Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne dźwięki z subwoofer'a

Wiśniovy 10 May 2008 17:25 1740 18
    Wiśniovy
    Level 10  
    W końcu nadeszła ta chwila na którą czekałem tyle czasu,podłączyłem skrzynię pod wzmacniacz.Jednak emocje opadły moment później,kiedy usłyszałem dziwne cykanie wydobywające się z subwoofer'a.Pomyślałem,że może filtr dolnoprzepustowy w radiu jest wyłączony,ale nie.Okazało się,że to"wina" mp3'ek,bo jak słucham radia to denerwujący dźwięk znika.Moje pytanie brzmi:Jak się pozbyc tego shit'u i czy ma on jakiś wpływ na żywotnośc subwoofer'a.Z góry dzięki za pomoc.:cry:
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Kupować oryginalne płytki?
    Gregor2600
    Level 17  
    Jaki masz sprzęt?
    Wiśniovy
    Level 10  
    Wzmacniacz alpine 3550,radio pioneer deh 30mp,subwoofer fusion(angielska marka)12".Do skrzyni zrobiłem mostek z dwóch kanałów.
  • Helpful post
    Gregor2600
    Level 17  
    radio nie jest jakichś wysokich lotów - z pewnością w nim jest problem. Proponuje podłączyć jakieś inne i sprawdzić czy coś się zmieni. Oczywiście zakładam że testowałeś już wiele mp3 w lepszej jakości.
    Wiśniovy
    Level 10  
    Myślę,ze to jednak moze byc wina wzmacniacza,bo inaczej ów dźwięk wydobywałby się również z elips z tylu,które są do niego podłączone.Co sądzicie?
  • Helpful post
    Gregor2600
    Level 17  
    gdyby to był wzmak to problem powinien występować niezależnie od źródła dźwięku (mp3, radio)
  • Helpful post
    VVisnia
    Level 23  
    wg mnie kwestia leży w samej mp3. To na pewno nie wzmak. Miałem kiedyś taki problem, że moja karta dźwiękowa generowała właśnie takie stuki/trzaski które pojawiały się właśnie na częstotliwościach obsługiwanych przez subwoofer. Pojawiało się to nie tylko przy odtwarzaniu, ale również w przypadku nagrywania. Odbywało się to na jakiejś takiej częstotliwości, że nie każdy sprzęt to przenosił, dlatego np. w domu tego nie słyszysz, a już na sprzęcie samochodowym - tak.

U mnie sprawę załatwiły nowe sterowniki do karty dźwiękowej. I było po problemie.

pożycz od kogoś płytkę z mp3 i zobacz czy to samo się dzieje w przypadku mp3 nagranych na innym cpu

Dodano po 5 [minuty]:

a czy ma to wpływ na żywotność subwoofera? to zależy jak na to reaguje sam głośnik - jeżeli skacze jak szalony nie generując dźwięku to oczywiście, że tak.
    Gregor2600
    Level 17  
    jeśli Wiśniovy napisał że jest to cykanie i że podejrzewał wyłączoną zwrotnicę to wnioskuję że dźwięk (to cykanie) jest na jakiejś wyższej częstotliwości, która powinna zostać odcięta przez zwrotnicę i pewnie została by odcięta, gdyby nie była to zwrotnica z kiepskiego radia
    Wiśniovy
    Level 10  
    Spróbuje z tą płyką od kolegi.Przed chwilą podłączyłem mp3'kę przez transmider i tego nie było(ale dźwięk był gorszy).Propo głośnika,nie skacze jak oszalały,ruchy membrany można jedynie poczuc poprzez dotknięcie dłonią.Myślę,że wymiana wzmaka na posiadający wbudowane filtry załatwi sprawę.PS.Dzięki panowie,Wasz zapał do pomocy przywraca mi wiarę w ludzi:D
  • Helpful post
    Gregor2600
    Level 17  
    jeśli chodzi o transmitery to po prostu szkoda komentować jakość dźwięku,
    a wiara góry przenosi

Ps. nie zapomnij napisać, co było jak sprawdzisz
    Wiśniovy
    Level 10  
    Sprawdziłem i...jest to samo.Przed chwilą kupiłem filtr dolnoprzepustowy-to powinno załatwic problem.Odezwę się czy jest poprawa,jak już go założę.
    Wiśniovy
    Level 10  
    Przyszedł ten filtr,założyłem go i...dalej to samo.Mam za to wrazenie,ze bass jest bardziej czysty:)
    Gregor2600
    Level 17  
    a sprawdzałeś radio, czy tylko płyte?
    Wiśniovy
    Level 10  
    Mam feler.Okazał się nim wzmacniacz a właściwie jego firma(alpine).Okazuje się,że do tej"starej japonii" potrzebny jest jeden filtr przeciwzakloceniowy na pare chinchow z radia.Wrzucilem drugi filtr i po problemie.
    Gregor2600
    Level 17  
    no to pełen sukces po długiej walce :-).
    Ps. jaki filtr dolnoprzepustowy kupiłeś?
    Wiśniovy
    Level 10  
    Taki czarny z allegro.Ale to 2 przeciwzakloceniowe zalatwily problem.
    Gregor2600
    Level 17  
    Pytam o dolnoprzepustowy, bo sam będę potrzebował coś takiego. Kupiłem Clariona DRX9575Rz ma on sterowanie subwooferem, ale nie obsługuje filtrów bez zewnętrznego procesora dźwięku
    Wiśniovy
    Level 10  
    Aha,odnośnie jego to wziąłem standardowy"czarny prostokąt"znaleziony na allegro.Mimo iż mam taki filtr w radiu to po zamontowaniu zewnętrznego zauważyłem odczuwalna poprawę.Teraz tylko jeszcze zmiana wzmaka i będzie git.