Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miękki start - kondensator

23 Sty 2004 23:34 4229 9
  • Poziom 19  
    Witam. Chcę zrobić układ miękkiego startu dla trafa 2x28V 600VA. Załączam schemat i chciałbym Was spytać na ile volt najmniej może być kond. Mam w chacie 1000mikro/250V Czy taki mi wystarczy?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    W spisie elementów do tego schematu jest ewidentny błąd, ten kondensator może być na 25, góra 35V i to wystarczy.

Kilka dni temu zapodałem ukłąd koledze i działa bez błędu na kondensatorze 1000uF/25V.

Pozdrowienia

Artur G.
  • Poziom 19  
    Dzięki, to żeś mnie na wieczór uszczęśliwił:) Tylko co 29 zeta w plecy to w plecy, ale dobrze że nie kupiłem na 350V bo był po 79zł a ja kupiłem na 250V :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Ale do trafa 600VA kondensator 1000uF to chyba trochę za mała pojemność. Nawet bardzo zamała.
  • Poziom 19  
    No właśnie chyba nie, bo ta pojemność jest tylko odpowiedzialna za opóźnienie włączenia. A do filtracji napięcia z tego trafa mam 2x20 000 mikro:) P.S. A gdzie tam wrzucić bezpiecznik? W ten przewód co idzie bezpośrednio od CON1 do CON2??
  • Poziom 17  
    Ja umieściłbym ten bezpiecznik jak na rysunku poniżej, co do wartości to jak pamiętam, już została ustalona w odrębnym wątku.

Pozdrawiam

Artur G.
  • Poziom 19  
    Układ ten na pewno będzie dobrze pracował, jednak ma pewną wadę. Przy chwilowym zaniku napięcia zasilającego np. 1 sekundy, dzięki kondensatorowi przekaźnik nie rozewrze styków, co zaskutkuje tym że układ nie spełni swego zadania. Sytuacja taka w praktyce występuje rzadko, czyli można uznać go za poprawny.
  • Poziom 14  
    Napiszcie proszę jak wyglada żywotność styków na przekaźniku (avt 1226), bo podejrzewam że większe prądy spowodują korozję (itd., itp) .
    Pozdro