Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który plus, który minus? Zasilanie TDA7294

bzyq90 10 Maj 2008 14:11 9045 20
  • #1 10 Maj 2008 14:11
    bzyq90
    Poziom 18  

Witam, mam 2 pytania.
    1. Wiem to jest śmieszne ale starych kondensatorów jeszcze nie lutowałem, bynajmniej nie takich bez oznaczeń. Zawsze dłuższa nóżka to był plus, albo po pasku na kondensatorze poznawałem. Gdzie jest plus a gdzie minus na tych kondensatorach?

2. Czy mogę zasilić TDA7294 trafem TS70/9? Jest ono pojedyńcze ale zrobiłbym sobie zasilanie symetryczne, moje obawy są takie że mogę spalić scalak. Na wyjściu trafa jest 29V AC, Po wyprostowaniu 29*1,41=40,9V.

Proszę o szybką odpowiedź bo właśnie chciałem to poskładać ;]

• #2 10 Maj 2008 14:23
    adyrian
    Poziom 23  

Minus jest oznaczony na czarno.

bzyq90 napisał:
    Czy mogę zasilić TDA7294 trafem TS70/9? Jest ono pojedyńcze ale zrobiłbym sobie zasilanie symetryczne, moje obawy są takie że mogę spalić scalak. Na wyjściu trafa jest 29V AC, Po wyprostowaniu 29*1,41=40,9V.

Tzn jak konkretnie chcesz zrobić to zasilanie symetryczne...?

• #3 10 Maj 2008 14:38
    bzyq90
    Poziom 18  

Tak, rysowane na szybko w paincie.

• #4 10 Maj 2008 14:58
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych

• #5 10 Maj 2008 15:01
    Quarz
    Poziom 43  

bzyq90 napisał:
    Tak, rysowane na szybko w paincie.

A co to ma być, a gdzie kondensatory filtru :?: :?: :?:
    Transformator ma jedno uzwojenie, więc nie da się zrobić porządnego prostownika symetrycznego z filtrem pojemnościowym... :cry:
    To coś tu narysował, to dwa prostowniki jednopołówkowe połączone szeregowo, czyli jest to podwajacz w układzie szeregowym - podwajacz w układzie Delona - tylko kondensatorów filtru nie widać... :cry:

• #6 10 Maj 2008 15:13
    rendouzek
    Poziom 11  

Quarz napisał:
    tylko kondensatorów filtru nie widać... :cry:

Na foto, na verchu, nebeské kapacitory....
    :)

• #7 10 Maj 2008 15:49
    bzyq90
    Poziom 18  

Było pytanie jak chce zrobić symetryczne z pojedyńczego a nie jak to przefiltruje, każdy głupek wie gdzie powinny być kondensatory, mam Ci je narysować?

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Proszę zwracać uwagę na użyte sformułowania. Ten "wybryk" zostaje odnotowany. Następny nagrodzę ostrzeżeniem. Wypadałoby przeprosić Kolegę.

• #8 10 Maj 2008 16:11
    Artur k.
    Admin grupy audio

bzyq90 napisał:
    Witam, mam 2 pytania.
    1. Wiem to jest śmieszne ale starych kondensatorów jeszcze nie lutowałem, bynajmniej nie takich bez oznaczeń. Zawsze dłuższa nóżka to był plus, albo po pasku na kondensatorze poznawałem. Gdzie jest plus a gdzie minus na tych kondensatorach?

Przecież jest napisane na samym kondensatorze :)

To taka rada na przyszłość ;)

Pozdrawiam

• #9 10 Maj 2008 16:26
    rendouzek
    Poziom 11  

Artur k. -on myslel že to teplota užitkovania kapacitorov. To ne je -10 az do 84 st.cels.
    Značka mínus (−) i kropička na konektoru to konektor je připojen na masu.

• #10 10 Maj 2008 17:18
    bzyq90
    Poziom 18  

To nie było użyte w kontekście obraźliwym :)

Hehe dzięki ;) A jak z zasilaniem TDA?

• #11 10 Maj 2008 17:52
    klócz francuzki
    Poziom 12  

A nijak.
    Masz kompletnie nieprzydatny trasnformator.
    Da się zrobić z tym co masz, ale jest realna obawa, że następny twój temat będzie " czemu mój wzmak na Tadku nie ma bassssssu? "
    No i znów padnie z tysiąc postów, bo kompletnie nic z nich nie załapiesz. :lol:

• #12 10 Maj 2008 18:07
    bzyq90
    Poziom 18  

Nie no weź przestań, mam na ogródek robić jakiś super wzmacniacz z super bassem do słuchania śląskich szlagrów?

