Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyborem głośników i suba - BMW e36 sedan

wektor1981 09 Maj 2008 21:23 3325 16
  • Poziom 10  
    Witam.
    Chciałem trochę poprawić dźwięk w moim BMW e36 sedan.
    Na razie posiadam wzmacniacz 4x75W/2x180w.
    Na pewno muszę kupić jakiś zestaw odseparowany na przód. (13cm)
    Zastanawiam się nad;
    1. Helix Dark Blue 52.1
    2. Mac Audio Super Audio 2.13
    Co z tego wybrać ? Chyba że coś innego (do około 250zł)

Teraz tył. Rozważam 3 opcje.
    1. Jakieś dobre głośniki 6x9 (do około 300zł)
    2. Zamiast głośników sub do bagażnika. Wiem że e36 jest ciężkie do nagłośnienia i nie wiem czy ten sub będzie w ogóle słychać. (bagażnik oddzielony grubą blachą). Myślałem że jak pozbędę się głośników z tylu to przez otwory po nich choć trochę basu dostanie się do środka.
    Jeśli przyjął bym takie rozwiązanie to jaki sub ? Jak wspomniałem wcześniej wzmacniacz ma w mostku 180w rms. Zastanawiałem się na przykład nad magnat xpress 3000 (200w rms).
    3. Jakieś proste głośniki 6x9 w półkę podłączone pod samo radio + sub w bagażniku jak wyżej.

Możecie mi coś doradzić bo chyba sam do niczego nie dojdę.
    Słucham głównie hh i pop chcę słuchać muzyki w dobrej jakości i nie chcę żeby mój samochód było najpierw słychać a potem widać. Zależy mi na w miarę dobrym dźwięku przy średniej głośności.
    Raczej kieruje się w gotowe rozwiązania a nie przeróbki/samoróbki (brak czasu)

Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    witam

jesli posiadasz juz wzmacniacz to przod obowiazkowo musisz podpiac pod niego. z tych zestawow ktore podales to zdecydowanie obstawiam Helix Dark Blue 52.1 ...z mac audio dalbym sobie spokoj. ale...skoro maja byc podpiete pod wzmacniacz to jednak kupilbym inny zestaw np. sinuslive sl165w (ok 260zl na allegro) lub signat h16 (ok 250zl na allegro). mocno zastanowilbym sie nad przerobka oryginalnych miejsc aby zamontowac tam 16!! (te zestawy ktore podalem to wlanie 16...ceny podalem rowniez 16...ale oba zestawy maja tansze odpowiedniki 13)...i tak trzeba je zamontowac w mdf'ie lub chociaz w plycie wiorowej...takze mysle ze duzo przerobek nie bedzie...a efekt znacznie lepszy.

co do tylu to jedyne sensowne rozwiazanie to skrzynia basowa napedzana druga para kanalow ze wzmacniacz (zmostkowane)...generalnie do HH polecam w obudowie bass refleks. zapomnij o jakichkolwiek 6x9 (jesli chodzi o glosniki..hehehe) z tylu nie ma byc glosnikow poniewaz psuja scene!! jesli masz glosniki to je wykop i zostaw tylko maskownice...akurat bas sie bedzie mial ktoredy dostac do kabiny. ogolnie z tych tanich to polecane sa skrzynie na glosniku magnat xpress (10 i 12 cali), JBL GT4 (rowniez 10 i 12cali) oraz lanzar max12.

pozdr.
  • Poziom 23  
    tylko nie półka...
    przody tak, ale Helix Dark Blue 62.1 !
    pozdro
  • Poziom 10  
    Dziękuje za te podpowiedzi.
    Mam pytanie co do suba. Jak go dobrać czy szukać czegoś o zbliżonej mocy rms jak wzmacniacz ?
    Większość subów jakie oglądam ma około 300w. Czy wzmacniacz 180 da temu radę?
  • Poziom 10  
    do lanzara moze nie wystarczyc..ale do magnata xpress czy jbl GT4 spokojnie...szukaj w obudowie BR...inaczej bedzie slabo go slychac!

odbierz maila..wyslalem Ci cos ;)
  • Poziom 10  
    A GT5 ? Na przykład JBL GT5-1204BR ?
  • Poziom 10  
    jak w bass refleksie to da rade.

