Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak nagrzać wodę w basenie ?

antico 11 May 2008 17:57 141308 69
    antico
    Level 12  
    Witam. Wiem że jest to temat nie pasujący do pozostałych, ale wydaje mi się że jest to najodpowiedniejszy dział.
    A więc chcę podgrzać sobie wodę w basenie ale nie wiem jaką metodą (oczywiście na żyletkę i.t.p odpada :))
    Potrzebuję jakiejś nagrzewnicy która nie będzie pobierać dużo prądu - jakiegoś schematu lub stronek - w ostateczności allegro z gotowymi produktami. Dla informacji dodam że basen mieści 4,3 m³ wody - taki mały dla dzieci :)
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
    janek1815
    Level 38  
    Jeśli nie będzie pobierać dużo prądu to również nie podgrzeje tej ilości wody. Poszukaj na allegro i marketach są podgrzewacze przepływowe wody do basenu z pompa.
    DonRomano
    Level 34  
    Quote:
    basen mieści 4,3 m³ wody - taki mały dla dzieci :D

Taki mały a nie takie to proste. :D
    Walczę z podobnym problemem od dwóch sezonów tylko, że mój trochę większy ok. 15m³.
    Na początku dolewałem wodę z zasobnika, potem podgrzewałem wodę kotłem gazowym następnie podłączyłem się pod kocioł węglowy.
    W tamtym roku zakupiłem jeden kolektor słoneczny, to pozwoliło utrzymać temperaturę na poziomie ok 27-30st.
    W tym roku mi to nie wystarczy, buduję "kolektor" na dachu garażu blaszanego.
    Kolektor będzie miał powierzchnię ok. 15m², to powinno definitywnie załatwić sprawę ogrzania wody w basenie.

Dodam również, że w tamtym roku u mojego przyjaciela zamontowaliśmy dwa oryginalne kolektory słoneczne do basenu o pojemności ok 30m³ co pozwoliło utrzymać temperaturę wody na poziomie ok. 30st.
    Koszt nie mały, ale cóż przyjemność ważniejsza.
    DonRomano
    Level 34  
    mirrzo wrote:
    TYLKO kolektory - inwestycyjnie ok 10 000, ale potem....

Bez przesady.
    Jeżeli tylko do basenu to da się zmieścić w 2-2500tys.

Piszę o kolektorach fabrycznych.
    aawol
    Level 14  
    kolektor podłączony do zbiornika, w którym będzie się mieszać z wodą basenową + pompka - najtaniej jakieś 1000 zł tylko uwaga bo woda z kolektora może być gorąca i działa tylko wtedy gdy jest słoneczko....
    DonRomano
    Level 34  
    aawol wrote:
    kolektor podłączony do zbiornika, w którym będzie się mieszać z wodą basenową + pompka - najtaniej jakieś 1000 zł tylko uwaga bo woda z kolektora może być gorąca i działa tylko wtedy gdy jest słoneczko....

Kompletnie nie rozumiem, jaki zbiornik?

Czy możesz wyjaśnić, narysować jak to widzisz?
    DonRomano
    Level 34  
    Nadszedł czas na pochwalenie się moimi osiągnięciami w dziedzinie "taniego grzania wody w basenie". :D

Po dwóch latach eksperymentów wymyśliłem co następuje:
    Mam garaż o powierzchni dachu ok. 15m² (3x5m).
    Blacha trapezowa T-18, ocynk.
    Dach pomalowałem na czarno chlorokauczukiem.
    Dach ma niewielki spad, kilka stopni, niestety w stronę północną.
    Na szczycie dachu zamontowałem rurę na całą szerokość, rurę nawierciłem wiertłem tak aby strumyczki wypływającej wody trafiały dokładnie w rowki blachy trapezowej.
    Na dole dachu zamontowałem "rynnę", którą będę odbierał wodę i wpuszczał do basenu.
    Testy w/g mnie są bardzo, bardzo zadowalające.
    Z uwagi na to, że nie rozłożyłem jeszcze basenu próby robiłem z beczką.
    Pompa jaką zastosowałem to zwykła pompa CO pracująca na 1-szym biegu.
    Test przeprowadziłem 5-cio krotnie przy dzisiejszym nie najlepszym jeszcze słońcu.
    Oto wynik.
    Jestem w stanie podnieść temperaturę wody w beczce 100-u litrowej z 22 stopni do 33 stopni w ciągu 9 minut.
    Myślę, że to dobry wynik, co wy na ten pomysł?

