Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc czynna,bierna i pozorna

Gribo 11 Maj 2008 14:13 14624 8
  • #1 11 Maj 2008 14:13
    Gribo
    Poziom 9  

Otóż zadanie niby łatwe ale wole się upewnić niż zacząć liczyć bezsensownie. Oto treść zadania.

Obliczyć moc czynną,bierna i pozorną na podstawie wyników pomiarów.

pomiary były robione na tym układzie co na rysunku
    Oto wyniki :

V W A
    100 / 16,5 / 165 rezystor
    20,8 / 3,5 / 250 cewka
    44 / 0,5 / 250 kondensator
    100 / 15 / 138 rc połączenie szeregowe
    32 / 4 / 250 cewka i kondensator

no i teraz obliczenia mocy i tu pytanie czy wszystkie obliczenia : a)mocy czynnej obliczamy ze wzoru : P=(U^2)/R=(I^2)R
    b)mocy biernej : Q=(U^2)/X=(I^2)X
    c)moc pozorna : S=IU

i jeśli ktoś jeszcze wie jak wyznaczyć współczynniki mocy dla elementów RLC ?

0 8
  • #2 11 Maj 2008 14:28
    fuutro
    Poziom 43  

Współczynnik mocy obliczasz z prostej zależności cos fi=P/S. Moc czynną zawsze masz na watomierzu.

0
  • #3 11 Maj 2008 14:41
    Gribo
    Poziom 9  

pomiary wykonane dla ~~U. może mógł by ktoś obliczyć jakiś jeden podpunkt np moce dla wyników z pomiaru rezystora lub podać wynik żebym sprawdził czy dobrze rozumie te obliczenia mocy?

0
  • #4 11 Maj 2008 15:48
    fuutro
    Poziom 43  

Ten prąd to w A czy mA? Zakładam że w mA co już będzie grało. S=U*I=100V*0,165A=16,5W, P=16,5W więc cos fi=P/S=16,5W/16,5VA=1 -> fi=0°. Przypadek ostatni też nie jest rzeczywiście taki jak napisałeś bo cewka to kawał drutu więc ma swój opór i przez to watomierz coś pokazał o cos fi będzie niezerowy.

0
  • #5 11 Maj 2008 15:56
    Gribo
    Poziom 9  

No z tego wzoru co podałem zgadzają się wyniki dla rezystora, jednak w obliczeniach dla pozostałych (cewki,cewka z kondensator) już nie bardzo. Wiem ze jest to wywołane oporem jednak nie mam ich podanych przy danych urządzeniach jedynie wiem że kondensator był o pojemności podajże 20mF. Wiec moje pytanie czy da sie jakoś obliczyć pozostałe moce czynne nie patrząc na wyniki na watomierzu ?

0
  • #6 11 Maj 2008 16:05
    Quarz
    Poziom 43  

Gribo napisał:
    No z tego wzoru co podałem zgadzają się wyniki dla rezystora, jednak w obliczeniach dla pozostałych (cewki,cewka z kondensator) już nie bardzo. Wiem ze jest to wywołane oporem jednak nie mam ich podanych przy danych urządzeniach jedynie wiem że kondensator był o pojemności podajże 20mF. Wiec moje pytanie czy da sie jakoś obliczyć pozostałe moce czynne nie patrząc na wyniki na watomierzu ?
    Cewka jak i kondensator, co widać tu po wynikach pomiarów, są elementami rzeczywistymi i posiadają (mimo iż są teoretycznie elementami bezstratnymi) element dyssypatywny - rozpraszający energię czynną - rezystor, który jest tam elementem rozproszonym, ale nic nie stoi na przeszkodzie by go uwzględnić w odpowiednim schemacie zastępczym :idea:

0
  • #7 11 Maj 2008 18:34
    Gribo
    Poziom 9  

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli źle to rozpisałem.
    Moc bierną chce obliczyć z tych wzorów.

Teraz pytanie we wzorze mam podane R, które jak myślę obliczam ze wskazań przyrządów U/I. No i tu pojawił mi sie bład bo w Qc licząc Xc liczba podpierwiastkowa wychodzi <0 i tu właśnie mój problem może źle coś liczę.
    proszę o pomoc

0
  • #8 11 Maj 2008 18:55
    Quarz
    Poziom 43  

Gribo napisał:
    Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli źle to rozpisałem.
    Moc bierną chce obliczyć z tych wzorów.

Teraz pytanie we wzorze mam podane R, które jak myślę obliczam ze wskazań przyrządów U/I. No i tu pojawił mi sie bład bo w Qc licząc Xc liczba podpierwiastkowa wychodzi <0 i tu właśnie mój problem może źle coś liczę.
    proszę o pomoc
    A wartość napięcia U w powyższych wzorach to co to jest :?: :?: :?:
    Poza tym, to wzory na reaktancje (oba) są dla mnie kompletnie niezrozumiałe... :cry: ... skoro we wzorach występują parametry to należy je zdefiniować i podać schemat zastępczy dla którego one obowiązują... :idea: ... i R w jednym wzorze jest innym R w drugim wzorze :!:
    A takie coś to tylko, swego czasu, potrafił zauważyć Albert Einstein (Jego słynne a...)... :D ,... ale nie większość czytających tu profanów TOE... :cry:

0
  • #9 11 Maj 2008 20:29
    Gribo
    Poziom 9  

To może jak ty byś to obliczył podaj tylko wzór, z którego policzyłbyś moc bierną kondensatora oraz cewki ?

[Przy takiej postawie autora ma zastosowanie regulamin, punkt 16. Mariusz Ch.]

0