Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nagrzać wodę w basenie ?

antico 08 Sie 2009 08:53 84914 67
  • #31 08 Sie 2009 08:53
    KaMiiiLkaaa5
    Poziom 1  

Witam. Też mam basen lecz on jest bardzo duży ma ponad 3600 l (314x76 cm) znajduje się on na działce i nie ma tam prądu. Czy jest jakiś sposób żeby nagrzać ta wode bez użycia prądu? Oprócz słońca oczywiście ;)

• #32 08 Sie 2009 09:12
    bandzior2
    Poziom 26  

KaMiiiLkaaa5 napisał:
    Witam. Też mam basen lecz on jest bardzo duży ma ponad 3600 l (314x76 cm) znajduje się on na działce i nie ma tam prądu. Czy jest jakiś sposób żeby nagrzać ta wode bez użycia prądu? Oprócz słońca oczywiście ;)

Możesz zrobić kocioł pod którym będziesz palił ogień i do niego wlewać wiaderkami wodę a potem z powrotem wodę z kotła do wasenu.

• #33 08 Sie 2009 09:29
    123XmaX
    Poziom 12  

KaMiiiLkaaa5 napisał:
    Witam. Też mam basen lecz on jest bardzo duży ma ponad 3600 l (314x76 cm) znajduje się on na działce i nie ma tam prądu. Czy jest jakiś sposób żeby nagrzać ta wodę bez użycia prądu? Oprócz słońca oczywiście ;)

Intex robi maty na basen (takie jak by przykrycie do basenu, ale ono pływa na wodzie i jak słońce świeci to ogrzewa tą mate, a ta mata ogrzewa wodę), można by było coś takiego jeszcze pomalować na czarno (oryginalnie jest niebieskie), to by lepiej wodę grzało. Jak grzeje to wodę to ci nie powiem, bo tego nie miałem. Minusy tego są takie, że nie można pływać w tedy w basenie, i brak obiegu wody.

Pozdrawiam

• #34 08 Paź 2009 17:06
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    123XmaX napisał:

Cytat:
    Intex robi maty na basen (takie jak by przykrycie do basenu, ale ono pływa na wodzie i jak słońce świeci to ogrzewa tą mate, a ta mata ogrzewa wodę), można by było coś takiego jeszcze pomalować na czarno (oryginalnie jest niebieskie), to by lepiej wodę grzało. Jak grzeje to wodę to ci nie powiem, bo tego nie miałem. Minusy tego są takie, że nie można pływać w tedy w basenie, i brak obiegu wody.

Te maty to kiepski pomysł ich wydajność jest bardzo mizerna.
    Jedynym rozwiązaniem to kolektory słoneczne.
    Ponieważ na działce nie ma prądu to zamiast elektroniki oraz pompy obiegowej stosuje się dodatkowo niewielkie ogniwo PV, które napędza pompkę 12v i kłopot z głowy.

pozdrawiam
    Witold

• #35 08 Paź 2009 20:03
    petarda0
    Poziom 18  

Jest firma, która robi kolektory słoneczne do podgrzewania wody i powietrza, na stronie firmy nie ma o tym informacji ale wiem że na pewno robią więc pozostaje kontakt z firmą i zamówienie.

http://www.telmor.com.pl/

• #36 08 Paź 2009 20:46
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    petarda0 napisał:

Cytat:
    Jest firma, która robi kolektory słoneczne do podgrzewania wody i powietrza, na stronie firmy nie ma o tym informacji ale wiem że na pewno robią więc pozostaje kontakt z firmą i zamówienie.

