Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tradycyjny problem z nadajniczkiem ukf - nie działa

Bula i spula 09 May 2008 18:58 987 6
    Bula i spula
    Level 18  
    http://www.belza.cz/hf/bug.htm
    Zmontowałem wszystko na wczesniej przygotowanej płytce, zamiast bf324 wsadziłem bf414, bo innego nie mieli i... opór mam 12kom, a powinno być ok. 1kom oraz mam 0,3mA zamiast 3mA. Nie wiem, co z tym zrobić. BF414 wmontowałem jako PNP, ponieważ w końcu nie wiem, czy to jest pnp, czy npn. Czy jeśli jest to tranzystor npn, wystarczy zamienić kolektor z emiterem? Co można jeszcze zrobić, aby uruchomić nadajnik? Wszystko przelutowałem jeszcze raz na wypadek zimnych lutów itp. Bateryjka ma kilka amperów na zwarciu, więc jest napewno dobra.
    konrad940
    Level 22  
    12kilo a 1kilo to duża różnica tak samo jak 0,3ma i 3ma. Tylko gdzie masz takie napięcie bo niżej piszesz że bateria ma kilka A na zwarciu.
    Bula i spula
    Level 18  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic693613.html
    Nie byłbym taki pewien. Z tematu, który podałem wynika, że to jest pnp. Kilka A na zwarciu mam jak po prostu dwie czujki miernika podłączę do dwóch biegunów baterii, aby sprawdzić, czy bateria jest sprawna.
    Zakładając, że np. zależy od producenta, czy ten bf414 jest pnp czy npn i ten mój jest akurat npn, to czy wystarczy wlutować kolektor zamiast emitera i emiter zamiast kolektora? Czy też trzeba kombinować z przelutowywaniem wszystkiego, czego chciałbym uniknąc ponieważ układ mam złożony na płytce.
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

To nie może zależeć od producenta. W którejś nocie (przypuszczalnie Siemensa) jest błędna informacja. W większości noty podają PNP. Wstaw "normalnie".

Odnośnie twojego drugiego pytania odpowiedź jest jednoznaczna: zamiana ról wyprowadzeń nie zmienia polaryzacji tranzystora. Nic to nie da.

Pzdr.
    Bula i spula
    Level 18  
    A mógłbym ktoś poświęcić chwilkę i naszkicować schemat dla npn? Bo prawdę mówiąc, niezbyt jasno jest to opisane w temacie podanym powyżej.

ps. To właśnie powinien być pnp.
    ps2. http://www.elektronika.org.pl/radio/mikrofon-bezprzewodowy-ukf-mikroszpieg.html
    Z pierwszego schematu na tej stronie wynika również, że bf414 jest tranzystorem pnp, więc problem leży prawdopodobnie gdzieś indziej...

dodano:
    problem rozwiązany, k***a żesz w datashicie sa bzdury!!! Nie tylko jest to pnp a nie npn, to jeszcze nożka nr 1 to emiter, a nr 3 to kolektor. Nadajniczek już działa aż miło.
    Bula i spula
    Level 18  
    Ile można dać bezpiecznie V na ten nadajniczek, aby go nie spalić i jednocześnie nie przekroczyć tych 25(?)mW legalnej mocy? Nie nie, nie chce zakładać nowej stacji radiowej :) ale mieszkam w jednorodzinnym i jak się wrzuci nadajniczek na podwórko to od siebie z piętra nie mogę odebrać. Na razie zasilam z dwóch akumulatorków AAA (czyli 2x1.2V).