Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rozgałęźnik?

09 Maj 2008 18:27 5429 12
  • Poziom 11  
    Witam

Chce "wpuścić" sygnał z modulatora w "kabel" mojej instalacji TV/SAT.
    Dodatkowo (ale to już mniej ważne bo nie w tej chwili) "rozgałęzić" sygnał na inne gniazda.
    Myślę, że najlepiej to pokaże rysunek:

Jaki rozgałęźnik?

Kolorem czerwonym narysowałem elementy które chce dołożyć do istniejącej instalacji.
    Dodam, że mogę to zrobić tylko na tym zaznaczonym odcinku kabla.
    Zasilanie wzmacniacza TV (12V) pobierane jest z tunera SAT. W kablu biegną więc wszystkie sygnały R/TV/SAT i zasilanie.

ps. Pan z firmy "Dipo*" stwierdził, że Nie ma możliwości aby podłączyć dwa gniazda RTV-SAT do jednego kabla., więc o radę proszę Was :-)
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Twój schemat jest niemożliwy do wykonania.
    Dodatkowe gniazdo można dołożyć ale sygnał satelitarny możesz podłączyć tylko do jednego tunera.
    Przerobiłem schemat tak jak powinno to wyglądać.
    Element 1 rozgałęźnik tv-sat
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_satelitarny_1_2f_signal_R85122.htm
    Element 2 rozgałęźnik z przejściem napięcia do wzmacniacza umieszczonego w antenie naziemnej
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm
    Jaki rozgałęźnik?
  • Poziom 11  
    Oczywiście zdaje sobie sprawę, że tuner sat. może być tylko jeden na takim schemacie (zapomniałem o tym napisać).
    Problem w tym, że nie mogę ingerować w kable poza strefą środkową. Czyli Twój pomysł byłby ok tylko cały problem żeby umieścić rozgałężnik (2) niżej, a tego chyba nie można zrobić z tym typem rozgałęźnika. Więc problem nadal nie rozwiązany :-(

PS. Rozgałęźnik (1) jest OK.
  • Poziom 11  
    Naprawdę nie ma możliwości rozwiązania mojego problemu? Nikt nie wie?
    Podciągam temat :-)
  • Poziom 23  
    Witam jeżeli starczy sygału to tak :
    sumujesz na zwrotnicy np. takiej : http://tels.pl/?p=productsMore&iProduct=75&sName=zworotnica-rtv-sat
    a do podziału założyć rozgałęźnik SAT , gdzie na jednym wyjściu będzie power Pass , z dobrych to np. R-20 Telmor .
    Jeżeli sygnał masz wystarczająco dobrej jakości to spokojnie zadzoiała ale jakby było mało warto dołozyć po zsumowaniu wzmacniacz przelotowy RTV/SAT : http://tels.pl/?p=productsMore&iProduct=94&sName=wzmacniacz-rtv-sat-przelotowy-triax .

Pozdrawiam Marcin
  • Specjalista elektryk
    Witam

:arrow: pajo21

Tak się zastanawiam - jeżeli w pierwsze miejsce wstawić rozgałęźnik SAT - odwrócony jako sumator, jedno wyjście w "dół" do gniazd - na drugim separator galwaniczny + filtr pasmowy (najlepiej kanałowy przepuszczający tylko kanał modulatora) Teoretycznie zadziała - w praktyce różnie - generalnie przy stosowaniu zwrotnic RTV/SAT zawsze miałem problem z zakłóconym przynajmniej jednym kanale w paśmie TV - tutaj jest jeszcze bardziej "namieszane".

Pzdr
  • Poziom 35  
    Witam

@kasprzyk

Odwrócony rozgałęźnik SAT nie przepuści zasilania do konwertera.W takim rozgałęźniku są blokady napięcia w postaci diod i przepuszczają napięcie tylko w jedną stronę.
  • Specjalista elektryk
    OK - wierzę na słowo ;) ale jak będę miał okazję to potestuje kilka :)

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Marcin91 napisał:
    Witam jeżeli starczy sygału to tak :
    sumujesz na zwrotnicy np. takiej : http://tels.pl/?p=productsMore&iProduct=75&sName=zworotnica-rtv-sat

..ale nie wiem czy tak można. Zauważyłeś, że sumuje ona sygnały z zakresu R/TV (to ok bo z modulatora) i z zakresu SAT (a tu już nie jest tak różowo bo mam tam też sygnały z R/TV i boje się, że może wyciąć te sygnały jakiś filtr w tej zwrotnicy).

Szukałem sumatora ale wszędzie jest albo na wejściu TV/TV albo TV/SAT.
    Nie znalazłem takiego aby przenosił z obu wejść pełne zakresy częstotliwości.
    (albo przynajmniej z jednego pełny zakres a z drugiego TV). Chyba, że dla zakresu SAT w tych sumatorach przenosi też niższe częstotliwości? Jednak byłby to chyba skutek uboczny i nie zamierzony :-)
    Z przenoszeniem napięcia jest już lepiej bo są różne kombinacje.
  • Poziom 35  
    Przed chwilą sprawdziłem jak się zachowuje sumator axing i efekty są takie: sumator TV-SAT w torze sat tłumi sygnał niższej częstotliwości TV średnio o 30-40db więc nie ma możliwości zastosowania takiego rozwiązania jak proponuje @Marcin91.
    .
  • Poziom 11  
    Czyli wracamy na początek :-(
    Jakieś inne pomysły?
  • Specjalista elektryk
    Pozostaje videosender, modulator wtedy na poddaszu.
    pzdr
  • Poziom 11  
    kasprzyk napisał:
    Pozostaje videosender, modulator wtedy na poddaszu.
    pzdr

...to wolałbym wrócić do Twojego poprzedniego pomysłu.
    Tylko czy są rozgałęźniki, które nie mają diod blokujących w jednym kierunku.
    Wtedy na drugim końcu można dać separator.

Albo może"pogrzebać" lutownica w nim :-)