Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja tyrystorowa trójfazowa

wrotronik 12 Maj 2008 01:00 5192 10
  • #1 12 Maj 2008 01:00
    wrotronik
    Poziom 9  

Posiadam transormator trójfazowy, trójkolumnowy 500/127 V o mocy 3.5 kVA. Uzwojenie pierwotne nawinięte drutem fi 2mm². uzwojenie wtórne profilem 3*5=15mm².
    Proszę o pomoc w obliczeniu ilości zwojów (+ odczepy) na uzwojeniach pierwotnym i wtórnym aby zrobić z tego spawarkę.
    Posiadam do tego prostownik 3 fazowy 6 diodowy.
    Czy do tago zestawu będzie potrzebny jeszcze jakiś układ filtrujący (dławik, kondensator)?
    Oraz jak wykonać elektroniczną regulację po stronie wtórnej mam dostęp do tyrystorów 500 A która mogę wykożystać wzamian za diody prostownicze.

0 10
  • #2 13 Maj 2008 06:28
    Dioda52
    Poziom 27  

Ja kiedys podalem na elektrodzie schemat regulacji trojfazowej na obwodzie wtornym.Kiedys go wykonalem , ale tylko w ukladzie jednofazowym .Poszukaj na elektrodzie tego schematu , a jak nie znajdziesz to napisz .Transformator , to nie przewijal bym uzwojenia sieciowego tylko uzwojenie wtorne .Po podlaczeniu do sieci trojfazowej bedziesz mial okolo 100V na uzwojeniu wtornym .Napiecie potrzebne w spawarce powino zawierac sie w granicach 20-35V.Z tego wniosek ze trzeba odwinac okolo 2/3 uzwojenia .Ze wzgledu ze bedzie nizsze napiecie powino sie , jesli jest to mozliwe podzielic uzwojenie wtorne na trzy czesci i polaczyc rownolegle .To trzeba zrobic na kazdej kolumnie .Prad wyjsciowy bedzie sie wachal w granicach 100A , bo moc transformatora wynosi 3,5KW a napiecie okolo 35V.Z tego co piszesz to powino byc wiecej , bo uzwojenie wtorne jest nawiniete dosc grubym drutem 3 x 5 .Wedlug mnie powino byc co najmniej z kazdego uzwojenia 60A.Podaj jakie masz przekroje kolumny rdzenia , lub go narysuj .Ja uwazam ze jest on o mocy co najmniej 15-35KW.Uzwojenie pierwotne nawiniete tez jest dosc grubym drutem .Jaki jest uklad polaczen uzwojen pierwotnych i wtornych .

0
  • #3 13 Maj 2008 10:04
    wrotronik
    Poziom 9  

Rdzeń składa się z trzech kolumn o wymiarach 70 x 70 mm czyli 49 mm² każda. Uzwojenie wtórne jest nawinięte jako pierwsze od rdzenia, są to 2 warstwy po 33 zwoje na nim jest nawinięte uzwojenie pierwotne.
    Obydwa uzwojenia połączone są w gwiazdę, po przełączeniu wtórnego w trójkąt mam na wyjściu 60 V . po prostowniku 85 V
    Jeżeli chodzi o moc transformatora to w/g tabliczki znamionowaj to 3500 VA.

0
  • #5 14 Maj 2008 03:21
    Dioda52
    Poziom 27  

Moc tego transformatora to jest wiecej niz 7,5KW . Dla tej mocy przekroj wynosi 45cm2.Twoj jest troche wiekszy , tak ze moze byc okolo 10KW. Sprawdzalem to drut na wtornym bedzie mial 60A .Jesli podzielisz na dwa po 33 zwoje i polaczysz rownolegle to bedziesz mial z kazdej fazy 120A przy napieciu 30V .Nie mozesz zostawic napiecia 60V, bo to jest za duze do spawania . Na wyjsciu zastosoj prostownik z szesciu diod prostowniczych . Wydajnosc pradowa calego ukladu to bedzie okolo 360A.Osobiscie to zrobi bym uklad regulacji na uzwojeniu pierwotnym .Jest o wiele lepszy i nie trzeba stosowac duzych pojemnosci elektrolitow .Spawanie jest o wiele lepsze i latwiejsze .

