Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piecyk żeliwny czy sie opłaca?

jachub 10 Wrz 2008 07:17 18796 49
    Fyszo
    Spec od GSM
    No i co z ta biomasą?
    Słomą, trocinami lub liściami palić? - to jest mało wygodne. O wiele lepiej zwykłym drewnem. Biomasa jest wygodna jeśli ją peletujemy w brykiet, są maszyny do tego, ale pochłaniają połowę energii z tej biomasy na podgrzewanie wkładu - dodatkowo zużywamy energię elektr.
    Ale jeśli ktoś ma stały darmowy dostęp do trocin, słomy, a nawet chrustu, liści, siana itp. to może sie pokusić o zakup peleciarki i rozdrabniacza (ok 15tys).
    W innych przypadkach lepiej używać litego drewna (w sumie też biomasa).
  • Sklep HeluKabel
    amber 36
    Poziom 10  
    Proponuję gaz z butli plus podłogówka przy takim domu koszty ogrzewania będą niewielkie . Butle można wkopać w ziemię .
    Kominek jak kto lubi dla klimatu
    pekala68
    Poziom 12  
    kolega W.Wojtek zapomniał o reaktorze jądrowym :-)
  • Sklep HeluKabel
    Fyszo
    Spec od GSM
    Do ogrzewania domu? Wiesz ile uran/pluton kosztuje? Co z licencja, sanepidem, służbami wywiadowczymi etc.
    Piotr_DiT
    Poziom 2  
    Witam
    Wszystko dobrze wszystko fajnie, ale ...
    Sam sposób podgrzania medium grzewczego gaz, węgiel, trociny, liście czy co tam jeszcze to nie wszystko, istotne jest za pomocą czego będzie Twój dom ogrzewany. Nie wspomniałeś na jakim etapie budowy jesteś (piszesz, że wybudowany ... zakładam więc że stoi), czy da się każdą instalację poprowadzić.
    Dom wykonany w technologii szkieletowej szybko się nagrzewa ale i szybko wychładza, nie ma w nim elementów które będą „magazynować” ciepło, trzeba to uwzględnić przy wyborze ogrzewania, w takich budynkach sprawdza się ponoć ogrzewanie nadmuchowe (ale też różne opinie słyszałem).
    Pompa ciepłą OK. fajna sprawa, tylko należy pamiętać, że to raczej do ogrzewania niskotemperaturowego (najlepiej podłogówka, lub ścienne), do grzejników nie nada J.
    Sugeruję wpierw wybrać sposób przekazywania ciepła a potem rodzaj pieca czy paliwa, w drugą stronę można się oszukać.
    Pozdrawiam
    monika-nowik
    Poziom 10  
    A słyszał ktoś może coś nt Pellety? Opłacalna forma ogrzewania domu?
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    JAk dla kogo. Są to w końcu farfocle z drewna sprasowane w robaki. Magazyn, piec z podajnikem, kotłownia
    Policz jednak ile masz kasy na inwestycje i ile chcesz/ możesz wydać na ogrzewanie. Czyli na co cię stać. IM tańsze w inwestycji tym więcej pracy. O tej kotłowni w salonie (kominek z wariantami) nie zapomnij.
    Jak masz kasę zainwestuj w pompę ciepła (gruntowa/powietrzna) + soalry do CW. Masz święty spokój.
    monika-nowik
    Poziom 10  
    Na razie zgłębiam wstępnie temat, chce po prostu zmienić ogrzewanie w moim domu (piec olejowy) na coś bardziej opłacalnego, bo inaczej rachunki mnie zjedzą. Wstępnie mogę zainwestować, chcę jednak by to się zwróciło. Znasz kogoś kto ma taki piec w domu u siebie?
    Andrzej_Wysocki
    Poziom 9  
    Witam!

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

Chętnie odpowiem na Wasze pytania
    Pozdrawiam
    tadek-67
    Poziom 20  
    Witam, wybór rodzaju opału to trudna decyzja.Gdybym ja stanął przed takim dylematem, postawiłbym sobie kilka pytań.1.-stan mojego portfela; czy stać mnie na wygodę przez długie lata użytkowania CO.[moj sąsiad zza płotu zrezygnował z gazu ze zbiornika po 2 latach , okazało sie za drogie dla niego.]2.-dostępność poszczególnych rodzajów opału-jeżeli w środku zimy zabraknie , może być problem.3-czy będę chciał sobie pobrudzić rączki i trochę sie napracować.4 -czy mam miejsce na opał-palić mokrym drewnem lub weglem to KARA za grzechy.5- moje podejście do ekologi-niestety tu nieraz nie mamy pola do popisu , zależy gdzie stawiamy dom. Jeżeli odpowiem sobie na te kilka prostych pytań, wybór sie zawęża praktycznie do jednej opcji,pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    tadek-67
    Poziom 20  
    Pytanie brzmi ;czym zasilane?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Chris_W
    Poziom 37  
    Andrzej_Wysocki napisał:
    Witam!

Pellet to ekologiczne paliwo z biomasy- ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń.

