Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze wzmacniaczem Kenwood KA-1500

Gashkas 12 Maj 2008 14:49 2130 15
  • #1 12 Maj 2008 14:49
    Gashkas
    Poziom 12  

Witam!

Moj problem - sluchalem przez dluzsza chwile tak na 3/4 mocy. Potem przestalo grac. Poszedl bezpiecznik, wiec wymienilem. Po wymianie wlaczam i momentalnie wylaczylem - cos w srodku zaczelo jakby swiecic ? :/ Bezpiecznika nie skopcilo, drucik w srodku lekko sie znieksztalcil tylko, mozliwe, ze dlatego iz szybko wylaczylem. Te dwa podjerzane wg mnie elementy to jakies 2 biale kosteczki - na dwoch nozkach lutowana kazda. Oznaczenie ich:
    MPC 70
    0.47 (ohm) K
    FU - 68
    Mogly one ulec uszkodzeniu?
    Czekam na wasze porady.
    Przepraszam, ze pisze takimi wyrazeniami ale ja po prostu nie znam sie na tym:)

Pozdrawiam!

0 15
  • #3 29 Gru 2016 21:08
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    nie chciałem zakładać nowego tematu gdyż dotyczy od również wzmacniacza Kenwood KA-1500-MKII
    Otrzymałem go z niedziałającym 1 kanałem, ale nie sprawdzałem nawet czy ten 2 działa .
    podłączyłem do prądu i poszedł dym więc rozebrałem całego : (ściągnąłem schemat z internetu)
    bezpieczniki były pomostkowane
    w 1 kanale faktycznie tranzystor na radiatorze jest rozsadzony a duży rezystor ceramiczny przed nim ma wyrwaną ścieżkę od spodu.
    dodatkowo znalazłem 2 uszkodzone rezystory R55, R69 - również w tym kanale.

Wszystkie tranzystory chyba były kiedyś dawno wymieniane bo wg schematu powinny być w każdym kanale 2SB595 oraz 2SD525 a teraz siedzą BD243 i BD244 (Q19,Q20,Q21,Q22)
    czy uszkodzenie tych rezystorów oznacza ze uszkodziły się również tranzystory sterujące?
    czy mam wymienić tylko te uszkodzone elementy (no i czy te BD.. mogą być jak zamienniki) czy wy-lutować uszkodzoną końcówkę i szukać czegoś jeszcze?
    w załączeniu obrazki uszkodzonych elementów ( nie wiem czy się dobrze dodadzą)

Problem ze wzmacniaczem Kenwood KA-1500 Problem ze wzmacniaczem Kenwood KA-1500

0
  • #4 09 Sty 2017 21:30
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    a więc wymieniłem uszkodzone 2 rezystory, oraz tranzystory sterujące (dałem zamienniki BC639 i BC640) oraz tranzystory na radiatorze na takie jak były BD243 i BD244 .
    włączyłem i znowu to samo czyli tylko dym poszedł z tego kanału i wszystkie tranzystory mają full zwarcia.
    wylutuję wszystkie uszkodzone elementy i kupie nowe
    ALe rodzi sie pytanie co jeszcze wcześniej może być uszkodzone?
    Co i gdzie zmierzyć po wyjęciu uszkodzonych elementów?
    będę wdzięczny za podpowiedz.

0
  • #6 12 Sty 2017 18:10
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    dokonałem paru pomiarów i najbardziej podejrzany jest tranzystor Q11 ( wg schematu powinien byc 2sc1399 a faktycznie jest C1400, sprawdzałem takie same paramerty wg kart katalogowych)
    na 2 nogach mam prawidłowe napięcie a na 3 mam zamiast -1,2v jest -6,4V
    Czy to oznacza uszkodzenie tego tranzystora czy na to napięcie mają wpływ jeszcze inne elementy? które?
    dodam ze uszkodzone końcówki mocy Q19 I Q21 mam wyjęte z tego kanału , a Q15 i Q17 wymieniłem na nowe - ale napięcia do nich dochodzą nie takie
    Jakieś pomysły? Problem ze wzmacniaczem Kenwood KA-1500

0
  • #7 12 Sty 2017 19:42
    diantus
    Poziom 28  

Na niewłaściwe napięcie na Q11 ma wpływ Q7 i Q9 (para różnicowa). Sprawdź je lub wymień.

