Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie pomocy sterowac dwoma elektromagnesami ale na prze

24 Sty 2004 11:28 1494 3
 • Poziom 15  
  Witam wszystkich mam taki maly problemik
  minowicie potrzebuje sterowac dwoma elektromagnesami ale na przemian tzn. uklad ktory byl wczesniej do tego wykorzystany to byla przetwornica z 24V na 220V z regulacja czestotliwosci potem z tej przetwornicy na diody i jedna ciela polowki ujemne druga dodatnie i jeden elektromagnes byl zasilany jedna polowka drugi druga polowka i one byly sprzezone sprezyna z sluzylo to do wytwarzania wibracji i moje pytanie jest taki czy jakbym podlaczyl do mikrokontrolera triaki oczywiscie opto izloacja i do kazdego z triakow podlaczyl elektromagnes i sterowal odpowiedni portami w procesorze czy tez bym uzuskal takie naprzemienne sterowanie oczywiscie dodam ze elektromagnesy te sa przystosowane na napiecie sieci 220V ? taka kombinacje wymyslilem tak na szybkiego ale pytam sie was czy to ma sens :)

  z gory dziekuje za wszelkie uwagi

  pozdrawiam

  Andrzej
 • Poziom 29  
  jeżeli elektromagnesy są na 220 to kombinowanie z zasilaniem przez przetwornice jest bez sensu (chyba ze w warunkach terenowych)
  całosć bedzie działała po zasileniu wprost z sieci przez duody, które i tak już są (ale nie bedzie regulacji częstotliwosci)
  przypuszczam, ze ten układ był w jakiejś maszynie budowlanej więc na zasilaniu koniecznie rcd lub trafo separujace
  jeżeli regulacja częstotliwosci jest potrzebna to ławteiej bedzie naprawić przetwornicę (lub przebudowac) niż robić przekształtnik na uC
 • Poziom 16  
  Głównie pytasz; czy triakiem można wysterować elektromagnes?
  Ze względy, że elektromagnes jest obciążeniem typowo indukcyjnym zachodzi obawa, że triaki mogą się nie wyłączać, bo z załączeniem nie powinno być problemu. Radzę najpierw prowizorycznie wypróbować zał/wył triakiem elektomagnes. Jeżeli wystąpi sytuacja o której piszę powyżej trzeba kombinować np tyrystor i mostek Graetza, jakąś indukcyjność itd, itp ale to też nie zawsze się sprawdza tak do końca.
  Najwięcej zależy od właściwości triaków niektóre typy pracują z indukcyjnościami niektóre nie.
 • Poziom 21  
  Triak wyłącza się zawsze w momencie przejścia prądu przez zero. Ale może nastąpić samoczynne jego załączenie spowodowane dużą stromością narastania lub opadania napięcia na jego złączu . Dzieje się tak na skutek sprzężenia pojemnościowego pomiędzy bramką a "anodą".
  Autorowi już raz napisałem coś na ten temat winnym poście, który drąży ten sam temat.