Każdy kolektor cieczowy służy również do podgrzewania wody w basenie.
    pozdrawiam
    Witold

• #37 07 Mar 2011 21:55
    Wojciech_1973
    Poziom 1  

Witam.
    Jako, że w tym roku planuję wykombinować coś do podgrzewania wody w basenie, więc jestem bardzo zainteresowany tematem. Niestety, widzę, że na planach się chyba skończyło, bo nie piszecie nic o efektach Waszych prac. Interesuje mnie zwłaszcza pomysł DonRomano. W tym roku koniecznie muszę wymieniać dach w altance i myślałem skorzystać z Twojego pomysłu. Mam też pewien bardzo prosty pomysł na jego udoskonalenie, mianowicie dach dodatkowo przykryć folią. Napisz, na ile udało Ci się podgrzać wodę i czy jesteś zadowolony ze swojego pomysłu. Pytam, bo żeby go zastosować musiałbym trochę zmienić konstrukcje dachu oraz zamienić papę na blachę. Nie wiem tylko, czy byłoby to opłacalne. Myślałem o kolektorach z grzejników, ale na basen o poj. ok 16m3 musiałoby być ich kilka, a nie bardzo mam na nie miejsce.
    Pozdrawiam

• #38 07 Mar 2011 22:13
    wowka
    Poziom 28  

KaMiiiLkaaa5 napisał:

Oczywiscie ze jest. Kup sobie kociol na wegiel, olej opalowy lub gaz, pare rurek, pompke (spalinowa) i juz mona wode grzac bez pradu

A na przyszlosc przy zakladaniu tematu pomysl troche i napisz jakie masz warunki i ile pieniedzy na to. W przeciwnym razie mozesz tylko liczyc na porady takie jak kolegi "bandzior2"

• #39 18 Maj 2011 23:21
    adam_ha
    Poziom 11  

Jak najbardziej istnieje możliwość zastosowania kolektora z bezpośrednim przepływem wody basenowej. Kolektory mogą być wpięte np. za filtrem (wykorzystując jedną pompę). Do tego celu nadają się kolektory Pro Eco JNMK-20, które są wykonane w całości ze stali nierdzewnej. (proecosolar.pl)
    Co do mocy kolektorów:
    Aby podgrzać 1 litr wody o jeden stopień potrzeba 4200J, czyli 0,001166666667 kWh.
    Przyjmijmy, że basen zawiera 9 000 litrów wody (3 x 3 x 1 m.). Aby ją podgrzać o 1 stopień potrzeba 10,5 kWh.
    Jeden kolektor słoneczny o powierzchni absorbera 3 m.kw. przez cały słoneczny dzień wytworzy około 30 kWh.
    Wynika z tego, że przy 2 kolektorach podwyższymy temperaturę takiej ilości wody o 6 stopni (dziennie).
    Oczywiście bardzo duże znaczenie mają straty ciepła (np. różnica temperatur pomiędzy wodą a powietrzem, izolacja termiczna basenu od gruntu itp.)

• #40 22 Maj 2011 07:50
    daann
    Poziom 15  

Rok temu wymieniałem blachę na garażu , założyłem czarny mat trapez T12 , na końcu rynna po niej filtr siatkowy ( wyłapuje piasek , liście ,robactwo) i woda wraca do basenu . Woda jest podawana do deszczownicy na dachu (system Don Romano) , w każdą falę idzie jeden strumień otwór 2 mm . Tak jak pisze Don Romano system rewelacyjny w zeszły sezonie podgrzałem basen 15 m3 do 32 st - musiałem wyłączyć woda za gorąca .Wszystkim gorąco polecam

• #41 24 Maj 2011 22:50
    Mariosum
    Poziom 1  

Witam
    Spodobał mi sie pomysł podgrzania wody grzejnikami. I mam pytanie.
    Planuje kupic basen 450x122 lub 550x122 tzn mniejwiecej w tych wymiarach.
    Wiec ile potrzebowałbym paneli z grzejników i jakiej wielkosci to podgrzania? Mam juz jakas terorie podłaczenia tego i w jakim miejscu zainstalowania tego. Napewno nie bedzie to na dachu tylko chce zrobic z tego dodatkowo zadaszenie na dzrzewo kominkowe. Dwa w jednym.
    Pozdrawiam