Przeniosłem z "Systemy grzewcze". [DR]
    User removed account
    User removed account  
    DonRomano
    Level 34  
    tridio wrote:
    Najtaniej bedzie wrzucić kawał czarnej blachy do basenu i tyle :)

Owszem, najtaniej, ale nie działa, próbowałem.

Nic a nic.
    daniel93
    Level 29  
    DonRomano: Ciekawy sposób na kolektor słoneczny. Zastanawiam się nad wykorzystaniem takiego pomysłu do podgrzania 50l wody z 10*C do 50*C. Z moich obliczeń(na podstawie wydajności na Twoim dachu) wynika, że aby ogrzać to w 1h trzeba 4,75m2.
    Zastanawiam się jakiej powierzchni potrzebuje, nie wiem jak szybko woda może przez noc ostygnąć. Ale myślę, że ok. 2,5m2.
    Nie wiem też co robić jak już wodę ogrzeje - trzeba ochładzać kolektor, a przecież woda w zbiorniku nie może cały czas nabierać temperatury. Może jakiś termostat, który wypuści wodę ze zbiornika przy 60*C?
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    DonRomano, pisałeś, że masz basen 15m3.
    Napisz po jakim czasie Twój kolektor ogrzeje i utrzyma temp. ok 22 stC, bo beczka 100l to pestka ;-)
    DonRomano
    Level 34  
    Rozłożę basen w tym tygodniu.
    Opisze dokładnie co i jak.
    lex00
    Level 26  
    A co z brudem pochodzącym z dachu ? O ile dobrze zrozumiałem to woda będzie go omywać także pozostaje ci także mycie dachu ? Czy ten kauczuk się nie zmyje podczas mycia? Pytam bo natchnął mnie ten pomysł :)
    Magister_123
    Level 36  
    Na brud wystarczy filtr zrobiony z jakiejś drobnej siatki np. takiej której używa się w akwarystyce do wyławiania rybek. Ewentualnie filtr z piasku i rury (wadą jest mała przepustowość wody)
    lex00
    Level 26  
    No na większy rud tak , ale ten rozpuszczalny w wodzie?
    Magister_123
    Level 36  
    Na rozpuszczalny w wodzie to tylko chemia. Zapewne są jakieś drogie filtry czyszczące wodę fizycznie i chemicznie ale to już półka dla ludzi z kasą. Taniej zapewne wyjdzie wymienić wodę kilka razy do roku. Nie oszukując wszystko musi mieć jakieś wady! Świat bez Tego był by idealny
    Tommy82
    Level 41  
    z tego co kojaze to w basenach dodaje sie oprócz chloru czy tam ozonowania jakiś koagulant który powoduje zgalarecenie rożnych bio tematów i wyłapanie ich na filtrach. A filtry to są z kolei takie dość pokaźne banie zasypane rożnymi "piaskami' o rożnej grubości i chyba również węglem bo widziałem jak kiedyś zasypywali.

Znowu znajomy który kiedyś miał coś wspólnego od strony administracyjnej z basenami twierdził ze sanepid bada tylko zawartość chloru w wodzie
    DonRomano
    Level 34  
    Quote:
    A co z brudem pochodzącym z dachu ? O ile dobrze zrozumiałem to woda będzie go omywać także pozostaje ci także mycie dachu ? Czy ten kauczuk się nie zmyje podczas mycia? Pytam bo natchnął mnie ten pomysł

Brud to nie problem, większym problemem jest piach i trawa wnoszone do baseny podczas zaje-fajnych zabaw oraz tłuszcz z ludzkiego ciała.

Do utrzymania czystości w moim basenie wystarcza oryginalny filtr z włókninowym wkładem (wymiennym) oraz chemia basenowa.

Tak mniej więcej wygląda instalacja ogrzewacza wody w moim wykonaniu:
    To jest rurka z 32 otworkami Φ2mm.
    A ta rura to rura PCV Φ50mm, nacięta wzdłuż i nasunięta na krawędź dachu.
    Niestety, do zmontowania basenu brakuje mi jeszcze parę dni, brak czasu.

Zaletą, ogromną w/g mnie jest łatwość sterowania, wystarczy wyłączyć pompkę i nic się nie zagotuje. :D
    Jest jeszcze coś, obok basenu w krzakach będzie stała beczka lub dwie.
    Będę w łatwy sposób zbierał deszczówkę do podlewania.

