeś FM, to trzeba było zrobić niezależny moduł wpinany na wejście gramofonowe, a nie ingerencję we wnętrze odbiornika.. Dla mnie to profanacja, a nie tuning. To tak, jakby do Stradivariusa dołączyć przetwornik piezoelektryczny...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    romek77r
    Poziom 16  
    No ekipa Triody :D

radyjko bardzo ladne - szkoda tylko, ze zostalo przerobione na "lepsze"
    Doktor5
    Poziom 19  
    Witam!

To jest w czystej postaci bluźnierstwo. Obudowa ładna a w środku chińska zabawka jak radio grało to wystarczyło podpiąć pod antenie konwerter na FM.

Pozdrawiam!
    EBC41
    Poziom 28  
    No właśnie tuning, ten sam z którym walczy się na stronie Unitra EU. tigerek mógłby być bardziej ambitny i zaprojektować własną głowicę UKF i demodulator FM, niestety obawiam się że leży to poza jego wiedzą z zakresu elektroniki.
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Jezeli Autorowi tematu odpowiada jakosc dzwieku z tego "radyjka" oraz odbior stacji radiowych to OK - wazne ze dziala i w 100% spelnia swoje zadanie. Jak juz Koledzy wyzej wspomnieli zadne to DIY (choc diy to "zrob to sam" , a Ty tak zrobiles ;) ). Licza sie checi.

Pozdrawiam.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Popieram przedmówców, szkoda robić takie rzeczy... Dobrze, że całą przeróbkę da się jeszcze cofnąć.
    Można sobie tuningować jakieś sony czy inne japońce, ale nie stare polskie radia, ktore mają teraz wartość muzealną!
    radiomechanik
    Poziom 23  
    pojęcie "tunning" zawsze mi się tylko kojarzy z ospojlerowanym BMW z doczepionym kawałkiem chromu do rury wydechowej ... co do tematu - to profanacja lampy - już lepiej byłoby samemu chocby zrobić odbiornik FM na TDA7000 - prymitywnie prosta konstrukcja z tylko jedną cewką i wychodzi z tego przyzwoitej jakości sygnał ... całość można przyrównać do zamontowania katalizatora do starej "Warszawy" (samochodu) - to już lepiej wziąść taką obudowę i do środka włożyć zawartość przyzwoitej jakości amplitunera np 9100 prod Kasprzaka - bo oryginalnie jest to paskudna blaszana konstrukcja koloru khaki - coś jakby stylizowane specjalnie do koszar :-)
    tigerek
    Poziom 10  
    Panowie może z tym tuningiem to przesadziłem ale nie jestem elektronikiem a chciałem żeby to radio cieszyło jeszcze parę osób w moim domu. Łatwo Wam elektronikom mówić: zrób konwerter. wepnij do wzmacniacze m.cz. czy coś tam. Ja kocham antyki i nie od dziś odrestaurowywuje meble i militaria, ale powtarzam to co napisałem w pierwszym poście: to jest rozwiązanie dla laika jak najmniej ingerujące w oryginalność OR. Oprócz trzech otworów na mocowanie odbiornika FM cała konstrukcja radia jest nienaruszona. Dlaczego większość tutaj ma tak skrajnie konserwatywne poglądy? Łatwo profesjonaliście krytykować ambitnego laika...
    mdm150
    Poziom 26  
    Witam!
    Nie rozumiem zbytnio waszej krytyki pod adresem autora. Przecież konstrukcja nie została tknięta, a został dodany tylko blok z ukf-em. Na czym zrobiony jest ten blok to już inna sprawa.
    maras77
    Poziom 20  
    mdm150 napisał:
    Witam!
    Nie rozumiem zbytnio waszej krytyki pod adresem autora. Przecież konstrukcja nie została tknięta, a został dodany tylko blok z ukf-em. Na czym zrobiony jest ten blok to już inna sprawa.

Też tak myślę.

W sumie radio nie zostało trwale uszkodzone, po prostu coś mu się do kondensatora nastawnego przykleiło :]

A może dzięki temu radio nie poszło na śmietnik lub do piwnicy i nadal cieszy oko i ucho.
    Żychw@
    Poziom 16  
    maras77 napisał:

może dzięki temu radio nie poszło na śmietnik lub do piwnicy i nadal cieszy oko i ucho.

Otóż to! O jakiej profanacji lampy mówicie?? Profanacja lampy miała by miejsce gdyby był wymieniony cały środek, a tutaj tylko dodano podzespół i nic się nie stało złego, zawsze można to cofnąć!

