Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestrojenie CB Omega Invion na podstawie wbudowanego miernika

jdrozdzewski 12 Maj 2008 09:44 4924 12
  • #1 12 Maj 2008 09:44
    jdrozdzewski
    Poziom 19  

Mam pytanie, co to takiego jest "SWR" i jak to się ustawia?
    Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o CB i dlatego też proszę o pomoc.

0 12
  • Katalog Megger
  • #3 12 Maj 2008 09:55
    jdrozdzewski
    Poziom 19  

Czyli z tego co przeczytałem, ja sam nie zestroje radiaCB?

0
  • #4 12 Maj 2008 10:11
    mietekn
    Poziom 35  

I tak i nie. By dokonać zestrojenia musisz posiadać miernik SWR (koszt od ok 40 zł). Gro urządzeń CB posiada go wbudowane (Alan 28 , Alan 87) i wówczas stroisz na podstawie wbudowanego w nie wskaźnika.

0
  • Katalog Megger
  • #5 12 Maj 2008 10:23
    jdrozdzewski
    Poziom 19  

Ja mam CB OMEGA inVION?

0
  • #6 12 Maj 2008 10:25
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Do zestrojenia radia CB potrzeba wielu urządzeń. Tobie kolego raczej chodzi o dopasowanie impedancji linii transmisyjnej i anteny do impedancji radiotelefonu (dostrojenie anteny).
    Prosty wskaźnik tak jak mietekn napisał.
    Raczej radia nie dałbyś rady zestroić
    Pozdrawiam

jeśli Omega posiadałaby miernik WFS-u to byłoby napisane w instrukcji obsługi. Przeczytałeś?

0
  • #7 12 Maj 2008 10:28
    jdrozdzewski
    Poziom 19  

Dokładnie, chodzi mi dostrojenie anteny, z tego co widzę wysuwa sie ja w górę lub w dół?

0
  • #9 12 Maj 2008 12:55
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomcio ze zBrus napisał:
    Do zestrojenia radia CB potrzeba wielu urządzeń. Tobie kolego raczej chodzi o dopasowanie impedancji linii transmisyjnej
    A jak się to robi? Opisz koledze.
    Michał

0
  • #10 12 Maj 2008 13:38
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Za cienki w uszach na opisywanie jestem. Żeby "zestroić" radio potrzeba: miernika częstotliwości, generatora, wobuloskopu (przypuszczem że nie jest on konieczny ale ułatwia prace), miernika mocy ze sztucznym obciążeniem, pomocny jest również V640 z sondą w.cz. To na tyle. Jeśli napisałem źle to można to poprawić ewentualnie uzupełnić
    Pozdrawiam.

0
  • #11 12 Maj 2008 14:55
    SP5IT

Tomcio ze zBrus napisał:
    Za cienki w uszach na opisywanie jestem. Żeby "zestroić" radio potrzeba: miernika częstotliwości, generatora, wobuloskopu (przypuszczem że nie jest on konieczny ale ułatwia prace), miernika mocy ze sztucznym obciążeniem, pomocny jest również V640 z sondą w.cz. To na tyle. Jeśli napisałem źle to można to poprawić ewentualnie uzupełnić
    Pozdrawiam.
    Nie wiem co zarzucasz, ale to odstaw.
    jdrozdzewski napisał:
    Dokładnie, chodzi mi dostrojenie anteny, z tego co widzę wysuwa sie ja w górę lub w dół?
    Michał

0
  • #12 12 Maj 2008 15:07
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Chyba się mineliśmy. Ja odpowiadałem na pierwszą część cytatu a Tobie chodziło o drugą (wyżej już padło wsuwanie i wysuwanie) . Ja bym dodał że czasem trzeba przyciąć.
    Kłócić się z kolegą z 5-tego okręgu nie będę.
    Pozdrawiam

0
  • #13 12 Maj 2008 22:51
    SP5ANJ

Tomcio ze zBrus napisał:
    Chyba się mineliśmy. Ja odpowiadałem na pierwszą część cytatu a Tobie chodziło o drugą (wyżej już padło wsuwanie i wysuwanie) . Ja bym dodał że czasem trzeba przyciąć.
    Kłócić się z kolegą z 5-tego okręgu nie będę.
    Pozdrawiam

Tomcio - WFS to WFS , dopasowanie to dopasowanie impedancji linii lub systemu linii a sama impedancja to tylko impedancja.

Rozumiem , że NIE chciałbyś sie "kłócić" , ale tyle informacji dla jdrozdzewski Nowicjusza (laika) w temacie radiokomunikacyjnym to chyba przesada.

Pozdrawiam. SP5ANJ

0