0
  • #6 14 Maj 2008 21:13
    Akrzy74
    Poziom 39  

wrotronik napisał-

Cytat:
    Rdzeń składa się z trzech kolumn o wymiarach 70 x 70 mm czyli 49 mm² każda. Uzwojenie wtórne jest nawinięte jako pierwsze od rdzenia, są to 2 warstwy po 33 zwoje na nim jest nawinięte uzwojenie pierwotne.
    Obydwa uzwojenia połączone są w gwiazdę, po przełączeniu wtórnego w trójkąt mam na wyjściu 60 V . po prostowniku 85 V
    Nie napisałeś czy to będzie MIG czy MMA...Jako że uzwojenie wtórne masz 15cm.kw zastosuj połączenie w trójkąt.Napięcie wg mnie wcale nie jest za wysokie /jeśli mowa tu o spawaniu elektrodą otuloną/,oczywiście lepiej było by gdyby uzwojenia były podzielone na kolumnie /obok siebie/a przekrój rdzenia trochę mniejszy,ale ja bym to zostawił przy poł. pierwotne-gwiazda,wtórne-trójkąt /koniecznie/Zastosuj regulację tyrystorową bo masz " sztywne trafo"i uważam /inaczej niż kol. Dioda/że sterowanie na tyrystorach /3 diody,3 tyrystory/jest lepsze od reg. po stronie pierwotnej.Koszt sterownika niewielki,tym bardziej że masz dostęp do tyrystorów...Sama spawarka 3-fazowa spawa bardzo dobrze,z dławikiem lepiej-szczególnie na bardzo małych prądach.Swoją spawarkę mam 35 cm.kw uzwojenie wtórne 20 cm.kw połączone w gwiazdę-62V i sterownik o którym wcześniej wspomniałem-całość IDEALNA

0
  • #7 14 Maj 2008 22:44
    wrotronik
    Poziom 9  

Myślę o całkowitym przewinięciu tego trafa. Uzwojenie wtórne nawinąć podwójnym drutem czyli 30 mm² 2 x 12 zwojów = 24 zwoje, o ile dobrze pamiętam z elektrotechniki to przyjmując 0.9V na zwój połączeniu tych uzwojeń w gwiazdę i za prostownikiem to powinno wyjść na 12 zwojach około 26.4 V a na 24 zwojach 52.8 V, chyba że się mylę.
    Chodzi mi czy uzwojenie pierwotne nawijać pojedynczym drutem czyli fi 2 mm = 3,14 mm², czy nawijać także podwójnym t/j 6,28 mm² około 200 zwoji dla 220 V pierwotne trzeba połączyć w trójkąt żeby podłączyć sterownik

0
  • #8 15 Maj 2008 20:30
    Akrzy74
    Poziom 39  

wrotronik napisał-

Cytat:
    Chodzi mi czy uzwojenie pierwotne nawijać pojedynczym drutem czyli fi 2 mm = 3,14 mm², czy nawijać także podwójnym t/j 6,28 mm² około 200 zwoji dla 220 V pierwotne trzeba połączyć w trójkąt żeby podłączyć sterownik
    To jakim drutem /przekrojem/ nawijać zależy od przeciążalności spawarki.Zależy do jakich celów będziesz używał-amatorsko w domu czy profesjonalnie w jakimś zakładzie gdzie zmienia się tylko spawacz a sprzęt pozostaje ten sam...jakim prądem będziesz spawał i jak długo.Osobiście zastosowałbym drut fi 2 mm.Mogę ci zagwarantować że spawając ciągle /bez przerwy/elektrodą EB 3.25 /prąd ok. 140A/10 sztuk, cewka zrobi się zaledwie letnia-bez wentylatora/więcej nie chciało mi się spawać/Jaki sterownik chcesz wykorzystać że pierwotne chcesz łączyć w trójkąt?

0
  • #9 20 Maj 2008 12:48
    wrotronik
    Poziom 9  

Sterownik chcę wykonać wg schematu z ELEKTRODY na U 209B i BTA 41-600. Z tym trójkątem tylko tak palnąłem chodziło mi o niezależne zasilanie poszczególnych kolumn, oczywiście na stronie pierwotnej.
    Jeszcze jedno pytanie, czy potrzebny będzie dławik za prostownikiem tak jak na schemacie i jaką spełnia rolę bo chyba nie wygładza tętnień? Jeżeli tak to jak go wykonać?
    regulacja tyrystorowa trójfazowa

0
  • #10 20 Maj 2008 19:57
    Akrzy74
    Poziom 39  

Regulacja w spawarce 3 fazowej lepiej się sprawuje gdy uzwojenia pierwotne i wtórne sa nawinięte obok siebie /chyba że rdzeń jest bardzo mały/pamiętaj o tym gdy będziesz przewijał.W spawarce 3 fazowej dławik nie jest niezbędny,aczkolwiek znacznie ułatwia spawanie przy niskich napięciach.../prądach/długo by tu trzeba pisać...Proponuję przeczytać ten wątek-https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic949506.html#4865900Co do szczeliny w dławiku zdania są podzielone...Osobiście jeśli mam rdzeń " zamknięty"/bez szczeliny/,to jej na siłę nie robię,a efekty wg mnie są porównywalne.Pewnie zaraz się zjawi grono przeciwników dławików "nasyconych"/bez szczeliny/,ale co tam....

0
  • #11 24 Maj 2008 23:46
    Dioda52
    Poziom 27  

Stosujac ten uklad trzeba pamietac o separacji zasilania i o wspolnym na jednej osi trzech potencjometrow ( wysoko napieciowych min 500V), lub wykonanie ukladu separacyjnego do kazdego ukladu i stosujac jeden potencjometr dowolnego typu nisko napieciowy .

0