Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mrugania

mi_ma 10 Maj 2008 14:25 6020 17
  • Kontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mrugania

Oto projekt stworzony z myślą o osobach sparaliżowanych. Urządzenie ma zastąpić użytkownikom myszkę i klawiaturę umożliwiając obsługę komputera tylko za pomocą głowy i oczu.

System używa czujników przyspieszenia aby zastąpić myszkę i umożliwić poruszanie kursorem po ekranie tylko za pomocą ruchu głowy. Klikanie myszką zastąpione jest mruganiem oczu, fotodioda umieszczona w okularach i skierowana w kierunku oka rozpoznaje mruganie poprzez zmianę odbicia światła.

Obsługa klawiatury zrealizowana jest programowo dzięki możliwości operowania odpowiednią tablicą znaków obsługiwaną w ten sam sposób co myszka. Szczegóły budowy i działania projektu na stronie źródłowej.

Kontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mruganiaKontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mrugania
    Kontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mruganiaKontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mrugania
    Kontrola myszki za pomoca ruchów głowy i mrugania

Źródło http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...2008/xh33_jdm55_ww239/xh33_jdm55_ww239/9.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 10 Maj 2008 14:46
    gangsta529
    Poziom 14  

bardzo ciekawy pomysł, są duże opuźnienia czy żadnych przy ruchach?? jaka cena jest tego mniejwięcej?? mam w rodzinie osobe sparaliżowaną i chętnie bym jej takie cudo sprawił

• #3 10 Maj 2008 15:24
    BlackHawk91
    Poziom 11  

Bardzo fajny projekt. Spotkałem się kiedyś z czymś co wykorzystuje podobną technikę jak Motion Capture. Nazywało się trackIR. Znalazłem też tańszą wersję - praktycznie darmową jak sie ma kamerke internetową - FREETRACK - Stosuje się to do obracania widoków w grach komputerowych. Freetracka stosowałem do grania w Lock on: Modern air combat i sprawuję się rewelacyjnie. Podaje informację o tym urządzeniu może coś Ci się przyda i wykorzystasz:

http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php/topic,7343.0.html - polskie forum

http://www.free-track.net/english/ - strona autorów

• #5 10 Maj 2008 19:58
    DdruMmer
    Poziom 11  

Widziałem kiedyś w TV człowieka, który był całkowicie sparaliżowany i jedyne ruchy, jakie mógł wykonać to zamykanie oczu i ruch brwi. Miał on skomplikowany system sterowania wózkiem/komputerem polegający na odczytywaniu ruchu brwi. Nie pamiętam tylko na jakiej zasadzie to było skonstruowane. Może ktoś wie?

• #7 10 Maj 2008 20:44
    gangsta529
    Poziom 14  

w tym Freetracku można tez poruszać myszką??? bo niewidze tu nigdzie a sprawiłbym takie coś

• #8 10 Maj 2008 20:45
    Maticool
    Poziom 20  

Zastanawia mnie tylko jak długo wytrzymać bez mrugania kiedy akurat nie chce się "klikać"...

• #9 10 Maj 2008 20:52
    Lashred
    Poziom 14  

DdruMmer napisał:
    Widziałem kiedyś w TV człowieka, który był całkowicie sparaliżowany i jedyne ruchy, jakie mógł wykonać to zamykanie oczu i ruch brwi. Miał on skomplikowany system sterowania wózkiem/komputerem polegający na odczytywaniu ruchu brwi. Nie pamiętam tylko na jakiej zasadzie to było skonstruowane. Może ktoś wie?

Ten człowiek to był prawdopodobnie Stephen Hawking wielki fizyk teoretyk. Porusza się na wózku i steruje nim impulsami z mózgu

• #10 10 Maj 2008 22:20
    adammruk
    Poziom 16  

Maticool napisał:
    Zastanawia mnie tylko jak długo wytrzymać bez mrugania kiedy akurat nie chce się "klikać"...

Właśnie o to samo miałem pytać:) Może jest rozróżniany czas dla "mrugnięcia"; krótki czas-mruganie mimowolne, a gdy przymkniemy oko na chwilę dłużej-odbierane jest to jako "klik".

• #11 10 Maj 2008 22:51
    dreki.eldheitur
    Poziom 10  

Jakby były czujniki dla obojga oczu to nie byłoby problemu, ponieważ klikasz mrugając jednym okiem a jak obydwoma na raz to mogłoby pomijać.

• #12 10 Maj 2008 23:00
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Maj 2008 05:07
    tplewa
    Poziom 38  

Mozna cos takiego zrobic niemal w samym software. Potrzebny led na podczerwien (do oswietlenia twarzy) i kamerka USB kolor. Kiedys sie z tym bawilem, wylapujesz na obrazie "czerwone oczy" i sterujesz w ten sposob kursorem itp.

• #14 11 Maj 2008 14:01
    Doominus
    Poziom 34  

gangsta529 napisał:
    w tym Freetracku można tez poruszać myszką??? bo niewidze tu nigdzie a sprawiłbym takie coś

Tak wystarczy w ustawieniach włączyć symulacje myszy ; w niektórych grach tylko w ten sposób można oddać ruchy głowy w innych jest już współpraca z podobnymi urządzeniami.

• #15 12 Maj 2008 08:55
    savege
    Poziom 12  

No sprawa poprostu zaje.......sta że niektórzy myślą o czymś dla innych ;] lecz co do mrugania to mały defekt ponieważ człowiek mruga regularnie żeby nawilżać gałke więc czasami będzie klikać bez potrzeby . Ale oby tak dalej ;]

• #16 12 Maj 2008 20:50
    patryk1412
    Poziom 10  

zawsze interesowały mnie takie futurystyczne projekty, chociaż ta czapeczka z diodami led bardziej wydaje się dla mnie przyjemna :) , a znacie jakieś inne tego typu projekty?

• #17 12 Maj 2008 21:16
    Doominus
    Poziom 34  

Mix napisał:
    WoW ale pomysł miałęś normalnie teraz siedze i jestem o 10 metrów od mychy i gram w wolfa :D

Kto miał pomysł ? To wszystko są zagraniczne projekty.

Co do innych projektów tą są ale opierają się na tym samym rozwiązaniu kamera i diody IR. Większość robią studenci.
    Jest freetrack i campam i chyba coś jeszcze ale płatne. Jest też jeszcze TrackIR ale drogie najtańszy chyba za 300zł najdroższy 700-800 zł.

Widziałem projekty touchpada w oparciu o kamerę szybę i kartkę papieru jest też kamera wykrywająca ruchy rąk na stole + projektor rzutujący obraz na stół.

W CDA podniecali się jakimiś okularkami chińczyka > dwie diody na okularach i kamera w porównaniu z freetrack-iem to nic.

• #18 13 Maj 2008 23:30
    Bezelwiusz
    Poziom 10  

witam ja coś juz taki podobny projekt widziałem na łamach elektroniki praktycznej jakąś to leciało "hedway" czyli mysz sie chowa czy jakoś tak ale niepamietam :/ jak ktoś znajdzie to niech wżuci jak by co :X pozdro