Dla uzupełnienia całość "napędzana jest pompą wodną do układów CO i sterowana regulatorem EUROSTER 1100Z.

Ktoś pytał czy kauczuk się nie zmyje.
    Otóż jest to farba chlorokauczukowa przeznaczona do powierzchni metalowych na zewnątrz i przez 10 lat nie przewiduję z nią żadnych problemów.
    Fakt, lepsza była by poliwinylowa, ale akurat nie było nigdzie koloru czarnego.
    jurasa4
    Level 2  
    to jest genialne, mam basen 6,5 tys L i garaż z dachem 50m2, zabrałem się do dzieła. Poinformuję Was o efektach.
    cipro
    Level 14  
    Do DonRomano
    Gratuluje pomysłowości a krytycy niech cos wymyślą anie tylko bzdety gadają sam robię kolektory słoneczne i chwale mądre głowy Brawo DonRomano
    lookasso1
    Level 1  
    Jest też tania metoda.

Istnieja takie pseudo-kolektory wykonane z czarnego plastiku (taki kwadracik z wypustkami - nazywa się to km solar plast)

Można łączyć je modułowo - potem już tylko pompka obiegowa c.o. i filtr mechaniczny ( na zasadzie wkładów sznurkowych 5-cio, lub 20 mikronowych - można zastosować dwa ) i do boju .

koszt takiego 1-go modułu to ok. 5 euro netto - na basen 3-metrowy minimum 9.

Googlajcie a znajdziecie - są w sprzedaży w polsce.
    Jako żem z branży hydraulicznej nic więcej więcej nie mogę napisać, aby nie posądzono mnie o reklamę.

pozdrawiam i miłych eksperymentów...
    malumalu
    Level 13  
    Na alledrogo jest kolektor do ogrzewania wody w basenie
    nr :arrow: 631351452
    Montowany w pompę filtrującą
    123XmaX
    Level 12  
    Ja mam basen 488x122cm (jeśli dobrze pamiętam), mam płyty od 2-uch kaloryferów, po rozkręceniu kaloryfera jest ich 4. Pomalowane sa na czarno i podłączone do pompki 5.2W, woda wylatuje z tęperaturą ok. 60*C. Do mniejszych basenów można zamontować 1 lub 2 takie płyty. Mały koszt energii a efekt naprawdę dobry.

pozdrawiam
    Chris_W

Level 38  
    DonRomano wrote:

Zaletą, ogromną w/g mnie jest łatwość sterowania, wystarczy wyłączyć pompkę i nic się nie zagotuje. :D
    Jest jeszcze coś, obok basenu w krzakach będzie stała beczka lub dwie.
    Będę w łatwy sposób zbierał deszczówkę do podlewania.

Nie sądzę aby kiedykolwiek coś się zagotowało - ta woda po prostu szybciej wyparuje z dachu.
    A zbieranie deszczówki uważam za spory plus - wiem ile to wody się marnuje na takie cele - i to wody użytkowej z sieci.
    DonRomano wrote:

Test przeprowadziłem 5-cio krotnie przy dzisiejszym nie najlepszym jeszcze słońcu.
    Oto wynik.
    Jestem w stanie podnieść temperaturę wody w beczce 100-u litrowej z 22 stopni do 33 stopni w ciągu 9 minut.

Ze zgrubnych obliczeń wynika że do podgrzania beczki poszło 4,6MJ energii co daje moc 8,5kW. Moc bedzie maleć wraz z temperaturą bo wzrośnie parowanie i straty ciepła w basenie. Więc takie osiągi są tylko na początku grzania.
    Tommy82
    Level 41  
    W pierwszej fazie zabieramy tez ciepło zmagazynowane przez dach wcześniej.
    Daniel3
    Level 10  
    Startuję do tematu z basenem okrągłym 3,7mx0,8m ok 6m3.

Planuję przykryć basen "piramidą" krawędzie z pręta lub rury, pokrycie folią ogrodniczą lub "bąbelkową", każda ściana niezależnie odsłaniana.

Myślę, że pozwoli mi to zminimalizować straty cieplne w nocy, ogrzeje za dnia i osłoni dzieciaki od wiatru.

Macie jakieś doświadczenia w tej materii? Proszę o opinię.