Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podnieść napięcie? Podłączenie diody led do baterii.

zbig763 11 Maj 2008 17:52 2959 6
  • #1 11 Maj 2008 17:52
    zbig763
    Poziom 1  

Witam, mam następujący problem: chciałbym podłączyć diodę led o napięciu 3,2V do baterii 1,2V (nie chcę używać kilku baterii i łączyć ich szeregowo) czy jest jakiś nieskomplikowany sposób, żeby to zrobić? Czy można to jakoś załatwić za pomocą tranzystora? chodzi o jak najprostsze rozwiązanie.

0 6
  • #2 11 Maj 2008 17:54
    iwan3000
    Poziom 15  

Cudów nie ma, nie wyrobisz napięciowo. Można spróbować zrobić źródło prądowe, ale nie wiem, czy wyrobi.

0
  • #3 11 Maj 2008 18:06
    buliz
    Poziom 12  

Widziałem gdzieś schemat przetwornicy na scalaku 1,5V do 3V, ale muszę pomyśleć gdzie to było, poszukam jutro.

0
  • #4 11 Maj 2008 18:28
    szod
    Poziom 33  

:arrow: zbig763 - popatrz tutaj. Schemat jest prosty. Wystarczy kilka elementów.

0
  • #5 11 Maj 2008 19:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jasne. Tylko najtrudniej o odpowiedni rdzeń. Nawet ja ;) nie mam właściwych. Poważnie :(

0
  • #6 11 Maj 2008 21:23
    eu43
    Poziom 16  

To może dało by się zrobić taki układzik na kilku tranzystorach i kondensatorach? :) Działało by to w ten sposób, że bateryjka ładowała by kondensatory połączone równolegle (każdy naładował by się napięciem ok. 1V) i potem tranzystory-klucze przełączyły by kondensatory szeregowo i otrzymało by się napięcie ok. 3V. Była by to para takich układów i w czasie gdy jeden układ ładuje kondensatory połączone równolegle, to drugi układ rozładowywuje elektrolity połączone przez klucze szeregowo.

Trochę to wygląda jak przerost formy nad treścią, ale nie jestem w stanie wymyślić czegoś lepszego... ;)
    Wymyślę jakiś prosty schemat, jak działało by takie przełączanie kondensatorów przez tranzystory i potem wrzucę...

0
  • #7 11 Maj 2008 21:35
    -RoMan-
    Poziom 42  

Sa scalone pompy ładunkowe. Mają one jednak poważną wadę - sensowną sprawność mają tylko przy wielokrotnościach. Na dokładkę klejenie tego z elementów dyskretnych nie ma sensu.

Ta jednotranzystorowa przetworniczka, to bardzo dobre rozwiązanie. Sprawność sięga 70% ale znalezienie odpowiedniego rdzenia to już tylko metodą prób i błędów. Ma też jedną wadę: dość mocno zakłóca zmontowana na pająka.

0