Gratuluje pomysłu, sam chciałem się zająć moją starą Unitrą...
    Koleszek1
    Poziom 11  
    Faktycznie, maras77 ma rację. Kiedyś w kinie usiadłem nieopatrznie na gumie do żucia (zużytej) i wyglądało to podobnie...
    komandor64
    Poziom 25  
    Wiele hałasu o nic... Ważne , że działa i zachowało swój oryginalny wygląd. Bo watpie by tak się stało po doczepieniu konwertera FM *hello for doktor5 ;-) ). Mi się osobiście podoba :-). A skoro w domu jest sprawne radio bez FM to po kiego grzyba kupowac nowe skoro takiego staruszka mozna zaadaptowac do dzisiejszego uzytkowania? Niektórzy z userów by sie nadawali do muzeum... jako kustosze :-). Tyle, że dla mnie liczy się jeszcze funkcjonalność....
    EBC41
    Poziom 28  
    :arrow: komandor64
    No to jesteś w błędzie, doczepienie dodatkowej głowicy UKF i demodulatora FM w cale nie musiało by się wiązać ze zmianą wyglądu zewnętrnego, przy starannym wykonaniu nikt by się nie zorientował że cokolwiek było ruszane. Widziałem już w internecie parę opisów ze schematami na wykonanie kompletnego toru odbiorczego (stopień w.cz. i p.cz.) UKF FM przy zastosowaniu lamp elektronowych. Taka przeróbka miała by wtedy sens, bo właśnie wtedy zachowano by lampowe brzmienie. Schodź w sumie to i tak było by to upchanie 2 OR w jednej obudowie, o przeróbce samej elektroniki Stolicy tak żeby umożliwić jej odbiór UKF FM raczej trzeba będzie zapomnieć, do tego potrzeba by było ogromnej wiedzy a efekt byłby trudny do przewidzenia
    mlody91
    Poziom 20  
    tigerek napisał:
    Panowie może z tym tuningiem to przesadziłem ale nie jestem elektronikiem a chciałem żeby to radio cieszyło jeszcze parę osób w moim domu. Łatwo Wam elektronikom mówić: zrób konwerter. wepnij do wzmacniacze m.cz. czy coś tam. Ja kocham antyki i nie od dziś odrestaurowywuje meble i militaria, ale powtarzam to co napisałem w pierwszym poście: to jest rozwiązanie dla laika jak najmniej ingerujące w oryginalność OR. Oprócz trzech otworów na mocowanie odbiornika FM cała konstrukcja radia jest nienaruszona. Dlaczego większość tutaj ma tak skrajnie konserwatywne poglądy? Łatwo profesjonaliście krytykować ambitnego laika...

W pełni popieram kolegę, jeżeli odpowiada mu takie rozwiązanie to wszystko jest OK. Jak dla mnie pomysł jest dobry.. Jak dla mnie liczył by się tylko wygląd zewnętrzny, bo i tak mało kto by mi zaglądał do środka aby sprawdzać co tam jest. Posty typu "to bluźnierstwo" itp. są całkowicie bez sensu. Autor jest laikiem, zrobił tak jak umiał więc nie ma co "srac" krytyką, że to... że tamto...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Esiaczek
    Poziom 16  
    Popieram pomysł. Jest to co prawda dziwne zestawienie, ale radio zamiast stać, to nadal gra i pewnie bardzo ładnie. Nikt nie powiedział, że stopnie w.cz i p.cz mają być dwudziestopniowe i wykonane na starych podzespołach, bo inaczej będzie źle grało. Bardzo często można znaleść bardzo proste radyjko FM z dobrą czułością i selektywnością. A jeśli i ktoś by to zrobił od podstaw to może być z siebie dumny, autor tego pomysłu niema aż takich zdolności, ale zrobił co zamierzał. Radio gra i napewno jak ktoś go posłucha nie będzie od razu myslał, że siedzi tam tuner made in china. Co w takim razie powiecie o radiach retro Elty :)
    radiomechanik
    Poziom 23  
    Kolego "Tigerek" - wszelkie słowa krytyki czy pozytywnej czy negatywnej na forum - jest to nauka . Tak się zdobywa doświadczenie w tej materii . Wszystko zależy od tego czy jest się elektronikiem amatorem (całkowicie w pozytywnym znaczeniu) czy też zawodowo się człowiek tym para . W szkole - nauczyciele zwodu i na warsztatach niejednokrotnie besztali mnie i miejszali z "błotem" - przydało się :-) Co do sentymentu do lamp - mam to szczeście że jeszcze pamiętam epokę powszechnego użytku lamp i wypierania ich przez półprzewodniki w różnej formie . Fakt jest faktem - lampy się nie oszuka - jeżeli sygnał pochodzi wprost ze źródła - mikrofonu czy tez przetwornika gitarowego ... A co do odbiornika radiowego - przekazywany sygnał i tak jest wielokrornie przetwarzany cyfrowo i dopiero na analog zamieniany przy wejściu na modulator nadajnika - a często z przetwornika do nadajnika leci linią symetryczną kilkadziesiąt metrów drogą kablową .
    tigerek
    Poziom 10  
    radiomechanik napisał:
    A co do odbiornika radiowego - przekazywany sygnał i tak jest wielokrornie przetwarzany cyfrowo i dopiero na analog zamieniany przy wejściu na modulator nadajnika - a często z przetwornika do nadajnika leci linią symetryczną kilkadziesiąt metrów drogą kablową .

