Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podnoszenie napięcia wentylatorów w PC

mesjewrobello 10 Maj 2008 21:07 4081 11
  • #1 10 Maj 2008 21:07
    mesjewrobello
    Poziom 9  

Witam
    Mam mały dylemat, otóż mam 3 wentylatorki w PC które chciałbym puścić na wyższe napięcie, dwa z nich są dwu-pinowe (podłączone do modlexa) a jeden trój-pinowy.
    Na początku chciałem zrobić podwajacz napięcia (na NE555) + potencjometr ale podwajacz mi nie wyszedł i nie działa :(
    Ma ktoś może inne propozycje na zwiększenie obrotów wiatraków?

ps Jakie napięcie wytrzymują wentylatory które standardowo chodzą na 12V w szybkością ok 1500 obr/min ?? Wytrzymają ok 15V czy zależy od egzemplarza ?

0 11
  • Pomocny post
    #2 10 Maj 2008 22:19
    iron64
    Spec Overclocking

Nie wiadomo przy jakim napięciu spalisz silnik w tych wentylkach, może to być 13v jak i 20v.
    Zamiast kombinować to lepiej kup wentylatory, które mają większe obroty przy 12v.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Maj 2008 22:23
    trance84
    Poziom 28  

Też tutaj się zgodzę z kolegą iron64.
    lepiej kupić normalne na 12V z większą ilościa obrotów.

Tylko czy jest sens robić suszarkę do włosów z kompa.
    Bedzie Cię to bardzo drażniło jak komp będzie ci wył.
    Większe obroty = większy hałas.

Może lepiej zmodyfikuj obecne chłodzenie i poprawi się ono.

A dlaczego chcesz mieć większe obroty?

Masz za gorąco w kompie???

0
  • Pomocny post
    #4 11 Maj 2008 14:20
    Kamil Urbanowicz
    Poziom 16  

Jeśli możesz, użyj większych wiatraków (np. 120x120 zamiast 80x80), ponieważ przy identycznych obrotach dają większy przepływ powietrza.
    I pamiętaj, że duże obroty oznaczają hałas i niekoniecznie dużą sprawność.
    Poszukaj dobrych produktów o profilowanych łopatkach. Przejrzyj ofertę Noiseblockera, Papsta, ew. Glacialtecha.

/Jeśli pomogłem, kliknij POMÓGŁ/

0
  • #5 11 Maj 2008 15:32
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Napisz jaki masz sprzęt i dlaczego chcesz je puścić na większe obroty. Standardowo nie zaleca się przekraczania 12V, bo potem spada żywotność. Niektóre są na 13V, ale to zależy od producenta i jest raczej "zapasem". Jeśli chcesz poeksperymentować - kup, albo zdobądź skądś (Allegro, elektronik, znajomi ;) ) zasilacz od jakiejś drukarki lub laptopa na 15-19V. Te 2-u przewodowe, to po prostu "+" i masa. Ten z 3-ema przewodami ma licznik obrotów (za to odpowiada żółty kabelek).
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • Pomocny post
    #6 12 Maj 2008 13:00
    Lzep
    Poziom 39  

Koledzy wyżej mają oczywiście rację. Tendencje są zwykle odwrotne, czyli obniża się napięcie a nie podwyższa. I daje to właściwe efekty, jeśli się to zrobi odpowiednio i dobierze właściwy sprzęt. U mnie np. wentylator 120mm pracuje na ok. 9V i daje większy przepływ powietrza niż 2 x 80mm przy 12V. Oczywiście hałas jest minimalny, bo wentylator pracuje na ok. 1600 obr, zamiast 2200 przy 12V.

0
  • #7 12 Maj 2008 16:02
    mesjewrobello
    Poziom 9  

Chodzi mi o to że standardowo temp oscyluje od 49*C do ok 62*C w stresie ale chciałbym mieć pod ręką coś żebym mógł chwilowo zwiększy obroty wiatraka np. po OC procka, karty graficznej, itd
    Tzn plany miałem takie. Zrobić coś co mogło by podbić napięcie do ok 15V i wsadzić 3 potencjometry do zmniejszania napięcia np. do 9V albo mniej. Najgorsze jest to że mam 2 wiatraki od zasilacza komputerowego i dwa AC
    jeden 120 na dole wdmuchuje do budy zimne powietrze, dwie 80 wydmuchujące ( jeden z zasilacza a drugi 3 pinowy ) i jeden z zasilacza 80 na radiatorze zamiast orginalnego który pościłem z dymem xD. Paste zmieniłem na zalmana STG-1.. Nie pytajcie jak zamontowałem wiatrak na radiatorze procesora. Wiatraki są ciche, wiem że wyższe obroty to większy hałas bo miałem intelowski cooler przez pewien czas.

Kompuś:
    Intel celeron D 2.66GHz (prescott)
    GB Radeon 9550
    1024MB RAM

0
  • Pomocny post
    #8 12 Maj 2008 16:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 12 Maj 2008 16:39
    mesjewrobello
    Poziom 9  

Hmm chłodzonko wodne odpada.
    Ja po prostu chciałem mieć coś pod ręką żeby móc chwilowo podnieść/zmniejszyć obroty wentylatorków.

PS Już wole chłodzenie na oleju, bardziej efektowne :D

0
  • Pomocny post
    #10 12 Maj 2008 17:01
    iron64
    Spec Overclocking

No wygląda na to, że szukasz wszędzie, a nie pod nosem :)
    Jeśli przy dobrej paście masz duże temperatury to znaczy, że chłodzenie nie jest wystarczające, lub zawalone syfem. Pierwsza sprawa, prescott jest grzejnikiem i bez kręcenia może mieć takie temperatury na boxowym radiatorze. Zainteresuj się jego wymianą na bardziej wydajny.
    A zwiększanie napięcia nie jest dobrym pomysłem.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Maj 2008 17:52
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

mesjewrobello napisał:
    Hmm chłodzonko wodne odpada.
    Ja po prostu chciałem mieć coś pod ręką żeby móc chwilowo podnieść/zmniejszyć obroty wentylatorków.

PS Już wole chłodzenie na oleju, bardziej efektowne :D

Może i bardziej efektowne, ale mniej efektywne - mineralny olej syntetyczny kosztuje tyle, za ile spokojnie złożyłbyś dobre W/C na procesor i może na GPU... Chłodzenie wodne tanieje. Popatrz na Allegro chociażby (tylko unikaj wynalazków w rodzaju "Hydro-Tech", "Hydrox", czy "CPC") - wiele osób, które miały dawniej W/C wyprzedają bloczki w świetnym stanie, tylko dlatego, że rynek W/C zalała właśnie fala sprzętu z zagranicy. Bloki Misia15go, MCS, czy Kyńka biły jeszcze nie tak dawno na całej linii zagraniczne wynalazki! Radzę się poważnie zastanowić nad W/C, bo nie ma co kombinować, z wentylatorami na 15V... W końcu sobie będziesz w brodę pluł, że spaliłeś tym cały sprzęt.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #12 13 Maj 2008 20:39
    mesjewrobello
    Poziom 9  

Dobra, przekonaliście mnie że nie warto podnosić napięcia wentylatorów. Dziękuje

0