Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksperymentalna "karta przetworników".

denooky 12 Maj 2008 21:39 3564 4
  • Eksperymentalna "karta przetworników".
    Eksperymentalna "karta przetworników".

Celem projektu było doświadczalne stwierdzenie wpływu jakości napięcia zasilania (różne stabilizatory), jakości wzmacniaczy wejściowych sterujących wejście przetworników, jakości napięcia odniesienia przetwornika (dobór scalonych układów napięć referencyjnych) oraz jakości wzmacniaczy buforujących wspomniane źródło odniesienia na własności szumowe układu akwizycji danych. Za każdym razem pomiarom podlegało to samo napięcie odniesienia: LT1004.

Co Wy na to? :-)

Więcej na: http://obniski.wemif.net/index.php?what=eksperyment

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    denooky
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronika, akustyka
    denooky napisał 487 postów o ocenie 16, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2002 roku.
    sunok
    Poziom 13  
    Jeszcze napisz parę słów podsumowania... Jaka konfiguracja daje najlepsze rezultaty i dokładność pomiaru... Patrząc na wyniki trochę trudno uwierzyć że aż taka duża rozbieżność może być.
    Cooki13
    Poziom 21  
    Mnie osobiście spodobał sie projekt KARTA KONTROLNO-POMIAROWA czy mógłbyś napisać coś o niej więcej?Właśnie potrzebuje coś takiego
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak powinno sie patrzeć na wykresy ze stronki? co oznacza CODE na osi 'x' i 'Z' na osi 'y'? który z tych stabilizatorów wypał najlepiej?
    denooky
    Poziom 20  
    sunok napisał:
    Jeszcze napisz parę słów podsumowania... Jaka konfiguracja daje najlepsze rezultaty i dokładność pomiaru... Patrząc na wyniki trochę trudno uwierzyć że aż taka duża rozbieżność może być.

Celowo nie interpretowałem wyników. Faktycznie trudno w nie uwierzyć, ale takie są i troche trudno z nimi polemizować. To dość złożony temat i na porządny system akwizycji danych wpływa bardzo wiele czynników. Patrząc na wyniki można wywnioskować, że poprawy jakości urządzenia niekoniecznie należy szukać wykorzystując inne, droższe, "lepsze" elementy. W niektórych warunkach zdać egzamin może ekranowanie.

Mateusz120986 napisał:

czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak powinno sie patrzeć na wykresy ze stronki? co oznacza CODE na osi 'x' i 'Z' na osi 'y'? który z tych stabilizatorów wypał najlepiej?

To 'Z' to jest 'N' tylko odwrocone i oznacza ilość wystąpień danej wartości (CODE) w próbie, natomiast CODE jest wartością mierzonego napięcia w postaci cyfrowej. Ten wykres to histogram w najczystszej postaci. Biorąc CODE = 8200, wiedząc, że przetwornik był 16-bitowy, a zakres pomiarowy wynosił +-10 V otrzymujemy: U = (8200/(2^16))*20 =~ 2,5 V - co jest wielkością mierzonego napięcia (LT1004).