ps..to co pisze to odnosze do tego ze masz wzmacniacz 180w w RMS..jesli nie to bedzie kiepsko...moze napisz dokladniej jaki masz ten wzmacniacz! bo czesto bywa tak...a generalnie to zazwyczaj ze moce podawane na budzetowych wzmacniaczach sa mocno zawyzone.
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz dostałem. Napewno nie jest najwyższych lotów. Blaupunkt THA 475
  • Poziom 10  
    mysle ze spokojnie wystarczy...nie znam akurat tego pieca..ale sluchalem innych blaupunktow i w miare dawaly rade :)
  • Poziom 10  
    Wiec jesli nic nie polecicie lepszego to chyba zostane na Signat h13 + T3 i JBL GT5-1204BR
  • Poziom 17  
    signat-y to doskonały wybór - szkoda że 13, ale i tak będą grały ładnie. Sub jest już niestety klasę, albo dwie niżej, ale rozumiem, że ciężko nagłośnić wnętrze więc wybierasz moc a nie jakość.
  • Poziom 10  
    Jeszcze mam pytanko o sub.
    Zakładając że nie sucham muzy bardzo głośno i nie będę instalował tylnych głośników w celu lepszego rozchodzenia się dźwięku z bagażnika przez otwory po nich to czy nie wystarczy sub w obudowie zamkniętej ?
    Zastanawiam się głównie z powodu wielkości obudowy.
  • Poziom 17  
    Ja mam Opla Senatora B, wiec jest znacznie większy od Twojej 3 – może nie mam baku za siedzeniami, ale mam wielką butlę z LPG :-). W bagażniku mam 10” o skuteczności 85,5 dB i mocy 125W w obudowie zamkniętej. Pomimo iż nie wykręciłem jeszcze tylnych głośników (są tylko odłączone) sub jest w stanie wyprzedzić przedni zestaw nawet przy głośnym słuchaniu. Oczywiście nie ma jakiejś petardy (parametry mówią same za siebie), ale mi zależało jedynie na uzupełnieniu przedniego zestawu w wysokiej jakości niskie tony i spełnia to zadanie doskonale.
    Zastanawiam się jednak nad zbudowaniem skrzyni, którą bym położył na butli (niewiele jest tam miejsca i kształt byłby nieregularny), wyciął bym otwór w półce i wprowadził głośnik do wnętrza auta. Myślę nad tym nie ze względów na moc basu, ale raczej żeby przy niższych głośnościach bas był bardziej precyzyjnie słyszany – wydaje mi się że jest przygłuszany i zniekształcany przez takie zamknięcie w bagażniku. Zwiększyło by mi to również pojemność bagażnika no i wyglądało by rewelacyjnie, zarówno w kabinie, jak i bagażniku, gdzie mógłbym się trochę pobawić w wyeksponowanie wzmacniacza i oświetlenie.
  • Poziom 13  
    wektor1981 napisał:
    Jeszcze mam pytanko o sub.
    Zakładając że nie sucham muzy bardzo głośno i nie będę instalował tylnych głośników w celu lepszego rozchodzenia się dźwięku z bagażnika przez otwory po nich to czy nie wystarczy sub w obudowie zamkniętej ?
    Zastanawiam się głównie z powodu wielkości obudowy.

mialem kiedys suba ok 150W w closed (w e36) i bez problemu bylo slychac, ale w ten sposob ze skutecznosc nie byla za duza ale budą ruszalo .. cisnienie pourywalo mi zaczepy od tylnej półki ;) wiec z autopsji nie polecam instalowania basu w szczelnym bagazniku a tym bardziej br, w osttaecznosci closed.
    teraz robie otwor w blaszce za siedzeniem i tam bedzie sub w closed. wiec glosnik bede miec w kabinie. jak skoncze opisze jaki efekt.

a wracajac do pytania ... mam w polce z tylu jakies glosniczki, ale nawet ich nie wlaczam (daremny efekt sub je wypycha) raz je wykrecilem zeby zoabczyc jak wofer wtedy zagra .. efekt hmm niezbyt to gralo.
  • Poziom 10  
    Więc co ostatecznie wybrać ?
    JBL GT5-1204BR czy Powerbass S-10 w zamkniętej obudowie ?
  • Poziom 10  
    Ja również mam e36 i takie same problemy z nagłośnieniem jej....
    Mam pytanie... a czy nie będzie za słaby zestaw odseparowany 13cm do suba w bagażniku... I jeszcze jedna sprawa... W mojej e36 mam parktronic polegający na wydawaniu dźwięku z tylnych głośników w półce... Co musze zrobić chcąc zachować parktronic a zarazem nie psuć sceny??