Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator przenośny - nie obniża temperatury w pokoju

krzychu- 12 Maj 2008 22:38 10219 5
  • #1 12 Maj 2008 22:38
    krzychu-
    Poziom 2  

Witam,

Kupiłem klimatyzator przenośny o mocy 2,1kW. Rurę odprowadzającą ciepło wyprowadziłem na zewnątrz, uszczelniłem.

Jednak po włączeniu klimatyzatora temperatura w pokoju spada jedynie o około 2-3st. i nadal jest wyższa niż na zewnątrz.

Pomyślałem, że to może być kwestia słabej wydajności urządzenia. Dokonałem pomiaru i rzeczywista moc chłodzenia przekracza 2,1kW, czyli nawet lepiej niż deklaruje producent.

Mam wrażenie, że co klimatyzator schłodzi, to wydmucha przez rurę na zewnątrz, a na miejsce wydmuchanego powietrza zasysane jest ciepłe.

Jak ustawić urządzenie, żeby lepiej działało? Może zrobić rurę doprowadzającą powietrze do chłodnicy z zewnątrz?

0 5
  • #2 12 Maj 2008 22:49
    lidmar
    Poziom 24  

a jak kolega dokonał pomiaru rzeczywistej mocy chłodzenia ?

0
  • #3 12 Maj 2008 23:03
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Znowu ten sam problem ;)
    Jak odpowiadam ludziom co sądzę o tych przenośnych "klimatyzatorach", to i tak nie słuchają bo "przecież takie tanie i montować nie trzeba". A ja to pewnie chcę zarobić na montażu...

krzychu- napisał:
    Może zrobić rurę doprowadzającą powietrze do chłodnicy z zewnątrz?

Powinno lepiej działać, tylko czy po takich przeróbkach będzie miejsce w biurze, no i co ta instalacja będzie przypominać? :D

0
  • #4 12 Maj 2008 23:32
    krzychu-
    Poziom 2  

Opis pomiaru:

Przy wlocie powietrza do parownika elektryczna nagrzewnica z regulowaną mocą.

Dwa termometry elektroniczne: przy wlocie powietrza przed nagrzewnicą elektryczną oraz przy wylocie zimnego powietrza z klimatyzatora.

Przy ustawieniu nagrzewnicy na 2,1kW wskazania termometrów były najbliższe sobie. Wlot: 24,5st. C , wylot 23,1 st.C

0
  • #5 15 Maj 2008 01:45
    krzychu-
    Poziom 2  

Po dłuższym czasie zaobserwowałem takie zjawisko:

1. Po włączeniu klimatyzator chłodzi mocno,
    2. Po dłuższym czasie - kilka godzin pracy, temperatura powietrza przy wylocie wzrasta, chłodzenie jest słabe ( sprężarka dalej pracuje )
    3. Po wyłączeniu sprężarki bez wyłączania dmuchawy ( przełączam na tryb samego dmuchania ) skraplacz się natychmiast zamraża i temperatura wylatującego powietrza spada. Paradoksalnie tuż po wyłączeniu sprężarki chłodzenie jest dużo większe niż normalnie.

Wydaje mi się, że coś tu nie gra? Może to być objaw zapchanej chłodnicy albo skraplacza?

0
  • #6 15 Maj 2008 08:36
    wiesiekba
    Specjalista AGD

Skraplacz zamarza czy rozmarza? Chodzi pewnie o parownik jak rozmarza to znaczy że po kilku godzinach pracy jest oszroniony wówczas może być mało gazu w układzie.Pracując na niskim odparowaniu stopniowo zamarza.

0