0
  • #8 13 Sty 2017 12:35
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    niestety ale to nie to , wylutowałem pomierzyłem Q7 i Q9 i są ok, zamieniłem nawet z 2 kanału i jest stale tak samo wiec to nie to.
    jako niewymienione zostały tylko Q11/Q13/Q23 - jakieś inne pomysły?

Przypomnę jeszcze ze jak go dostałem to były nadpalone rezystory R55 i R69 - wymieniłem na nowe. Więc może ten Q13 dostał ?

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

wyjąłem ten Q13 i faktycznie dziwnie się mierzy tylko między 1 parą nóżek pokazuje rezystancję a powinien pokazywać w 2 parach jak wszystkie tego typu tranzystory.
    w międzyczasie niestety spaliłem również 2 kanał ( niechcący położyłem na wkrętak i było małe buuuum) usunąłem tranzystory Q22 / Q20 i na razie nie montowałem , wymieniłem też Q16 i Q18 bo tez poleciały i teraz szukam zamiennika dla Q13 i Q14
    Oba kanały teraz mierzą się tak samo po wyjęciu tych Q13 i Q14 oraz braku Q19/Q20/Q21/Q22

Jaki zamiennik dla 2SA721 (siedziały fizycznie), wg schematu powinny być 2SA620.
    takich już nie mogę dostać w sklepie
    Mogę dać BC559 ? i zamienić nóżki?

0
  • #9 16 Sty 2017 09:53
    TOMI
    Serwisant

Możesz zapodać BC tylko pamiętaj że mają inaczej wyprowadzenia.

0
  • #10 26 Sty 2017 21:37
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    Dorwałem tranzystor PNP BC327 bo akurat taki znalazłem , chcialem dac bc559 albo Nte290A-takie zamienniki jeszcze znalazłem , ale na samą probe wlutowalem BC327
    Odpalilem wzmacniacz ( nadal bez tranzystorow końcowych na radiatorze) dokonalem pomiarów i jak narazie jest tak jak na schemacie
    Wszystkie napiecia sie nareszcie zgadzaja w obu kanałach
    Jutro dokupie BD 243 i BD244 i podkladki mikowe ( chyba tak sie nazywaja te pod tranzystory na radiator ) i paste
    Mam nadzieje ze teraz bedzie juz grał, dam znac o rezultatach.

0
  • #11 29 Sty 2017 17:54
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    zamontowałem w końcu wszystkie końcówki mocy, nowe podkładki pod tranzystory na radiator, nowa pasta silikonowa, wszystko wyczyszczone.
    podsumowując wymieniłam końcówki mocy , driwery oraz przed nimi tranzystory Q13 i Q14 . nic się teraz "nie pali", nie grzeje.
    wzmacniacz gra i to to bardzo ładnie , bardzo głośno.
    na potencjometrze mam 2,5 / 3 a kolumny już dają czadu, aż boję się podkręcić głośniej.
    w takim razie mam pytanie jak w tym wzmacniaczu ustawić prąd spoczynkowy , ile powinien wynosić i gdzie się podpiąć aby to zmierzyć?

Dodano po 2 [minuty]:

Problem ze wzmacniaczem Kenwood KA-1500

0
  • #12 29 Sty 2017 18:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

boomtrack napisał:
    jak w tym wzmacniaczu ustawić prąd spoczynkowy , ile powinien wynosić i gdzie się podpiąć aby to zmierzyć?

Podłącz miliwoltomierz do rezystora (do obu jego nóżek) Rm73 lub 75 i ustaw prąd (musisz wyliczyć ze spadku napięcia na rezystorze i jego wartości) na ok. 25-30mA za pomocą Vrm4 (lub analogicznie w drugim kanale).

