Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usuwanie zimnych, starych lutów.

23 Sty 2004 23:42 8737 15
 • Spec od monitorów
  Właśnie. W jaki sposób można skutecznie pozbyć się tzw. zimnych i starych lutów. Samo ponowne lutowanie cyną z dodatkiem kalafoni czasami wydaje się mało skuteczne, a cyna nie ma ochoty się przyczepiać do końcówek elementów. Czy jest na to jakaś rada? Może jest jakiś lepszy topnik, który pozwalał by na poprawienie starych lutów bez konieczności nadmiernego przegrzewania elementów.

  pzdr.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 11  
  moim zdaniem oddesanie starego lutowia i podgrzanie końcówek elementów w kalafoni (lub obskrobać nużki jak to się robi przy starszych już ośnieżałych elementach) powinno sprawić, iż elementy powinny nadawać się do ponownego lutowania, a co dotyczy się punktów lutowniczych to myśle że troszke kalafoni i oblutowanie punktu gdzie ma powstać nasze polaczenie powinno pomuć , pozdrawiam
 • Spec od monitorów
  Gdyby w grę wchodziło tylko kilka lutów to można by się pokusić o rozlutowanie, oczyszczenie nóżek i ponowne lutowanie. Jednakże przy ilości grubo ponad 100 punktów lutowniczych to traci trochę sens. Wyobraź sobie wylutowywanie elementów z płytki wzmacniacza wizyjnego znajdującego się na szyjce kineskopu. Pomijam nieliczne wyjątki, gdzie elementów jest kilkanaście. Dlatego pytam o jakiś inny środek, który by to umożliwiał.

  pzdr.
 • TermopastyTermopasty
 • Spec od monitorów
  po prostu je przelutuj uzywajac do tego lutownicy i cyny - wystarcza
 • Poziom 11  
  Zrób dokładnie tak,jak wspomniał kolega wcześniej,tzn. przelutuj jeszcze raz wszystko,używając cyny z kalafonią.Dla mnie ta metoda jest najszybsza i chyba najskuteczniejsza,jeśli jest mało czasu lub jeśli nie chcę się napracować.
 • Poziom 15  
  To chyba jedyny sposób, no chyba że masz dostęp do fali?
 • Spec od monitorów
  Gdubym miał dostęp do fali to nie byłoby tego tematu. A sprawa wcala nie jest taka prosta tak jak by się mogło wydawać. W większym stopniu dotyczy to właśnie monitorów - pełno jest starych i utlenionych lutów i te są najbardziej oporne na przelutowanie. Póki co po prostu przelutowuję wszystkie luty na nowo wspomagając się kalafonią. Myślałem, że jest może jakaś pasta, która by to uławiała a ja niepotrzebnie się męczę. Widząc po odpowiedziach nic takie nie jest wam znane. Szkoda.
 • Poziom 28  
  Poza tym lutowanie na fali wcale nie gwarantuje dobrych styków. Byłem metr od takiej maszyny i powiem że właśnie ta technika robi zimne luty. Cyna się utlenia na górze, jest zbierana później ta warstwa ale... utleniona cyna to już tlenek cyny i ani pasta ani kalafonia tego nie zmieni tylko odsysacz.
 • Poziom 10  
  stara i dobra metoda to kalafonia rozpuszczona w denaturacie lub rozcienczalniku mors , płytę pociagasz roztworem czekasz az odparuje i lutujesz
 • Spec od monitorów
  Kiedyś była to bardzo dobra metoda do zabezpiecznia druku przed utlenianiem. Będę musiał pomyśleć nad wykonaniem takiego mazidełka. Teraz przypomniało mi się, że kiedyś (naście lat) miałem taką pastę do lutowania. Kolor trochę podobny do kalafonii ale konsystencja - coś jak margaryna wyciągnięta z lodówki. Czy ktoś pamięta takie pasty i czy wie może z czego były wykonane?
 • Poziom 21  
  Mniej przegrzane luty -> wystarczy cyna w drucie i lutownica. Bardziej przegrzane luty należy odsysać i ponownie lutować cyną. Są luty tak przegrzane, że koniec elementu jest przyczerniony i wtedy należy odsysać cynę, oczyścić przyczernioną końcówkę np. czyścikiem z włókna szklanego lub specjalny topik, kalafonia w niewielkiej ilości i lutować ponownie. Tak lutowane luty są trwałe i estetyczne. Jeśli lutujemy z kalafonią należy pamiętać o tym, aby po lutowaniu usunąć kalafonię.
 • Spec od monitorów
  ->TadeuszZ - możesz podać co to za specjalny topnik?
 • Poziom 21  
  Oczywiście, że moge. Ja stosuję [ jeśli trzeba ] topnik RF800 jest to topnik do elementów SMD, ale dobry też jest do zwykłego lutowania. :)
  Pozdrawiam
 • Spec od monitorów
  Dzięki wielkie - przy najbliższej wizycie w sklepie elektronicznym poszukam tego cuda i zobaczę jak się sprawuje.
 • Poziom 21  
  Nie wiem, czy w każdym sklepie to dostaniesz, na pewno kupisz w sklepie North.
 • Poziom 10  
  pokrusz troche kalafonii i zalej rozcienczalnikiem do konsystencji zadkiego "syropu" potem dobry pedzelek metoda tania i skuteczna zwykłe pasty odradzam zawieraja kwas