Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LED 20x20 - schemat, Atmega16

lord_dagoth 08 Cze 2009 02:10 19730 43
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    A NPN przypadkiem nie zwierają do plusa? :P

Matryca LED 20x20 - schemat, Atmega16
    I dioda świeci :P
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    pgoral
    Poziom 26  
    No tak można, bez negacji, ale to wtórnik. Hmmm - ale jak to zrobisz na ULN? Pokaż schemat? Tam tranzystory pracują jak przełączniki a nie wtórniki. I to nawet darlingtony. Emitery zwarte do masy.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    pgoral
    Poziom 26  
    To zamiast UDN powinieneś je dać. Te LED drivery zwierają do masy. Jak dasz zamiast ULN to będziesz miał dwie masy z obu stron diód świecących.

Chyba, że znajdziesz LED drivery zwierające do plusa.
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    Hmmm... faktycznie, wziąłem ULN'a i sprawdziłem -.- Do tej pory myślałem, że one mi zwierają do plusa :( A co do tych led driverów to wszystkie chyba zwierają do masy, więc nie pozostanie mi nic innego jak po stronie anod danie tranzystorów npn, tak jak wyżej w schemacie. Wszystko i tak będzie w smd, więc płytka aż tak duża nie powinna wyjść. Bo UDN'y mi nie dość że wyjdą za drogo, to na dodatek są słabo dostępne, w maritex'ie chyba ich nie ma.
  • Pomocny post
    pgoral
    Poziom 26  
    Polecałbym PNP zamiast npn. Będziesz je miał na 100% nasycone i będą się przez to mniej grzały.
    Emilus20
    Poziom 18  
    Witam
    A czy zastanawialiscie sie nad matryca prcujaca w "skali szarosci"? Rozumiem ze te wyswietlacze steruja diodami tylko on/off. Jaka jest mniejwiecej cena tych driverow do led?
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    Wejdź na stronę maritex'u, tam masz przeróżne drivery, ceny są dość przystępne, od 2 zł za układzik.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pgoral
    Poziom 26  
    Az 16 w rzędzie? czemu chcesz podawać prąd 45 ma wyłączonym ledom? One będą wtedy świecić - tylko słabiej.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lgorek
    Poziom 11  
    Hello
    Mam pytanie na temat panela bo chce zrobic swoj ale nie do wyswietlania niczego tylko sterowania oswietleniem, tzn panel sklada sie z 300 ledow, ale jest podzielony na 25 bloki po 12 ledow. Kazdy taki blok jest zasilany 12V. Chce zrobić aby można było włączać i wyłączać poszczególne bloki. Jak najlepiej to zrobić. Użyć zamierzam atmega. I tutaj jeszcze dodatkowo dochodzi ze bloki mozna bedzie wyciagac. I aby swiecil panel nawet bez kilku blokow. Czym to zrobic ?? Na początku panel będzie miał 5x5 bloków. Ale z czasem może będzie większy jednak narazie chce zrobic o takich wymiarach.

Pomóżcie jak najlepiej to zrobić, czy multidupleksowanie czy jakis inny sposob np na tranzystorach / przekaznikach ??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marcine60
    Poziom 11  
    Dotykam tego starego tematu dla tego ,że nie znalazłem info gdzi indziej.

Zastanawiam sie czy przy zaplaeniu wszystkich led 16*16 (Mictronic), podaniu odpowiedniego prądu zasilającego czy nie będzie przygaszeń.
    Bo zakładając jedna dioda led 20mA a wysterowanie 1 kolumny to max 90 mA.
    Czyli po zaświeceniu 5 diód jasność będzie ok. ale przy ilości 5-16 będą przygaszenia na kanale?

Nie wiem czy dobrze rozumuje.
    Próbuje coś stworzyć i zatanawiam się jak zrobić sprawny elektronicznie układ Matrycy LED.

I jeszcze inna opcja :
    Czy MBI5036 nie lepiej było by sterować 16/2 tj jedną matrycą 8*8 LSB,MSB wówczas świecenie max 20*8=160mA