0
  • #13 30 Sty 2017 11:58
    boomtrack
    Poziom 10  

Witam
    znalazłem wykaz jaki prąd powinien mieć jaki wzmacniacz Kenwooda ( te "starej" daty ) - plik załączam dla chętnych.
    Odpiąłem sygnał, włączyłem wzmacniacz, odczekałem 5-10minut, pokrętło wzmocnienia na min ; basy, sopran na "0" i do dzieła:
    u mnie były rezystory 0,68Ohm 5W na każda końcówkę , ustawiając miernik na "mV"
    więc skoro U=I*R
    (0,68+0,68) x 30mA (mój wzmacniacz ma mieć właśnie tyle) = 40,8 mV - mierzone pomiędzy dwoma skrajnymi nóżkami rezystorów Emiter-owych.
    na pojedynczym rezystorze jest analogicznie czyli o połowę mniej. Mam nadzieję ze dobrze to odczytałem i zrozumiałem - jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
    dziękuję bardzo za pomoc , wszystko działa.
    Kenwood Au...stment.pdf Download (2.26 MB)

0
  • #14 24 Cze 2017 17:12
    kyller
    Poziom 12  

Witam
    Podpinam sie pod temat bo dotyczy tez KA-1500 no i schemat jest w watku.
    Wzmacniacz dostalem z "zepsutym lewym kanalem", ale prawy tez byl nie bardzo sprawny.
    Stale napiecie bylo na obu kanalach, nieduze ale za duze .
    Teraz po kolei zeby niedomowien nie bylo :-)
    Po wymianie pary roznicowej Q7 i Q9 na zamienniki i podstawieniu innego 2SA721 -Q13 kanal zaczal dzialac poprawnie.
    Niestety przez nieostroznosc zrobilem zwarcie i odeslalem w niebyt rezystor emiterowy na Q19 oraz oczywiscie Q19 i Q21
    Po wlutowaniu nowych rezystorow i TIP41 w koncowke kanal dziala prad spoczynkowy daje sie ustawic napiecia sa prawie zgodne ze schematem i sa stabilne za wyjatkiem napiecia zasilajacego ktore jest za niskie no ale wmacniacz jest na 240 V .
    Na prawym kanale wymienilem orginalne tranzystory na TIPy i po wlaczeniu zasilania zrobilo sie "bum". Rozerwalo TIP 41C -Q20 (Q19), spalilo Q22 (Q21), rozerwalo Q14(Q13) , spalilo drivery Q16 i Q18.
    Wylutowalem tranzystory z calego kanalu -wszytskie pozostale teoretycznie sprawne -pomiar chinskim betametrem, pare roznicowa podmienilem bo i tak trzeba bylo to zrobic , nowe TIPy, drivery podstawione BC639 i BC640 , Q14 wstawiony 2SA721 (wylut) no i kaszana :-/ nie dziala
    na kolektorze Q14 jest 2,9 V a powinno byc 1,2 V przez rezystory emiterowe nie plynie zaden prad.
    Podstawienie kolejnego 2SA721 -brak rezultatu -cos tam napieice sie zmienia
    podstawienie BC559 brak rezultau
    wylutowalem koncowe
    podstawilem zamiast C1400 -Q14 i Q24 2SC1327 (na nizsze napiecia ale charakteryzuja sie podobnie wysokim Hfe)
    bez zmian napiecie na kolektorze Q14 2,9 do 3,1 V
    Koledzy jakies pomocne sugestie ? bo ja jestem bardziej lampowy niz tranzystorowy :-)

0
  • #16 24 Cze 2017 22:58
    kyller
    Poziom 12  

Witam
    jak zwykle problem byl trywialny ;-/
    pamietam rozklad wyprowadzen 2SA777 i podstawiajac BC zasugerowalem sie nadrukiem/piktogramem/ na PCB .
    Po analizie okazalo sie ze nadruk jest zrobiony pod 2SA850.
    reasumujac
    rozjechane byly pary roznicowe -podmienione na BC599
    oraz Q13 mial za niskie wzmocnienie Q14 pewnie tez ale w miedzyczasie eksplodowal
    wstawilem wyluty 2SA721 (takie byly)
    na obu kanalach drivery zamienione na BC639/BC640

Na marginesie informacja dla innych stare japonskie tranzystory w metalowych obudowach czesto traca parametry , czesciej niz te w obudowach plastikowych

0