Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Royal 5575 C - słaba emisja?

Przemyslaw 12 Maj 2008 11:40 1134 4
  • #1 12 Maj 2008 11:40
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Witam!
    Pomóżcie w diagnozie tego telewizora. Chassis prawie takie jak w Spectrze.
    Ekran strasznie słabo świeci - tak jakby był niedożarzony. OSD i treść obrazu. Regulacja ostrości i kontrastu działa - ustawione na maksa. Geometria w normie.

Napięcie VB+ = 103,5V - raczej ok
    Inne napięcia z zasilacza w granicach normy
    Napięcie żarzenia: 5,4Vrms - zaniżone...
    Napięcie wzm. wizyjnych: 175V - zaniżone??
    Napięcie S2: ok 210V (jak się da więcej to pojawiają się powroty)

Kondensatory wyglądają w porządku, nie znalazłem powodów aby wymieniać na ślepo.
    Pierwsze skojarzenie, że coś nie tak z tpowielaczem. Podniosłem Uż - z zewnętrznego zasilacza na 6,3VDC i obraz stał się jako tako widoczny - po ciemku dało by się oglądać - jednak US2 max do 250V bo inaczej powroty. Kontrast na bardzo lichym poziomie.
    Po dorobieniu odpowiedniej "przejściówki" - podłączyłem kineskop na "krótko" do elemisa 5510T. Przywitał mnie strasznymi powrotami i rozmyciem. Ustawiłem S2 na poziomie 210V (oryginalne w elemisie było ok 400V - i tak jest chyba właściwie) i ustawiłem ostrość. Żarzenie z elemisa jest trochę powyżej 6,3Vrms. Kinol świecił ale o wiele słabiej niż oryginał z Elemisa i o wiele gorszy kontrast. Ale też sporo jaśniej niż w tym Royalu.
    Największe kontrowersje budzi u mnie te 210V na S2 - tak już było jak rozkręciłem TV ale regulacja działa przyzwoicie. Napięcia anody nie mam jak zmierzyć :(

Pomóżcie mi podjąć decyzję, czy oddać z diagnozą "USZKODZONY KINESKOP" czy szukać usterki gdzieś na chassis? TV podobno ok. roku temu był naprawiany na podobną usterkę gdzie indziej -- wg klienta została "wymieniona płytka" i kosztowało to 60pln... W środku zaś zastałem wymieniany pion z kondensatorami wokół niego i także polutowany (może wymieniany) TDA2579A. Więc nie była to raczej identyczna usterka.
    Chciałbym jednak diagnozę dot kineskopu potwierdzić, żeby nie było, że klient zabierze sprzęt a za miesiąc mi powie, że ktoś mu za 20pln zrobił - wiecie jak jest...

pozdrawiam

0 4
  • #2 12 Maj 2008 12:16
    LeDy
    Poziom 43  

Napięcia zaniżone.Royal 5555 ma 112V więc ten chyba tyle samo. Sprawdź tym sposobem kineskop po doprowadzeniu napięć do normy :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic559935.html (polecam ostatni post).
    C 909, 910, 915 , 417 jednak wymień. Sprawdź Q 906, 907.
    Pilotem wyłącza?
    Podaję oznaczenia z 5575A.

0
  • #3 12 Maj 2008 12:33
    Przemyslaw
    Poziom 28  

LeDy - wyłącza wyłącza, bo tam jest standby na przekaźniku a nie na tranzystorkach tak jak w bliźniaku bez literki C. Przestudiuję posta i powalczę jeszcze z zasilaczem, choć osobiście gdzieś mi się o oczy obiło, że Ub powinno wynosić 106V, proszę o info jeśli ktoś wie. Przypominam - jest to chassis od Spectry - nie ma tu videocombo TDA4505E.

0
  • #5 12 Maj 2008 13:22
    Przemyslaw
    Poziom 28  

Mam ten schemat - różnie się on troszeczkę od Royala- szczegółami i posiada błędy typu - niedociągnięta ścieżka, brak kropki łączącej, złe oznaczenie sygnału, etc. Te 17V, które podaje, wynosi u mnie dokładnie 17V - przed stabilizatorem 7812. No nic, żarzenie jest znacznie zaniżone a kondy w zasilaczu nigdy nie wymieniane, więc wymienię i zobaczę co się stanie.

0