Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty falownik silnika klatkowego ok. 30kW

thebigzumzum 12 Maj 2008 16:35 3344 4
  • #1 12 Maj 2008 16:35
    thebigzumzum
    Poziom 10  

Witam

Interesuje mnie falownik do silnika klatkowego 3-faz o mocy ok 30kW. Jednak potrzebuje falownik dosc prostej konstrukcji. Wszystkie falowniki ktore znalazlem w sieci posiadaja za duzo bajerow jak na moje wymagania. Potrzebuje falownik ktory:

- nie posiada ZADNEJ transmisji (zadnego RS232, CAN, profiBUS, Ethernet)
    - zadnych funkcji sprzegania walow itp.
    - zasilany jest pradem stalym (nie trzeba prostowac)
    - sterowanie predkoscia nie dokladniejsze niz 1%
    - mozliwosc przeciazania chwilowego (momentu)
    - w lupince od orzecha: golas sterujacy silnikiem klatkowym od 0% do np. 200% bez dodatkowych bajerow.

Zastosowanie to naped pojazu ale nie chce tego robic na silniku pradu stalego. Myslalem o falowniku wlasnej konstrukcji i szukalem kostek realizujacych sterowanie wektorowe ale jedynie co znalazlem to uklady DSP.

Nie bardzo znam sie na DSP ale to sa chyba uklady programowalne jak microcontrolery. Czyli do takiego DSP musialbym napisac program realizujacy cale sterowanie wektorowe? Czy juz sterowanie samym silnikiem jest wewnatrz juz realizowane "hardware`owo" a tylko ja oprogramowuje komunikacje z peryferiami? Jak to jest? Oprocz DSP nic nie znalazlem.

Czy ktos moglby mi podpowiedziec jakies typowe scalaki wykorzystywane do takich ukladow? Jak to jest realizowane? Rozumiem ze moglbym wziasc jakis ucontroler i sam zaprogramowac w nim cale sterowanie (przetwarzanie informacji wejsciowej o pradach, polozeniu, wartosciach wejsciowych uzytkownika, obliczanie wektorow, modulacja, itp..) ale czy sa uklady dedykowane ktore maja to juz w srodku i na zewnatrz maja wyprowadzone dla uzytkownika tylko wejscia np. predkosci albo momentu? Czy ktosby mogl mi polecic jakas literature gdzie jest opisane konstruowanie takich ukladow opartych o takie gotowe dedykowane uklady a nie opis dzialania przeksztaltnikow energi.

Z gory dziekuje za odpowiedz
    I przepraszam za lamerstwo, jezeli gdzies pisalem jakies glupoty :)

0 4
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 12 Maj 2008 21:51
    gregor50+
    Poziom 19  

Jak prosty falownik to metoda U/F.
    Sterowanie wektorowe nie jest proste. Twoje wymagania, też nie są proste do spełnienia.Musisz najpierw poczytać o falownikach napięciowych a następnie sprecyzować pytanie , bo na razie właściwie przy tym zasobie wiedzy możesz tylko kupić falownik razem z prostownikiem bo właściwie tylko takie produkują , ale to nie jest problem bo zasilisz tak jak AC.Chyba że Cię interesuje wymiana energii poprzez szynę DC.
    Pozdrawiam

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 14 Maj 2008 00:24
    K1984
    Poziom 9  

Witam jest ...pewien uklad ktory to realizuje bardzo prosty w obsłudze ale .... no wlasnie trzeba nim sterować i to DSP albo innym szybkim procesorem. Żeby dobrze odwzorować sinusa(falownikiem) trzeba przełączać pary tranzystorów bardzo szybko najbidniej 20kHz wyliczać deth time'y i tym podobne... niestety musisz użyć procesora... a z układami które mają w sobie to sterowanie(bez programowania)...nie spotkałem sie jeszcze :-). Poszukaj układów z innym ...prostszym sterowaniem ..Pozdrawiam

0
  • #4 14 Maj 2008 16:41
    thebigzumzum
    Poziom 10  

Znalazlem scalak IRMCF343 do silnikow BLDC. Ten za to posiada w sobie 8051, ktory to juz bym potrafil zaprogramowac.

0
  • #5 15 Maj 2008 17:49
    Fyszo
    Spec od GSM

DSP to kontroler który szybko mnoży i dzieli w odróżnieniu od zwykłych kontrolerów. Oczywiście działa tak samo jak każdy inny kontroler tylko potrafi liczyć obliczenia matematyczne znacznie szybciej. A sterowanie wektorowe trochę matematyki potrzebuje.

0