Chętnie odpowiem na Wasze pytania
    Pozdrawiam

Typowe marketingowe gadanie...
    Które spalane paliwo jest ekologiczne (co właściwie znaczy "ekologiczne paliwo")? - biomasa co najwyżej jest bardziej ekologiczna niż inne, ale bezwzględnie ekologiczna to nie jest.
    Efektywność liczysz według jakiego wskaźnika? Bo jesli chodzi o energię na jednostkę masy to biomasa wypada na szarym końcu. Jeśli na jednostke objętości też blisko końca rankingu. Jeśli liczy się efektywnośc pozyskania biomasy jako nakład pracy - to jest nieco lepiej (łatwo się pozyskuje), z drugiej strony niska gestość wymaga brykietowania - co pochłania jakąś energię (gdzie tu ekologia?). Również wycinka żywej biomasy (np. drzew) z ekologią nie ma wiele wspólnego.
    Wg mnie biomasa jest dobrym rozwiązanien, np. drewno opałowe - jak za czasów naszych pradziadków - ale tylko jak się ma swój las - to jest to dość tani sposób ogrzewania, wymaga nakładu pracy. Często wspomaga się węglem - czyli paliwem o wiele efektywniejszym energetycznie (w przeliczeniu energii na masę). Przez większosc roku korzysta się jednak z drewna.
    Inne rodzaje biomasy to raczej dodatek do paliwa właściwego - liście, siano nawet zboże. Są kotły na słomę - ale to raczej alternatywa dla "postępowych" - ceny słomy skaczą i trudno przewidzieć czy za dwa lata jeszcze będzie się to opłacać, zużycie słomy jest spore - trzeba mieć powierzchnie magazynową na przechowywanie (suchy magazym - czyli stodoła) itd.
    Pod względem magazynowym - najlepiej wychodzi gaz ziemny i prąd (brak magazynowania paliwa), potem jest węgiel, lpg (propan), olej - dalej biomasa jako drewno, zboże, pelet, na końcu biomasa jako luźne materiały organiczne.
    Pod kątem automatyzacji ogrzewania - na początku listy są prąd, gaz ziemny, lpg, olej opałowy, potem węgiel, potem drewno i pelet, a na końcu luźna biomasa.

Na tytułowe pytanie odpowiedź to wypadkowa kilku priorytetów - czy wolimy zmarnować część pomieszczeń gospodarczych na składy opału - czy jesteśmy w stanie wstawać rano i rozpalać w piecu, czyścić go, czy ważniejsze dla nas jest wysypianie się i wygoda z bezobsługowej pracy. Tak naprawdę większość metod ogrzewania wychodzi na podobnym poziomie finansowym - różnią się nakładem pracy - po uwzględnieniu kosztów tej pracy to się wyrównuje - ten temat dowodzi że gdyby istniała jakaś metoda ogrzewania nie wymagająca pracy a jednocześnie tania, to ludzie by ją stosowali coraz powszechniej, aż zanikłyby inne metody. A tak, jest w czym wybierać - drogo, ciepło bez dotykania, oraz taniej, ciepło, ale z własną pracą.
    jachub
    Poziom 9  
    Ostatecznie od 3 lat ogrzewam piecem na eko-groszek 17 kW. W mroźne miesiące ok. 400 kg eko-groszku w domu o powieszchni 100 m2 to myślę sobie dobry wynik. Polecam takie rozwiązanie.

Pzdr
    Andrzej_Wysocki
    Poziom 9  
    Witam!

Odpowiadając na pytanie:
    Cytat:
    co właściwie znaczy "ekologiczne paliwo"

Ekologią w ogrzewaniu pelletami jest fakt, że w trakcie ich spalania produkowane jest tyle CO2 ile zostało wchłonięte przez drzewo z którego jest wyprodukowane z atmosfery.
    Po drugie popiołem pozostałym po spaleniu pelletu można nawozić ogródek a więc odchodzi nam konieczność utylizacji odpadu. W przypadku ekogroszku jest to niemożliwe.
    Ilość popiołu to zaledwie około 0.2% masy spalone pelletu!!
    Jest to czynnik bardzo istotny dla użytkownika. Pellet to czystość pieca i kotłowni.
    Nie musimy co chwila wybierać z niego popiołu.
    Po spaleniu 1 tony pelletu Stelmet LAVA pozostanie ok. 3,5 kg popiołu, natomiast OLIMPU – ok. 2,4kg.
    Porównując te dane z ekogroszkiem, z którego po spaleniu 1 tony pozostaje aż 90kg popiołu! Nie muszę chyba mówić, że różnica jest kolosalna?

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki
    marton70
    Poziom 2  
    słuchajcie prawdę mówiąc to kto ma ochotę palić pelletem to niech nim pali to jego wybór a ten wybór zależy od indywidualnego podejścia.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
    michał654
    Poziom 2  
    jeśli mowa o pellecie to ja go stosuję i jestem usatysfakcjonowany, używam regularnie pelletu OLIMP, pellet jest wysokokaloryczny, więc jego stosowanie się opłaca.
    jachub
    Poziom 9  
    Dzięki za wszystkie opinie i podpowiedzi. Zamykam wątek i pozdrawiam.