Więc z ciekawości koledzy elektronicy czy dźwięk odbierany przez radio lampowe będzie się w takim przypadku znacznie różnił od tego na odbiorniku tranzystorowym?
    Cóż jestem wdzięczny za każdy post w tym temacie, pozytywny i negatywny. Co do odbiornika FM to ma bardzo ładne brzmienie i łapie więcej stacji niż duża wieża JVC stojąca poprzednio na tym samym miejscu. A efekt 100 razy piękniejszy.

Pzdr :boss:
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pawol
    Poziom 22  
    Veehraz napisał:
    Jak mógł uzyskać lampowe brzmienie z tego, co najpierw wydostaje się z tranzystorów w tym chińskim radyjku?

Ano tak samo jak ze wzmacniacza podłączonego do CD:)

Dobrze, że nie wyprułeś środka i całkiem jakiegoś shita tam nie wstawiłeś
    tigerek
    Poziom 10  
    No bez przesady wypruwać środek z w 100% kompletnego i sprawnego radia to by chyba na kryminał zasługiwało. Jestem dumny, że radio jest kompletne a przy renowacji to tylko bezpiecznik wymieniłem i linkę do wskazówki skali. Więc moja konstrukcja ma na celu jak najmniejszą ingerencję w oryginał stąd takie a nie inne rozwiązanie.
    sawaq
    Poziom 11  
    Witam wszystkich, nie mam zamiaru ani komu dokuczyć czy krytykować ale ciekaw jestem ile osób obstających przy lampowym brzmieniu jest w stanie rozpoznać źródło nie widząc go (i to wystającej lampy) a jedynie słysząc dzwięk nie mówię o sprzęcie wysokiej klasy, moim zdaniem jest to zaledwie parę procent słuchaczy. Powiem szczerze że bawią mnie dywagacje na temat sprzętu wykonanego na lampach, w moim przekonaniu to trend czy moda a nie jakość którą mało kto doceni. Co do konstrukcji padła krytyka i porady. Kolega miał pomysł i go zrealizował, dalej radio będzie cieszyć oko i ucho zamiast niszczeć na strychu (np. jak u mnie :cry: ) Może kij w mrowisko ale to moje zdanie na temat, źle robi kto nic nie robi. Pozdrawiam.
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Zgadzam się z kolegą sawaq. Mnie też bawią uwagi niektórych na temat lamp. Pewnie jak wykonałbym dwa identyczne radyjka na jakichś scalakach i do obudowy jednego z nich wstawił bym ze 3 lampy do ozdoby i dając do odsłuchania nie jednej osobie, ocenili by, że lepiej gra te z lampami, bo to w końcu lampowe...
    Autor po prostu chciał, żeby zabytkowe radio nie służyło tylko do ozdoby, ale żeby można go było posłuchać, i zrobił to najlepiej jak umiał. Nie popełnił takiego błędu jak ja i nie zniszczył zabytkowego radia. Zniszczone prze zemnie radio nazywało się chyba Kariotka o ile się nie mylę. Było dość duże z 3 głośnikami w środku, z zewnątrz z przodu maskownica z białego materiału. Klawisze jasne z ebonitu i w górnym prawym rogu "magiczne oko". Miałem wtedy ze 12lat a do teraz żałuję.
    rafixs
    Poziom 24  
    Witam.
    Bardzo dobry pomysł - popieram , ja też szukam takiego radia na przeróbkę.
    pozdro :shii:
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Nie rozumiem, czemu niektórzy z uporem godnym lepszej sprawy ciągle o tej jakości. Wiadomo, że jakość odbioru, zwłaszcza AM jest taka, a nie inna.
    Stare radia, zwłaszcza przystosowane tylko do odbioru AM nie mogą mieć bardzo wysokiej jakości odtwarzania, gdyż szerokość pasma dla AM to 9kHz.
    Jeśli ktoś chce mieć nie wiadomo jaką jakość odbioru, RDS itd. to proszę bardzo- niech sobie postawi współczesny tuner.
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    Wchodząc tutaj pomyślałem że znów jakiś łebek rozwalił zabytkowe radio (które to radia kocham) i wsadził tam krzemowe bebechy.
    Tutaj autor postąpił inaczej za co go chwalę bo nie zniszczył radia tylko dołożył odbiorniczek nie ingerując w oryginalny układ elektryczny.
    Potępiam (jako Triodowicz :) ) rozbieranie starej radiotechniki, już parę Pionierków poszło pod młotek ,to niedopuszczalne!!! To co zrobił kolega jest bardzo dobrym pomysłem.
    Pozdrawiam!
    tigerek
    Poziom 10  
    Mogłem zrobić to inaczej. Np. do odbiornika FM dorobić mały nadajnik AM i ten zestroić ze Stolicom i cieszyć się jednym kanałem. Poniżej wklejam link do filmiku pokazującego ile stacji i jak czysto odbiera moja skromna przeróbka nazwana niefortunnie Tuningiem :D

http://pl.youtube.com/watch?v=f0MFUQIkzsk