• #43 06 Cze 2011 21:59
    wiatrak525
    Poziom 14  

Witam.
    Dwa lata temu wykonałem taki kolektor do podgrzania wody w basenie rozporowym o pojemności 4,5 m 3.
    Trzy okna z pojedyńczym szkłem ułożone na płycie obornickiej. Wewnatrz zwinięty spiralnie peszel elektryczny czarny o średnicy 2cm.
    Kolektory obracam ręcznie do słońca. Woda jest pompowana z baseny przez pompę zanurzeniową o mocy cgyba 1kW.
    Sterowanie to czasówka za 12 zł , 15 minut pracuję 30 minut czeka. Rezultat prosty i zaskakujący.
    Napuszczam wodę w nocy o temp. 16 st C, rano dzień słoneczny o godzinie 15 termometr pokazał 37st C.Woda za ciepła na kąpiel.Jak znajdę czas wkleje zdjęcia. proste i zaj....skuteczne.Ale..... basen jest ustawiony na pytach obornickich oraz pod samym basenem dodatkowo steropian chyba 2 cm. To nie wszystko, na noc przeykrywam materacem welurowym o grubości 22 cm i dodatkowo oryginalnym pokrowce.
    Pozdrawaim jeśli ktos zainteresowany podaje GG 2147026.
    Krzysztof Rawa Mazowiecka

• #44 07 Cze 2011 01:23
    adam_ha
    Poziom 11  

wiatrak525 napisał:
    Woda jest pompowana z baseny przez pompę zanurzeniową o mocy cgyba 1kW.
    Sterowanie to czasówka za 12 zł , 15 minut pracuję 30 minut czeka.

A nie prościej byłoby podłączyć grzałkę elektryczną 1kW?
    Układ byłby duuuużo wydajniejszy niż obecny.

• #45 07 Cze 2011 17:13
    wiatrak525
    Poziom 14  

Adam ha
    chyba opuściłeś lekcje fizyki w podstawowej szkole. Nie pamiętam jakiej mocy jest ta pompa bo mam ich dwie a nalepka się zerwała, jutro zmierze prąd. Jeśli nawet ma 1kW to pracuje 15 minut a 30 pauzuje co daje 1/3 na dobę pracy ale nie poracuję non stop tylko w czasie słońca i to nie zawsze czyli około 3 godzin. Czas pracy jest przesadnie za długi ale nie mam czasu by podłaczyć inną czasówkę. Rzeczywiście zwróciłeś słuszną uwagę i jestem ci wdzięczny. Tylko grzałką 1kW nawet gdyby pracowała non stop nie nagrzejesz 4500 l wody.
    Ta pompa ma olbrzymie problemy przepompować tę wode więc od razu zaznaczam,że żadna pompa CO o m0cy 45 W nie da rady w tym układzie.
    Chciałem sie podzielić tym co udało mi się zrealizować, i ciesze się ciepłą wodą jak wnuki się bawią. To działa! I nie sądze by układ z grzałkami był wydajniejszy. Jeśli to był żart to rozumiem, ale jeśli nie to nie rozumiem. Jestem z zawodu automatykiem i pracującym elektromonterem i troche mam pojecia kolego adamie -ha.
    Pozdrawaiam i dzięki za kubeł zimnej wody , szkoda czasu na pisanie .

• #46 08 Cze 2011 10:16
    adam_ha
    Poziom 11  

W żadnym wypadku nie wątpiłem w to, że układ z pompą działa.
    Zwróciłem tylko uwagę na to, że przy takiej dużej mocy elektrycznej można to zrobić prościej.
    Śmiem jednak wątpić, czy o takie rozwiązanie chodziło autorowi postu. Raczej chyba chodzi o rozwiązanie z minimalnym zużyciem energii, za którą trzeba zapłacić i maksymalnym zużyciem darmowej energii.