• #13 10 Maj 2008 23:53
    telemah
    Poziom 27  

Z tymi kondensatorami dałbym sobie "siana" gdyż mają pewnie ze 20 lat :D
    więc wyschły i mają mniejszą pojemność niż zadeklarowana :!: to raz a dwa to to że w dzisiejszych czasach kondensator o tej pojemności i na te napięcie zajmuje ze 4-5 razy mniej miejsca i do tego ma o niebo lepsze parametry a koszt takowego to jakieś 4-4,5zł za sztukę , poza tym stare kondensatory o dużej pojemności lubią się rozformować wtedy już w ogóle są z nimi "jaja" więc najlepiej wywal na śmieci te przedpotopowe niebieskie puchy

a Twój wzmacniacz na takim zasilaniu to nie będzie miał basu ani innych tonów gdyż nie będzie działać , z tego transformatora nie zrobisz zasilacza symetrycznego choćbyś wyszedł z siebie i stanął obok :D

• #14 11 Maj 2008 11:45
    bzyq90
    Poziom 18  

A dlaczego niby nie zrobie? Jakoś na innych mi się tak udawało i TDA grało tylko tamte miały poniżej 40V.
    Z tymi kondami to wiem że są stare i zużyte ale chciałem to złożyć na wczoraj, jakbym miał więcej czasu to bym pojechał do sklepu i kupił 6800uF np. ;]

• #15 11 Maj 2008 17:27
    Artur k.
    Admin grupy audio

Kolego.
    Zrobić zrobisz (w układzie Delona o którym była tu mowa). Problem w tym, że jest to prostownik jednopołówkowy, na dodatek żeby uzyskać +/-40V musisz mieć transformator dający na uzwojeniu wtórnym 60V i dość pokaźną baterię kondensatorów żeby wygładzić tętnienia zasilania (6800uF pewnie będzie za mało przy takim prostowaniu i kości o takiej mocy wyjściowej - trzeba by policzyć).

Nie ma co się bawić w takie coś. Należy udać się do sklepu i kupić odpowiedni transformator. Z tym co kolega ma, można uzyskać najwyżej +/-20V - czy przy takim napięciu jest sens stosowania TDA7294?

Pozdrawiam

• #16 11 Maj 2008 21:12
    bzyq90
    Poziom 18  

Hehe wiem wiem, ale mi chodzi żeby zrobić z tego najzwyklejszego wzmaka, nie musi super grać bo to do szlagrów xD . Przecież nie będe tam imprez robił ;]

• #17 11 Maj 2008 23:11
    Artur k.
    Admin grupy audio

Najzwyklejszy wzmacniacz (nie żaden "wzmak") tego typu ma transformator dający podwójne napięcie na uzwojeniu wtórnym.
    To co kolega chce zrobić jest raczej "zwykłym" kombinowaniem niż "zwykłym" wzmacniaczem.
    Takie rozwiązania stosuje się powszechnie w układach gdzie nie potrzeba dużych wydajności prądowych zasilacza, a nie we wzmacniaczu mocy gdzie prądy są rzędu kilku amperów.

Jak dla mnie to kolega może robić jak chce. Nie jedna osoba już koledze napisała jak należy zrobić poprawnie. Kolega nie chce zastosować się do rad - kolegi sprawa. Tylko nie chcę potem widzieć posta w stylu "wzmacniacz na tda7294 buczy" (zamiast buczy może być dowolne inne określenie).

Pozdrawiam

• #18 12 Maj 2008 12:48
    klócz francuzki
    Poziom 12  

Artur k -masz cierpliwość.
    Restect!:lol:

• #19 12 Maj 2008 13:51
    bzyq90
    Poziom 18  

Chciałem z tego złożyć wzmacniacz ale ok... Udało Wam się odciągnąć mnie od tego pomysłu. Zresztą i tak już za późno. Dzięki.

• #20 07 Paź 2008 21:58
    pier
    Poziom 23  

Sorki że się podłącze do tematu i odgrzewam posta ale chciałbym zapytać czy TDA7294 wytrzyma zasilanie napięciem +,-50V?

• #21 06 Lis 2013 11:20
    ksadhu
    Poziom 1  

post widzę, że już siwy ale temat akurat mój:

zbudowałem 2 wzmacniacze mono na TDA7294 zasilane przez prostowniki na solidnych diodach;
    moje pytanie brzmi: jakie najlepiej dobrać transformatory?

(zakładam, że coś typu 2x 35-40V, 4-5A)

i jaka konstrukcja byłaby najleprza? toroid?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo