Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop samoczynnie się wyłącza

dwarqwe 11 Maj 2008 17:51 3913 5
  • #1 11 Maj 2008 17:51
    dwarqwe
    Poziom 9  

PIII766, Dell C600

Witam! Przez pół roku ww. laptop działał i nagrzewał się bez problemu :D
    Byłem z niego zadowolony, ale zauważyłem, że wentylator jakoś nie chodzi. "A jak będzie chodził, to będzie lepiej dla wszystkich".

W serwisie poinformowali mnie, że wentylator włączy się jak laptop zacznie zbliżać do temperatury krytycznej, a potem sam się profilaktycznie wyłączy. OK. Teraz wentylator działa prawie ciągle, włączając się przy temp. ok. 65-70°C.

Wszystko byłoby OK, gdyby lapek nie wyłączał się samoczynnie.
    Przeważnie po kilku minutach pracy, przeważnie przekraczając kryt. temp. 98°C (ale czasami wyłącza się przy 90). Internet, kilka programów, co było normą.

Najdziwniejsze jest to, że wcześniej, przed uruchomieniem wentylatora, laptop na pewno przekraczał tę temperaturę i się nie wyłączał!

Czy ręczne odłączenie wentylatora pomoże? (on sam jest przeczyszczony)
    Czy może mieć to związek z dyskami? (serwison na pewno podłączał swój)
    Zwiększenie temp. krytycznej pewnie nie jest możliwe (w BIOSie nie ma takiej opcji). Upgrade?

0 5
  • #2 11 Maj 2008 18:01
    iron64
    Spec Overclocking

Jeśli rozgrzewa się do takiej temperatury to odłączenie wentylka może jedynie jeszcze bardziej mu zaszkodzić.
    Powinieneś go rozebrać, przeczyścić, sprawdzić czy radiator dobrze przykrywa rdzeń procesora i karty graficznej, wymienić pastę termoprzewodzącą. Jeśli sam nie czujesz się na siłach tego zrobić zgłoś się do serwisu, dokładnie tłumacząc objawy i wspominając o konieczności wyczyszczenia.

0
  • #3 11 Maj 2008 19:08
    dwarqwe
    Poziom 9  

iron64 napisał:
    Jeśli rozgrzewa się do takiej temperatury to odłączenie wentylka może jedynie jeszcze bardziej...

OK - będę miał to na uwadze.

Tylko czemu wcześniej laptop się nie wyłączał, skoro wentylator w ogóle nie działał? Sęk w tym, że jest problem od kiedy wentyl działa.

Laptop nie nagrzewa się tak, że czuje się zewnętrzne ciepło. To tylko wskaźniki temp. procesora z monitoringu, które rosną kiedy np. włączam wyszukiwarkę czy edytor tekstu. Sam laptop jest jeszcze letni, a nawet chłodny.

0
  • #4 11 Maj 2008 19:17
    cinek2107
    Poziom 18  

Hm ja tak miałem w lapku firmy IPC. I procka posmarowałem na nowa pastą a potem wiatraczek podłączyłem. Tylko uważaj żebyś podłączył dobrze wiatraczek bo jak źle włożysz te wejście od wiatraka to będzie chodził w drugą stronę a to źle

0
  • #5 11 Maj 2008 21:33
    tzok
    Moderator Samochody

Skoro laptop zaczął się wyłączać, to znaczy że podniosła się temperatura. Zapewne radiator się poluzował lub jest zabity kurzem.

0
  • #6 18 Maj 2008 14:27
    dwarqwe
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim!

0