Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma na uP, najlepiej Atmega

smoker 12 Maj 2008 10:28 1500 7
  • #1 12 Maj 2008 10:28
    smoker
    Poziom 18  

Witam, ostatnio wymontowałem ze starego analizatora widma (technologia lat 80, praktycznie nie do naprawienia przeze mnie) Fajny wyświetlacz led 14 słupków po 11 diod. Wpadłem na pomysł aby ożywić urządzonko przy pomocy nowszych rozwiązań. Niestety moje umiejętności w uP jeszcze raczkują, mam więc prośbę o doradzenie modelu przetworników ADC, będę potrzebował 14 kanałów. Czy driver diod lepiej zrobić na tranzystorach czy może wykorzystać jakieś scalone bufory? Narazie załączam schemat blokowy, jak tylko będę miał czas to zacznę dłubać coś konkretniejszego :) Pozdrawiam!

0 7
  • Pomocny post
    #3 12 Maj 2008 15:21
    fantom
    Poziom 31  

Nie potrzebujesz uzywac 14 filtrow, technika cyfrawa dala nam dobrodziejstwo w postaci FFT za pomoca ktorej mozna wygodnie zrobic analize widma w dziedzinie czestotliwosci.

0
  • #4 12 Maj 2008 18:08
    smoker
    Poziom 18  

Dzięki za odpowiedzi, czy kolega fantom mógłby trochę rozszerzyć kwestię fft? Zależy mi bardzo aby układ był na uP (cele dydaktyczne ;)) A z tego co rozumiem nieźle ułatwiłoby mi to sprawę, chociaż co do filtrów na opampach to i tak będą potem potrzebne bo chciałbym zrobić układ który w przyszłości będę mógł rozbudować o equalizer :) W oryginalnej skrzynce było to rozwiązane za pomocą filtrów aktywnych i kluczy analogowych 4066, taką też drogę chciałbym obrać (żeby nie ładować jakichś dsp do toru akustycznego, chcę aby tor audio był w pełni analogowy - taki sentyment :D)
    Tak czy siak w końcu część analizująca moze byc cyfrowa na fft, a EQ na opampach, prawda?

0
  • #5 12 Maj 2008 18:13
    vertim
    Poziom 23  

Może mariuszek15 zapytasz on często analizatory wystawia?

0
  • #6 12 Maj 2008 18:21
    smoker
    Poziom 18  

No tak, tylko z tego co widziałem pobieżnie to wszystko jest full analog... a sterowanie wyświetlaczem muszę mieć na uP...

0
  • #8 12 Maj 2008 20:01
    smoker
    Poziom 18  

Ależ tu nie ma mowy o żadnym LCD :) To jest taki moduł z zepsutego analizatora, coś w rodzaju gotowej matrycy 14 słupków po 11 diod :)
    Ten twój projekt z linku nawet ciekawy, trochę tylko bym musiał go zmienić, jak znajdę dłuższą chwilę to się zagłębię w to, narazie raporty na pracownie fizyczna wzywają ;)

0