• #48 15 Cze 2011 11:58
    albert80-98
    Poziom 2  

Witam. Jestem nowy. Mam basen 12 tys l . W tamtym roku żeby podgrzć wode w basenie włożyłem węża do rurki od filtra z kąt wypływa woda od sirotka basenu. Woda naplywała do węża , ktolry był rozlozony na kostce a woda z węża wtedy się nagrzewała. Drugi koniec węża wlożyłem do basenu. Woda z węża lała się w 45 stopniach. wode w ciągu paru dni nagrzałem z 23st na 32st.
    Odpisujcie jak sie podoba pomysł.

• #49 15 Cze 2011 13:20
    adam_ha
    Poziom 11  

albert80-98 napisał:
    wode w ciągu paru dni nagrzałem z 23st na 32st.

Fizyki nie oszukasz.
    Aby podgrzać 12 000 litrów wody o 1 st. C potrzeba 14 kWh.
    Abu podgrzać o 9 st. C (pomijając straty w postaci studzenia się wody - nawet nocą) potrzeba 126 kWh.
    Przyjmując, że słońce grzeje przez 15 godzin dziennie wychodzi, że dzienny uzysk energii wyniósł około 8,5 kWh.
    Przy wosoko wydajnym absorberze jest to do zrobienia, lecz śmiem wątpić, czy wąż ułożony na kostce jest w stanie pobrać tyle energii.Kostka musiałaby być raczej rozgrzanymi do czerwoności węglami.

Najbardziej sensownym wytłumaczeniem ogrzania wody w basenie jest absorbcja promieni słonecznych bezpośrednio przez samą wodę. Oczywiście temperatura otoczenia również ma duże znaczenie. Nawet przy braku promieni słonecznych temperatura wody w basenie będzie się podnosić, jeśli temperatura powietrza wynosi 30 st. C.

• #50 15 Cze 2011 14:38
    albert80-98
    Poziom 2  

Rok tamu urzywałem do ogrznia wody węża jak pisałem wcześniej woda się ociepliła do około 36st(wcześniej sie pomyliłem). Dwa lata temu nieużywałem węża i woda miała najwiecej 28st czyli woda dzięki wężowi ociepliła sie o około 8 stopni (to też lepiej niż wogule)

• #51 30 Cze 2011 20:43
    luklas944
    Poziom 11  

a może by tak połączyć grillowanie z grzaniem wody? Można by było przyspawać metalową rurę do grilla i podłączyć się za pomocą węży od pompy filtrujących. myślę że przy mniejszych basenach zdało by to egzamin.

• #52 01 Lip 2011 02:04
    saskia
    Poziom 38  

Ale grill nie bedzie wtedy zbyt goracy aby upiec kielbaski.

• #53 21 Sie 2011 17:03
    sq7hgw
    Poziom 10  

Witam.
    Widziałem w TV w GALILEO pomysł na podgrzanie wody w basenie właśnie coś ala gril , mianowicie była to rura tak ok fi 50 (chyba stalowa) zwinięta w wężownicę ok fi 50cm, której oba końce były wmontowane w ścianę basenu. We wnętrzu tej spirali palili drewnem i mieli uzysk ciepłej wody. Mieli tam sztywny basen.
    Ja się nad czymś podobnym zastanawiam tyle, że mam basen rozporowy z takiej niby plandeki i nie mam pomysłu z czego by wykonać podłączenie do tego basenu, żeby czasem się to nie stopiło w piz... bo by szkoda było .
    A drewna do spalenia na działce zawsze pełno.
    Pytanie do znawców : jak długo trzeba by palić by odczuć wyraźną różnicę podgrzania wody w basenie 7 m3 ??

• #54 19 Wrz 2011 19:34
    irektc
    Poziom 2  

Witam
    w tym roku zbudowałem piec metalowy z nagrzewnicą .Mam basen 1000 l. w trzy godz nagrzałem go do39 st. i wszystko było by glanc gdyby nie jeden szkopuł a mianowicie do nakręcenia wężownicy użyłem zwykłej rury stalowej no i pojawił się problem rdzy w basenie
    użyłem filtrów ale nie do końca zdawało to egzamin . Zastanawiam się żeby zrobić spirale z rury nierdzewnej ale się zastanawiam czy ją nie przepalę ( piec używam też jako kominek
    może ktoś miał z Was do czynienia z rurą z nierdzewki może coś poradzi. Zastanawiam sie czy ona da się tak wygiąć jak stalowa rura?

• #55 19 Wrz 2011 22:19
    Magister_123
    Poziom 32  

irektc napisał:
    Witam
    w tym roku zbudowałem piec metalowy z nagrzewnicą .Mam basen 1000 l. w trzy godz nagrzałem go do39 st. i wszystko było by glanc gdyby nie jeden szkopuł a mianowicie do nakręcenia wężownicy użyłem zwykłej rury stalowej no i pojawił się problem rdzy w basenie
    użyłem filtrów ale nie do końca zdawało to egzamin . Zastanawiam się żeby zrobić spirale z rury nierdzewnej ale się zastanawiam czy ją nie przepalę ( piec używam też jako kominek
    może ktoś miał z Was do czynienia z rurą z nierdzewki może coś poradzi. Zastanawiam sie czy ona da się tak wygiąć jak stalowa rura?

Proste rozwiązania są najtrudniejsze: zastosuj wymiennik ciepła!

• #56 19 Wrz 2011 22:51
    irektc
    Poziom 2  

wymiennik ciepła jest trochę mało wydajny . Kombinuje coś bardziej wydajnego myślę o lepszym filtrze .albo o nierdzewce

• #57 27 Cze 2012 21:18
    patryk44gks
    Poziom 13  

ja od baseny do pompy filtrującej rozciągnąłem 13m czarny wąż i podłączyłem z powrotem do pompki i tak na słońcu grzeje mi się woda w basenie wystarczy włączyć papkę

• #58 14 Cze 2013 13:05
    bronx_XJ
    Poziom 20  

Minęło wiele lat, jak zachowuje się farba na pokryciu z blachy po tym okresie i kontakcie z wodą chlorowaną ?
    W 2006r sam myślałem nad tym rozwiązaniem, garaż 75m2 blacho-dachówki, niestety producent powiadomił mnie iż stracę gwarancję i uszkodzeniu ulegnie farba.
    Dlatego z wielką ciekawostką chciałem się dowiedzieć jak to u Was się sprawdziło ?

• #59 14 Cze 2013 20:13
    daann
    Poziom 15  

Witam
    Ja wodę na dachu ogrzewam do 3 lat , i trudno w to uwierzyć ale do tego roku jechałem bez chloru . Dawałem antyglon i filtr piaskowy - jedyne co mogę podpowiedzieć to na czarnej blasze pozostaje z czasem biały nalot coś jak wapień .Od kilku dni grzeję wodę do 30-31 st C , w nocy spada o 2 st C i zaczyna mi bardzo szybko zielenieć - chyba będę musiał dodawać chloru
    Pozdr.

• #60 20 Cze 2013 19:28
    daann
    Poziom 15  

Witam
    Mam basen 12 m3 (457x91 intex ze stelażem) pod basenem 30 mm styropianu - spadek temperatury w nocy około 4 C ale po przykryciu basenu folią bąbelkową tylko 2 C za noc - polecam . Mniej ciepła tracę bo nie ma parowania wody co odbiera najwięcej ciepła .Zacząłem dodawać chloru w skimerze w nocy na obiegu ( nie na dach) , w dzień wyjmuję tabletkę i podaje wodę na dach - myślę że nie zaszkodzi to blasze .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME